Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Decki zdravo na site, dali nekoj ima informacija nesto imalo problemi so struja vo kancelariite za slikanje za pasos vo Sofija?
Здраво!

Не било со струјата, мене ми рекоа стаорци им влегоа низ канализација и ја апнаа таа плавушата со ноктите за гз.

За следните вести од рубриката „Трачариме НЕПОТРЕБНО во темата за бугарски“... stay tooned.


Другари, од кога ќе поднесеш Софија за ЕГН на адреса Леге 6, колку време се чека?
Ма немој да ме јебеш бре!
На форумот си од 2008, на темата пратиш откако е отворена и ова?
Следно што, исто и ти ќе прашаш дали има струја во МВР?

10 дена брату, знаеш и сам.
ИЛИ ако те бидува и поскоро, знаеш и тоа како оди и сме го одговарале на секое. Пролистај.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Здраво!

Не било со струјата, мене ми рекоа стаорци им влегоа низ канализација и ја апнаа таа плавушата со ноктите за гз.

За следните вести од рубриката „Трачариме НЕПОТРЕБНО во темата за бугарски“... stay tooned.



Ма немој да ме јебеш бре!
На форумот си од 2008, на темата пратиш откако е отворена и ова?
Следно што, исто и ти ќе прашаш дали има струја во МВР?

10 дена брату, знаеш и сам.
ИЛИ ако те бидува и поскоро, знаеш и тоа како оди и сме го одговарале на секое. Пролистај.
Фала на одговор, 10 работни дена од кога ќе подадеш?
Да информиран сум дека може и побрзо, но немав услови.
Зошто имав подадено за детето (2 год имаше тогаш) заедно со мене и сопругата, но кога стигнавме до интервју ни рекоа дека не може детето на интервју сега, ќе добие и тоа пасош кога ќе добиеме ние двајцата, исто детето имаше преписка и број на молба.
Сега процедурата ми ја тера адвокатка од таму, кажа дека и детето кога ќе одиме на сликање ќе се слика и тоа за пасош, па да видам.
Ќе бидете известени.
 
Член од
21 август 2016
Мислења
20
Поени од реакции
23
Posle slikanje za pasos vo regularna postapka znae li nekoj za kolku izleguva. Iskustvo pls.

Blagodaram

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Ako ne znajs ne mora da odgovaras, i ke prasam mene so me interesira
Преку Тасе што ќе прашаш, никој не е должен да ти одговара на глупави прашања. Не сакав мод да малтретирам па да ти пријавувам ОФТОПИК ама секое вакво следно замарање за глупости ќе го пријавам.
Еве Марин не го мрзеше па ти изгугла, истото можеше и ти да го направиш.
Ајван. :tapp:

Фала на одговор, 10 работни дена од кога ќе подадеш?
Да информиран сум дека може и побрзо, но немав услови.
Зошто имав подадено за детето (2 год имаше тогаш) заедно со мене и сопругата, но кога стигнавме до интервју ни рекоа дека не може детето на интервју сега, ќе добие и тоа пасош кога ќе добиеме ние двајцата, исто детето имаше преписка и број на молба.
Сега процедурата ми ја тера адвокатка од таму, кажа дека и детето кога ќе одиме на сликање ќе се слика и тоа за пасош, па да видам.
Ќе бидете известени.
Законски се обрврзани за 7, не сум од лаптоп инаку ќе ти пратев ексел каде тоа го пишува.
Заради гужви едно време летово имаа објавено дека за 10, а изгледа уште тоа го кажуваат по дифолт.
Така да, за 10 работни сигурно ќе го имаш иако тие ќе го изработат за 3-4.
Доколку адвокатката веќе има полномошно од тебе најверојатно и побрзо ќе и го дадат од тие 10 дена.

Posle slikanje za pasos vo regularna postapka znae li nekoj za kolku izleguva. Iskustvo pls.

Blagodaram

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
1. Отвораш гугл хром.
2. Пишуваш МВР Бугарија
3. Трошиш исто време или помалку отколку што ти требаше да се логираш и да поставиш прашање тука на кое е одговорено катаљон пати и ја наоѓаш бараната информација.

п.с. доколку сепак не успееш користи search опција тука на темата.
Доколку ПОВТОРНО не успееш, пиши ќе одговори некој, а можеби и јас.

Со лесно.
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
32
Podobro zakazi si vo Sofija i odi od tamu go podigni. Preku konzulat dodeka go zemes, moze i edna godina da te fati. A i ne znam dali e sega izvodlivo da go zemes vo konzulat, bidejki si so intervju Sofija.
Sepak, tvoe si e. Probaj pisi ima na mail i pobaraj da go pratat vo konzulat, pa ako ti odgovorat potvrdno, super, ako ne ke moras da odis Sofija.

Sledi go ovaa upatstvo dolu, malku e postaro, nekoi raboti vo momentot ne vazat, ama mislm deka na toj mail mozes da pises (imas na 1 strana od temata):

"2.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ СОФИЈА.


-НАЈПРВИН ДА СЕ НАПОМЕНЕ ДЕКА НАЈДОБРО ЗА ОНИЕ КОИ ДОПРВА ЌЕ ИМ ПОТПИШАТ,ВО МОМЕНТОВ НАЈДОБРО Е ПОДИГНУВАЊЕ ПРЕКУ АМБАСАДА (ovaa predhodnovo ne vazi)
(Od ovde nadolu citaj)
И НАЈДОБРО Е ДА НЕ ЗАКАЖУВААТ ТЕРМИНИ,ЗА ДА МОЖЕ ДА ИМ СЕ ПРАТИ ДА ГО ПОДИГНАТ ТУКА.
-СЕ ПРАЌА ЕМАИЛ НА L_Stoyanova@justice.government.bg (со долна црта е мејлот),СЕ ПИШУВА ВО МЕЈЛОТ ВО КОЈ УКАЗ БРОЈ Е ВКЛУЧЕНА ВАШАТА ПРЕПИСКА ,МОЖЕТЕ И СКРИНШОТ ОД СТАТУСОТ ВАШ,ВАШЕ ИМЕ ПРЕЗИМЕ БРОЈ НА ПРЕПИСКА ,СКЕН ОД ПАСОШ ОБАВЕЗНО.
-ИМ ПИШУВАТЕ ДЕКА ПОРАДИ СОСТОЈБАТА СО КОВИД ,НЕМА ДА БИДЕТЕ ВО МОЖНОСТ ДА ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО ОД СОФИЈА,И НАВЕДУВАТЕ ВО КОЈА АМБАСАДА (ПОСОЛСКА) ИЛИ КОНЗУЛАТ(КОНСУЛСКА СЛУЖБА)САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.ЗА ТИЕ ШТО ИМААТ ПОСТОЈАН ПРЕСТОЈ ВО ДРУГИ ДРЖАВИ МОЖЕТЕ И ОД ТАМУ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ САМО НАВЕДЕТЕ ВО КОЈ ГРАД Е СЛУЖБАТА ОД ТАМУ ДА ГО ЗЕМЕТЕ.
ОСТАНАТОТО Е ИСТО КАКО ПОГОРЕ"
За во друга држава да го подигнеш во конзулат Државјанството, треба ли да имаш веќе адреса наведено во Бугарија, ЕМГ во конзулат ли ке ти го издадат?
Со посредник зборував ми кажа дека мора во Софија да се оди, сега не ми е јасно..
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Здраво дечки,
Сакам да прашам ќе поддавам за сестра ми за пасош преку родител. Го прашав човеков што ќе прави превод на документиве и ми вика дека само пасошот од мајка ти, пасош од сестра ти, извод од сестра ти, документ за неосудуван.
Ваше мислење дали да извадиме како дополнителни документи од предок бидејќи имаме и документ од здружение? Инаку сета оваа процедура ќе ја терам преку конзулат во Битола.
Фала ви од напред
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Здраво дечки,
Сакам да прашам ќе поддавам за сестра ми за пасош преку родител. Го прашав човеков што ќе прави превод на документиве и ми вика дека само пасошот од мајка ти, пасош од сестра ти, извод од сестра ти, документ за неосудуван.
Ваше мислење дали да извадиме како дополнителни документи од предок бидејќи имаме и документ од здружение? Инаку сета оваа процедура ќе ја терам преку конзулат во Битола.
Фала ви од напред
Здраво, нема потреба од предок кога имаш родител со буг. Државјанство. А освен за неосудуван ќе ти треба и лекарско(тука во Софија го бараат за таму не сум сигурен). Поздрав

Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Здраво дечки,
Сакам да прашам ќе поддавам за сестра ми за пасош преку родител. Го прашав човеков што ќе прави превод на документиве и ми вика дека само пасошот од мајка ти, пасош од сестра ти, извод од сестра ти, документ за неосудуван.
Ваше мислење дали да извадиме како дополнителни документи од предок бидејќи имаме и документ од здружение? Инаку сета оваа процедура ќе ја терам преку конзулат во Битола.
Фала ви од напред
Jas licno bev preku ambasada isto preku roditel. Ne ti treba predok samo ti treba kopii od licna karta i pasos na roditelot so ima bg dokumenti,tvoj izvod preveden na bugarski,lekarsno uverenie so hiv test isto preveden,uverenie za neosuduvanost(kaznena evidencija)prevedena , avtobiograija(7-8recenici za tebe)isto na bugarski,deklaracija(ke si ja simnes od sajtot),platena taksa od 15evra vo uni banka,i molba so isto ja ima na sajtot na min za pravda mislam bese isto napisana na bugarski . licno jas bev sam bez posrednik,od iskustvo ne tu treba posrednik bidejki samo pari ke mu dades i toa mnogi .ova ke te cini 50evra da gi soberes i vo ambasada plakas 50evra taksa za bg drzavjanstvo i 45evra za legaliziranje na dokumenti so podlezat pa prevod(izvodot,lekarskoto i uverenieto za neosuduvanost,odnosno po 15evra od eden dokument).Licno samo najdov covek za da me butne preku red za mesec dena poso trebase da cekam godina za intervju.
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Здраво дечки,
Сакам да прашам ќе поддавам за сестра ми за пасош преку родител. Го прашав човеков што ќе прави превод на документиве и ми вика дека само пасошот од мајка ти, пасош од сестра ти, извод од сестра ти, документ за неосудуван.
Ваше мислење дали да извадиме како дополнителни документи од предок бидејќи имаме и документ од здружение? Инаку сета оваа процедура ќе ја терам преку конзулат во Битола.
Фала ви од напред
Ако поднесуваш преку родител треба да извадиш и удостоверение за родителски вр'зки, мислам дека беше така, тоа се вади от општината каде е регистрирана адресата на родителот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom