Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Не ми е јасно ако не се достават други документи, дали следи отказ ...
Jesi bio samo sa potvrdom ili sa izvodima?
Автоматски споено мислење:

Gde bre ovo ima da ljudi dobijaju drzavljanstva sa istim potvrdama a mesec dana kasnije to nije dovoljan dokaz!
Neko ce da odgovara za ovu zajebanciju, stoka odvratna.
Sta cemo mi sa izvodima i potvrdama brate?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
ЕДИТ: Доколку имате некој од потесно семејство (син/ќерка, брат/сестра) кој е моментално во процедура или пак има намера да извади БГ пасош тогаш во Општина, кога ќе подигате ЕГН, поднесете барање и за Удостоверение за родствени врзалки.

Дали ова важи уште ?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
25
Поени од реакции
47
Чисто информативно...Дали има некакво значење доколку повеќе членови од една фамилија се во исто време во процедура или секој предмет се разгледува независно еден од друг?
Се држам како давеник за сламка со оваа финална☺
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
ЕДИТ: Доколку имате некој од потесно семејство (син/ќерка, брат/сестра) кој е моментално во процедура или пак има намера да извади БГ пасош тогаш во Општина, кога ќе подигате ЕГН, поднесете барање и за Удостоверение за родствени врзалки.

Дали ова важи уште ?
Sakam za brat mi da podnesam ne e vo postapka
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Sakam za brat mi da podnesam ne e vo postapka
Vazi, prijavi go deka ti e brat, ako ne si go navedel veke vo molbata uste na pocetok od procedura, kade gi pisuvas majka, tatko...site po red deka se so bugarska nacionalnost. Izvadi rodstveni vrski od opstinata kade ke se prijavis koga ke odis po pasosot.
Автоматски споено мислење:

Чисто информативно...Дали има некакво значење доколку повеќе членови од една фамилија се во исто време во процедура или секој предмет се разгледува независно еден од друг?
Се држам како давеник за сламка со оваа финална☺
Sekoj predmet se razgleduva nezavisno eden od drug. No, bi trebalo vo isto vreme da vi se smeni vo polozitelno.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Mozda glupo pitanje da li si imao proizihod?
Naravno, prvo sam vadio proizhod u dabc u sofiji..pa jel vazi proizhod sad?
Автоматски споено мислење:

Naravno, prvo sam vadio proizhod u dabc u sofiji..pa jel vazi proizhod sad?
Moj brat je dobio pasos preko istih tih dokumenata, potvrda od lazar skopje, izvodi do pra pra dedo rodjen 1879 god i umrenica i molba
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Naravno, prvo sam vadio proizhod u dabc u sofiji..pa jel vazi proizhod sad?
Автоматски споено мислење:


Moj brat je dobio pasos preko istih tih dokumenata
Ti onda nemoj da cekas, prilozi pasos od brata ukoliko vec nisi, jer ce te baciti na dopunu.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Ti onda nemoj da cekas, prilozi pasos od brata ukoliko vec nisi, jer ce te baciti na dopunu.
Kad je trebalo ono da se nosi po dva puta dokumentacija ja sve izvadio i posrednik mi rekao da preko brata mogu da dobijem i da je poslao kopiju cega vec od njega umesto prvobitna dokumenta.. Jel to u redu sve?
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
42
Поени од реакции
110
Kad je trebalo ono da se nosi po dva puta dokumentacija ja sve izvadio i posrednik mi rekao da preko brata mogu da dobijem i da je poslao kopiju cega vec od njega umesto prvobitna dokumenta.. Jel to u redu sve?
Kod mene je bila obrtna prica posrednik mi reko nemoj preko brata idi samo preko dede (Brat od rodjenog ujaka od istog dete )...kome verovati ..i dali sad taj bratov pasos vazi kao neki jebeni dokaz ili ne ako te bace na dopunu?
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Kod mene je bila obrtna prica posrednik mi reko nemoj preko brata idi samo preko dede (Brat od rodjenog ujaka od istog dete )...kome verovati ..i dali sad taj bratov pasos vazi kao neki jebeni dokaz ili ne ako te bace na dopunu?
Ne znam brate meni nista nije jasno, ja sad tek saznao za ovo..
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Kad je trebalo ono da se nosi po dva puta dokumentacija ja sve izvadio i posrednik mi rekao da preko brata mogu da dobijem i da je poslao kopiju cega vec od njega umesto prvobitna dokumenta.. Jel to u redu sve?
Ukoliko je odneo i pasos ili licnu od brata onda ok. Samo da te ne bace na trecu dopunu tzv uverenie za rodstveni vrski sa bratom, jer pretpostavljam da ti je posrednik odneo kopiju pasosa/ licne od brata ali ne i potvrdu iz bugarske opstine da si mu brat... Videcemo, u svakom slucaju kako sporo rode, veliko je pitanje dal ces dobiti odgovor do kraja godine.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom