Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Здраво дечки.

Како е? Малку бев отсутен десетина дена, приватно:sekc:, службено:busi:...секако:D, ама ве следев скришно, воајерски:cool: од време на време да ѕирнам да не е излезело некое указченце, ама нишо, ни к***ц ни укази, а? :mad:
Не им се работи ич на овие изгледа...терат си кампања и избори цела година...лудаци:facepalm::свиркам:
Понеделник денес, указ нјама...страшна работа. У ствари, они мош и денес се славиле празник, ама ние не сме знајале:pos:
Кој ги знае веќе, како се тргнале со тие нивни барања (знаете за шо;)), можеби ќе сакат и сите наши празници да ги слават....дури тогаш „евотигана“ укази:sramezliv::pos:

Инаку, @Peroronchino ги бележеше сите промени у статусите шо ги имаше од минатата недела, нешто најдов и јас, внесени се во списокот и еве еден мал апдејт, па мош ќе мрдне од утре работата и ќе им текне на браќата дека треба да пуштат некој указ, а не да го дрват само со избори.:sneaky:

Ај чао сега, од утре да почнат нова тура укази, а сега одам да глеам фудбал, правам припреми цел ден :ајнапиво::pivo2::pijanco: и ми стое некако оти вие џерманците па че ги распуцаме у калта :D
Гледаме се на Градски:oeoeoe:МАКЕДОНИЈА:oeoeoe::duel::D
Цар си братче :pos:
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
115
Поени од реакции
8
Здраво,
Постапката за пасош е започната со моминско презиме, а во меѓувреме е склучен брак и е променето презимето. Указот е добиен на моминското презиме. Како што прочитав за закажување термин за подигнување на указот ќе треба да се прикачи пасошот со новото презиме кое се разликува од тоа на указот (мислам дека добро разбрав зашто реално и нема друг пасош :)).

Ме интересира која е постапката откако ќе се подигне указот во Софија со моминското презиме, пасошот да биде издаден со новото презиме. Дали може одма да се среди тоа и кои документи требаат доколку може?
Ви благодарам

Постапка започната: крај на септември 2016 година
Происход: април 2017 година
Интервју: јули 2018 година
Финална: август 2019 година
Дополнителна: 30.12.2019 година (однесени повторно потврда, изводи и умреници)
Финална: ноември 2020 година
Положително: 20.01.2021 година
Указ 139/2021 16.09.2021 година

Четворица поднесовме само со потврда од клуб, изводи и умреници. На сите четворица исто ни се менуваа статусите.
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
Pozzz od sofija!
Pred se bidete ljubezni!
Kako sto e opisano se vo postovite prehodno zemas ukaz pravis kopija (pred toa upakas vo banka) jas reiffeisen bank navistina super me usluzija. Smeniv pari i toa odis vo opatina cekas na salter nema mn guzva poddavas postojana adresa adresa vo sofija btw mene mi gi potpolnija vo agencija kade sto prativ za prevod.
Mi rekoa za 10 dena egn.
Zamoliv bez nisto da stavam vo dokumenti. Ok Miroslav dojdi utre posle 14 h. Pozzz od mene tolku ke ve izvestam sto napraviv za slikanje i za pasos i lk.
Btw ako ima nekoj iskustvo da mi kaze vo koja policiska stanica da odam da ne cekam mnogu guzva.
Автоматски споено мислење:

Pozzz od sofija!
Pred se bidete ljubezni!
Kako sto e opisano se vo postovite prehodno zemas ukaz pravis kopija (pred toa upakas vo banka) jas reiffeisen bank navistina super me usluzija. Smeniv pari i toa odis vo opatina cekas na salter nema mn guzva poddavas postojana adresa adresa vo sofija btw mene mi gi potpolnija vo agencija kade sto prativ za prevod.
Mi rekoa za 10 dena egn.
Zamoliv bez nisto da stavam vo dokumenti. Ok Miroslav dojdi utre posle 14 h. Pozzz od mene tolku ke ve izvestam sto napraviv za slikanje i za pasos i lk.
Btw ako ima nekoj iskustvo da mi kaze vo koja policiska stanica da odam da ne cekam mnogu guzva.
Ke vi pisam detali se samo da sednam da jadam i da odmoram sakam da vi kazam imav termin za podiganje ukaz vo 16:45 i vo 17:30 zavrsiv rabota.

Fala vi na site posebno na @Генерал
@Altair75 i na site ostanati
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2020
Мислења
20
Поени од реакции
51
Imam zakazano za podizanje ukaza 10 oktobra mora li psr test ili moze antigenski nisam vakcinisan idem is Srbije ?
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Колку е цената на за вадење прв пасош и лична карта во Софија? Во нормална постапка, без ескпресни или брзи.
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
De bre decko, povrzi se so drug predok i toa e toa, sho ja tupis rabotava. Mozes preku dedo na majka ti/baba na majka ti, dedo na tatko ti/ baba na tatko ti. Valjda ke najdes tocni dati.
За пра дедо ми се работи, дечко. Тој е единствен со бугарски документи во моето семејство. Каде да најдам друг?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Pozzz od sofija!
Pred se bidete ljubezni!
Kako sto e opisano se vo postovite prehodno zemas ukaz pravis kopija (pred toa upakas vo banka) jas reiffeisen bank navistina super me usluzija. Smeniv pari i toa odis vo opatina cekas na salter nema mn guzva poddavas postojana adresa adresa vo sofija btw mene mi gi potpolnija vo agencija kade sto prativ za prevod.
Mi rekoa za 10 dena egn.
Zamoliv bez nisto da stavam vo dokumenti. Ok Miroslav dojdi utre posle 14 h. Pozzz od mene tolku ke ve izvestam sto napraviv za slikanje i za pasos i lk.
Btw ako ima nekoj iskustvo da mi kaze vo koja policiska stanica da odam da ne cekam mnogu guzva.
Автоматски споено мислење:



Ke vi pisam detali se samo da sednam da jadam i da odmoram sakam da vi kazam imav termin za podiganje ukaz vo 16:45 i vo 17:30 zavrsiv rabota.

Fala vi na site posebno na @Генерал
@Altair75 i na site ostanati
Бујрум постирано за МВР.

Едит:
Правевме муабет за ЕУ пасошот, баш мило ми е утре што ќе го имаш во рака!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom