Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Deneska zatvaraat sobranie, parlament, pretzedatelskite palati, itn. Bukvalno sve e stopirano od denes. Ako potpisale nesto ke se objavi denovive, ama iskreno veke ne ni veruvam deka potpisuvale posle 10.09.2021.
Jas za 11 dena pravam 2 godini i 7 meseci od intervjuto vo Sofija, pretpostavuvam deka sum rekorder vo cekanje vo istorijata na bugarskite pasosi.
Ukazi da ocekuvame od Dekemvri natamu.
Da li to znači da su i vojska i policija na dopustu, da su bolnice zatvorene, škole raspuštene? Nema ništa, stao život? To što su se neke institucije "zatvorile", ne znači da državna administracija ne radi i dalje.
Koliko sam ja shvatio, prateći dešavanja u Bugarskoj, jesu oni malo isčašeni i uvrnuti, ali država mora da funkcioniše. Problem je u u nedostatku kadrova i blagom kalkulisanju načelnika i direktora raznih državnih službi i agencija. Ispravite me ako grešim...
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
Дали може да се направи отказ за подигање указ? Закажав ама нема да можам да одам, сакам да откажам за да може некој да го искористи мојот термин. Или морам да чекам да помине па потоа нов термин да закажам?
Mislam deka mozes da zakazes dr datum. Probaj najavi se i smeni datum
Автоматски споено мислење:

Дали може да се направи отказ за подигање указ? Закажав ама нема да можам да одам, сакам да откажам за да може некој да го искористи мојот термин. Или морам да чекам да помине па потоа нов термин да закажам?
Mislam deka mozes da zakazes dr datum. Probaj najavi se i smeni datum
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Neli pisuvase vo dabc da se odnesat?
Каде си ги поднел документите тамо треба и и тиа да ги доставите, пишеш една молба што документи поднесувате и си го пишеш бројчето што ти го имат дадено кога си го поминал интервјуто, името и презимето, така ќе разберат от кого се документите.
 
Член од
9 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
36
Друштво здраво,
Подолго пробувам да резервирам датум за интервју за децата (ние двајцата имаме пасоши) ама страната изгледа не работи. покажува грешка во календарот. Дали некој има информација како да закажеме интервју?
 
Член од
21 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
1) да ти е пријавено детето и сопругата во општината во која се водиш и да извадиш од самата општина Удолстоверение за сопруг/а и родовски врски

2) писмена согласност од тебе и сопругата дека сте согласни детето да стане бугарски државјанин

3) молба (образец) на бугарски јазик напишана и потпишана од родителите

4) извод од родени на детето (преведен и легализиран/заверен со потпис на преведувач)

5) преведена венчаница

6) заверена декларација

7) копија твоја од пасош и лк и указ

8) биографија на детето и родителот

9) 2 слики пасош формат од дете

10) копија од мкд пасош на дете

11) платена такса

12) и ти со сопругата на интервју

Kakva "zaverena deklaracija".Da li se misli na -Deklaracija po obrazec saglasno priloženia No4 i No4a kam naredba No1?
Zbog čega se navodi "prevedena venčanica" kad toga nema u spisku neophodnih dokumenata za pridobivane na bulgarsko graždanstvo kogato e edin roditel bulgarski graždanin?
Zbog čega se navodi "pismena saglasnost oba roditelja"kad je oni daju svojim potpismom na obrascu molbe?
Deluje mi kao štosovi posrednika da naplate bolju proviziju.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Deneska zatvaraat sobranie, parlament, pretzedatelskite palati, itn. Bukvalno sve e stopirano od denes. Ako potpisale nesto ke se objavi denovive, ama iskreno veke ne ni veruvam deka potpisuvale posle 10.09.2021.
Jas za 11 dena pravam 2 godini i 7 meseci od intervjuto vo Sofija, pretpostavuvam deka sum rekorder vo cekanje vo istorijata na bugarskite pasosi.
Ukazi da ocekuvame od Dekemvri natamu.
Intervju 21.01.2019ta. :) podolgo od tebe cekam.
 
Член од
15 октомври 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, имам извод преведен во Македонија, но не е заверен на нотар. Јас сум во Софија моментално и сакам да прашам дали некој знае дали може да го заверам на нотар во Софија или треба одново превод и легализација во Софија?
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Здраво, имам извод преведен во Македонија, но не е заверен на нотар. Јас сум во Софија моментално и сакам да прашам дали некој знае дали може да го заверам на нотар во Софија или треба одново превод и легализација во Софија?
Прашај некој што прави превод и легализација дали ќе сака да се потпише на тај превод и да го легализира, ако неќе ќе си направиш на ново кај него.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.432
Поени од реакции
9.153
preuzeo pasos danas,sreda podigao ukaz,danas u 14:00 preuzeo pasos i lk,zelim vam svima da docekate i u zdravlju da ga koristite..General izvini jos jednom na nesporazumu.
Се' е океј.
Да те служи и да ти помогне за остварување на тоа што си намислил и што ти е желба.

Со среќа!!!
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
43
Поени од реакции
85
Дали некој има информација кои се условите за влез во Бугарија?
Дали има некои рестрикции, што е потребно ПЦР тест, Вакцини и слично?

Податоци што ги видов он-лине се прикачени.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
20 февруари 2019
Мислења
36
Поени од реакции
17
Zdravo, ne ja pratam temata podolgo zatoa sto zemav pasos. No me interesira za majka mi, bese na intervju mart 2020 vo ambasada vo Bt i sega i ispadna brojceto.
Moze li nekoj da napravi pregled kolku e vremetraenjeto na sekoj status sea priblizno, koga bi se ocekuvala sledna promena i kolku trae sekoj status? Fala odnapred
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
81
Поени од реакции
448
Член од
12 јануари 2020
Мислења
39
Поени од реакции
23
Zdravo nekoj da kaze broj od notar ovlasten od bg konzulat bitola za prevod na dokumenti za intervju
 

Kajgana Shop

На врв Bottom