Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
Lugje zdravo na site malku of-topik ama povrzano so celokupnava situacija: Seriozno nemozam da svaram i razberam:Od tolku lugje na forumot sto otidoa na dopolnitelna proverka nikoj li ne odnese seuste dopolnitelni dokumenti po ministerstvava za da objavi nekoe info, sto odnel, kako odnel???Ima lugje na forumot samo ke se informiraat za toa sto im treba:MAZ MI ZEMA UKAZ, ZENA MI E NA FINALNA, SESTRA MI BRAT MI BABA MI I DEDO MI SE NA ZADOLZITELNA KOGA KE IM SE SMENI STATUSOT....??Samo ke se informiraat za toa sto im treba i gi snemuva posle od liceto na zemjata.Krajno NE FER prema ostanatite clenovi kojsto pomagaat so sekakvi informacii @Altair75 @Blgarceto @marin.skp @Генерал @Wolf5 @Bibo @Bigo i eden kup drugi sto so izvinuvanje gi ispustam i koi sto sekojdnevno praat proverki na prepiski samo za nekoj VOAJER da si procita toa sto mu treba a za vozvrat da dae eden KURAC tuka na forumov..
Neka ne se pronaogjaat vo tekstot tie sto nema potreba, sami si se znaat koj kolku pridonel na forumov !!!
Pozdrav do site dobri lugje se nadevame na dobri vesti vo vrska so finalnava naredna nedela :) :) :)
Jas pisav pogore fala mu na gospod izleze drzavjanstvo.
Drugar mi isto bese so mene NE ODNESE DOPOLNITELNI DOKUMENTI i isto si dobi drzavjanstvo so mene.
Najsikreno milsam deka se e do sreka i koj gi razgleduva predmetite isto kako sto e vo germanska ambasada :(
LOTARIJA.
Daj boze da gresam. Ama eve Vi kazuvam najsikreno jas podnesov plativ soleno za prevod legalizacija prevoz toj nisto i dvajcata dobivme drzavjanstvo
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Jas pisav pogore fala mu na gospod izleze drzavjanstvo.
Drugar mi isto bese so mene NE ODNESE DOPOLNITELNI DOKUMENTI i isto si dobi drzavjanstvo so mene.
Najsikreno milsam deka se e do sreka i koj gi razgleduva predmetite isto kako sto e vo germanska ambasada :(
LOTARIJA.
Daj boze da gresam. Ama eve Vi kazuvam najsikreno jas podnesov plativ soleno za prevod legalizacija prevoz toj nisto i dvajcata dobivme drzavjanstvo
Нема лотарија во германска амбасада. Имаш спремни и неспремни документи.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
Ти пиша како и кој ги разгледува документите исто како во германска амбасада а не за тоа како да фатиш термин.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
Гледам премногу си упатен.
Да не ја тупиме темата.
Дадов и споредив пример така да ОК.
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
21
Jas pisav pogore fala mu na gospod izleze drzavjanstvo.
Drugar mi isto bese so mene NE ODNESE DOPOLNITELNI DOKUMENTI i isto si dobi drzavjanstvo so mene.
Najsikreno milsam deka se e do sreka i koj gi razgleduva predmetite isto kako sto e vo germanska ambasada :(
LOTARIJA.
Daj boze da gresam. Ama eve Vi kazuvam najsikreno jas podnesov plativ soleno za prevod legalizacija prevoz toj nisto i dvajcata dobivme drzavjanstvo
Toa e bajverijqtno bilo pred da donesat novuot zakon i pted da ja stavat novqtq direktorka vo sovetot za grazdanstvo. Tocno e dwka do sega nikoj ne e dal povratba informacija kqko gi podnel dopolnitelnite dokumenti kade gi vnel i dali posle toa mu se smenil statuaot od dopolnitelno vo polozitelno. Eve jas nemam stari dokumenti i odluciv da gi dadam stqrite dokumenti izvodi i umrwbica od dedo 1905 roden.koga ke gi odnesam i ako ima nesto novo ke vi pisam.
Автоматски споено мислење:

Za tie sto sakaat da prasaat za stari dokumenti vo drzaven arhiv bg slobodno pisete email za 7 dena odgovaraat
Daj mi link i dali osven ime prezime godina na raganje treba i drugi informacii da se dadat.
Автоматски споено мислење:

Za tie sto sakaat da prasaat za stari dokumenti vo drzaven arhiv bg slobodno pisete email za 7 dena odgovaraat
Daj mi link i dali osven ime prezime godina na raganje treba i drugi informacii da se dadat.
Za tie sto sakaat da prasaat za stari dokumenti vo drzaven arhiv bg slobodno pisete email za 7 dena odgovaraat
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2011
Мислења
56
Поени од реакции
42
Lugje zdravo na site malku of-topik ama povrzano so celokupnava situacija: Seriozno nemozam da svaram i razberam:Od tolku lugje na forumot sto otidoa na dopolnitelna proverka nikoj li ne odnese seuste dopolnitelni dokumenti po ministerstvava za da objavi nekoe info, sto odnel, kako odnel???Ima lugje na forumot samo ke se informiraat za toa sto im treba:MAZ MI ZEMA UKAZ, ZENA MI E NA FINALNA, SESTRA MI BRAT MI BABA MI I DEDO MI SE NA ZADOLZITELNA KOGA KE IM SE SMENI STATUSOT....??Samo ke se informiraat za toa sto im treba i gi snemuva posle od liceto na zemjata.Krajno NE FER prema ostanatite clenovi kojsto pomagaat so sekakvi informacii @Altair75 @Blgarceto @marin.skp @Генерал @Wolf5 @Bibo @Bigo i eden kup drugi sto so izvinuvanje gi ispustam i koi sto sekojdnevno praat proverki na prepiski samo za nekoj VOAJER da si procita toa sto mu treba a za vozvrat da dae eden KURAC tuka na forumov..
Neka ne se pronaogjaat vo tekstot tie sto nema potreba, sami si se znaat koj kolku pridonel na forumov !!!
Pozdrav do site dobri lugje se nadevame na dobri vesti vo vrska so finalnava naredna nedela :) :) :)
Ти ја разбирам фрустрацијата, но секогаш е подобро да нема информација, отколку непотврдена. Исто и мене ми се смени статусот во дополнителна, само со предци и веројатно ќе ги приложам истите во министерството за правосудие. Но, додека не ги приложам и тоа нема исход, не се дрзнувам да ширам непроверени информации. Дотогаш останувам воајер.
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Jas pisav pogore fala mu na gospod izleze drzavjanstvo.
Drugar mi isto bese so mene NE ODNESE DOPOLNITELNI DOKUMENTI i isto si dobi drzavjanstvo so mene.
Najsikreno milsam deka se e do sreka i koj gi razgleduva predmetite isto kako sto e vo germanska ambasada :(
LOTARIJA.
Daj boze da gresam. Ama eve Vi kazuvam najsikreno jas podnesov plativ soleno za prevod legalizacija prevoz toj nisto i dvajcata dobivme drzavjanstvo
Ти ја разбирам фрустрацијата, но секогаш е подобро да нема информација, отколку непотврдена. Исто и мене ми се смени статусот во дополнителна, само со предци и веројатно ќе ги приложам истите во министерството за правосудие. Но, додека не ги приложам и тоа нема исход, не се дрзнувам да ширам непроверени информации. Дотогаш останувам воајер.
Другар не си у право.Текстот погоре е наменет за таквите како тебе. Гледам те нема у списокoт на Бибо, последен пат на форумов освен денес си коментирал во 2017 година, така да убаво си кажа дека апсолутно на форумов немаш споделено освен сега ама баш никакво инфо. Цитатов од твоја страна ти го сваќам као некој вид провокација за некое лајкче + така да секое добро и со среќа во процедурата.
Поздрав
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
U vezi novog dopunskog statusa, izvinite ali ja stvarno ne razumem zasto biste nosili opet iste papire u ministarstvo kad ste vec dva puta nosili( jednom u DABC, drugi put u ministarstvo) i oni imaju ispred sebe ta dokumenta u ministarstvu i bas zbog tih dokumenata su vas stavili na dopunu i vi cete opet nositi iste dokumente, trosite pare bez ikakve logike zaista.
To je samo moje misljenje, nek svako radi kako zeli :)
 
Член од
7 ноември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
4
Lugje zdravo na site malku of-topik ama povrzano so celokupnava situacija: Seriozno nemozam da svaram i razberam:Od tolku lugje na forumot sto otidoa na dopolnitelna proverka nikoj li ne odnese seuste dopolnitelni dokumenti po ministerstvava za da objavi nekoe info, sto odnel, kako odnel???Ima lugje na forumot samo ke se informiraat za toa sto im treba:MAZ MI ZEMA UKAZ, ZENA MI E NA FINALNA, SESTRA MI BRAT MI BABA MI I DEDO MI SE NA ZADOLZITELNA KOGA KE IM SE SMENI STATUSOT....??Samo ke se informiraat za toa sto im treba i gi snemuva posle od liceto na zemjata.Krajno NE FER prema ostanatite clenovi kojsto pomagaat so sekakvi informacii @Altair75 @Blgarceto @marin.skp @Генерал @Wolf5 @Bibo @Bigo i eden kup drugi sto so izvinuvanje gi ispustam i koi sto sekojdnevno praat proverki na prepiski samo za nekoj VOAJER da si procita toa sto mu treba a za vozvrat da dae eden KURAC tuka na forumov..
Neka ne se pronaogjaat vo tekstot tie sto nema potreba, sami si se znaat koj kolku pridonel na forumov !!!
Pozdrav do site dobri lugje se nadevame na dobri vesti vo vrska so finalnava naredna nedela :) :) :)
Na drugar mi mu pobaraa dopolnitelni sokumenti da dokaze srodstvo so bratuced odnese go vratija na finalna mesto da ide na polozitelno..nema pravila
 
Член од
25 јуни 2020
Мислења
9
Поени од реакции
30
Здраво дечки. Во петокот заминав конечно за сликање со посредникот. Поднесено за адреса преку конзулат во Фебруари. На граница бараат ПСР, Сертификат за вакцинација( од втората вакцина најмалку 14 дена да се поминати) и ЕГН. Без тоа не пуштаат на граница. Во Софија поминав ептен брзо. Посредникот ми ги потполни документите за сликање. Здравје оваа недела ќе го имам пасошот во рака. По брза постапка е платено. Јас искрено со него имав предобро искуство од почеток до крај. Поздрав и се надевам сите ќе си дојдете до пасош што побрзо. :roker: :pipi:
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.091
Поени од реакции
4.927
U vezi novog dopunskog statusa, izvinite ali ja stvarno ne razumem zasto biste nosili opet iste papire u ministarstvo kad ste vec dva puta nosili( jednom u DABC, drugi put u ministarstvo) i oni imaju ispred sebe ta dokumenta u ministarstvu i bas zbog tih dokumenata su vas stavili na dopunu i vi cete opet nositi iste dokumente, trosite pare bez ikakve logike zaista.
To je samo moje misljenje, nek svako radi kako zeli :)
Ја ги носев истите во зима јануари некадр и плус од Битола тој клуб ли што и да е.
Пред неколку дена добив указ.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ја ги носев истите во зима јануари некадр и плус од Битола тој клуб ли што и да е.
Пред неколку дена добив указ.
Sve je to lepo, ali u januaru je bila druga Komisija. Od maja ti dokumenti ne prolaze, dzabe da se nosi.
Trenutno ne prolazi.Videcemo sta ce se desavati u narednim mesecima, mozda se sve vrati na staro.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Sve je to lepo, ali u januaru je bila druga Komisija. Od maja ti dokumenti ne prolaze, dzabe da se nosi.
Trenutno ne prolazi.Videcemo sta ce se desavati u narednim mesecima, mozda se sve vrati na staro.
Tocno spored mene kako sto sfativ od maj navaka baraat nekakov original dokument so koi se dokazuva deka
Imas poteklo..nekakov bg dokumenti..ili roditel odnosno krvno srodstvo od prv steten ili od pradedo(kako i poveketo so imaat) ama da
Ima neso
Povrzano so
Bugarija.da ne bide cisto povrzuvanje so izvodi.barem kolku so sfativ..:( ne znam so bi se desavalo jas na polozitelno sum preku roditel a moite sestri se na finalna od fevruari godinava pa ke vidime na niv so ke im se pobara dopolnitelno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom