Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
24 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
43
Zdravo na site! Nov sum tuka. Edna informacija, jas i brat mi sme so brojcinja 8995 i 8996/2018 intervju 13/3/2019, a mislam deka otidovme na finalno Januar ili Februar 2021, ne znam tocno i ne znam kako da proveram. Koga bi mozele da ocekuvame ukazi? Blagodaram na site odnapred na odgovorite!
Ќе провериш овде на следниов линк шо ќе ти до објавам со број на преписка и пин и ќе видиш до каде ти е државјанството, поздрав.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
11
Поени од реакции
32
Како бе другар интервју 13.03.2019 и уште си на финална, а тука има членој што биле на интервју истата дата дури и покасно и сега се со статус положително чекаат Указ.
Moja greska za ukaz sum i jas!
 
Член од
19 април 2019
Мислења
37
Поени од реакции
121
Zdravo na site! Nov sum tuka. Edna informacija, jas i brat mi sme so brojcinja 8995 i 8996/2018 intervju 13/3/2019, a mislam deka otidovme na finalno Januar ili Februar 2021, ne znam tocno i ne znam kako da proveram. Koga bi mozele da ocekuvame ukazi? Blagodaram na site odnapred na odgovorite!
Mislis na polozitelno,pogresio si brate sigurno jer i ja sam imao intervju 13.03.2019,nije moguce da si jos na finalno,pogledaj malo bolje status,mora da si na polozitelno i da cekas ukaz
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Blagodaram, gledm nekoj zel so bil 6 Mart 2019 na intervju, se nadevame za najdobro! Blagodaram stari!
[/QUOTlege 6 ne treba da se menuva,site sto imaat dobieno bg pasos na adresa vo nekoe planinsko selo ili na nekoja bandera pri prodolzuvanjeto na pasosot mora da se pisat na drzavnata adresa t.e Lege 6 i da si platat za nova adresa
 
Член од
10 март 2021
Мислења
18
Поени од реакции
35
По доставување на документите од ДАБЧ т.е. документи по кои е направен правниот исход или документи како е издаден произходот за околу 7-8 дена сум вратен на финална. Други документи се бккс потврда и стар оригинален документи со изводи.
Автоматски споено мислење:

По доставување на документите од ДАБЧ т.е. документи по кои е направен правниот исход или документи како е издаден произходот за околу 7-8 дена сум вратен на финална. Други документи се бккс потврда и стар оригинален документи со изводи.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
По доставување на документите од ДАБЧ т.е. документи по кои е направен правниот исход или документи како е издаден произходот за околу 7-8 дена сум вратен на финална. Други документи се бккс потврда и стар оригинален документи со изводи.
[/QUOTE]

Koliko sam razumeo, DABC je sluzbeno dostavio dokumenta u ministarstvo koja su vec bila tamo?
 
Член од
10 март 2021
Мислења
18
Поени од реакции
35
По доставување на документите од ДАБЧ т.е. документи по кои е направен правниот исход или документи како е издаден произходот за околу 7-8 дена сум вратен на финална. Други документи се бккс потврда и стар оригинален документи со изводи.
Koliko sam razumeo, DABC je sluzbeno dostavio dokumenta u ministarstvo koja su vec bila tamo?
[/QUOTE]
Не. Ги доставив уште еднаш документите кои беа доставени во ДАБЧ во министерство за правосудие. Јасно е тоа што го бараа документите к'м удостоверението од дабч, а тие не беа ниту потврдата, ниту стариот документ, туку беше добиено по мој роднина т.е. вујко со државјанство.
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
Koliko sam razumeo, DABC je sluzbeno dostavio dokumenta u ministarstvo koja su vec bila tamo?
Не. Ги доставив уште еднаш документите кои беа доставени во ДАБЧ во министерство за правосудие. Јасно е тоа што го бараа документите к'м удостоверението од дабч, а тие не беа ниту потврдата, ниту стариот документ, туку беше добиено по мој роднина т.е. вујко со државјанство.
[/QUOTE]
Jas iskreni ne te razbrav, so sto dokumenti si i dali ti bea podneseni vo min.za pravosudie na intervju ili ne? Ako mozes pojasno pisi
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
699
Поени од реакции
915
Ве молам поупатените да ми кажат пообемно што и како и за колку време.

Значи вака, личноста што сака да аплицира за бг пасош, има татко и брат со бугарски пасош, отприлика за колку време ќе добие, пример утре да ја почни постапката?

И што документи се потребни?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Ве молам поупатените да ми кажат пообемно што и како и за колку време.

Значи вака, личноста што сака да аплицира за бг пасош, има татко и брат со бугарски пасош, отприлика за колку време ќе добие, пример утре да ја почни постапката?

И што документи се потребни?
Od intervju 3 godini. So ova tempo moze i do 5 godini od intervju ke se ceka.
Za dokumenti prasaj posrednik.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
699
Поени од реакции
915
Od intervju 3 godini. So ova tempo moze i do 5 godini od intervju ke se ceka.
Za dokumenti prasaj posrednik.

Ми велеше демек побрзо ќе одело ако татко и брат имаат веќе бг пасош.. тоа ми беше цела поента дали е побрзо или исто како и останатите..
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Ми велеше демек побрзо ќе одело ако татко и брат имаат веќе бг пасош.. тоа ми беше цела поента дали е побрзо или исто како и останатите..
Ne e pobrzo, pred nekoja godina tie sto bea preku roditel cekaa poveke od ostanatite, sega mislam deka e isto.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Od intervju 3 godini. So ova tempo moze i do 5 godini od intervju ke se ceka.
Za dokumenti prasaj posrednik.
Да, да. Нека плати некој ајван во јадранки за да поднеси документи во амбасада. Фино го учиш.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Да, да. Нека плати некој ајван во јадранки за да поднеси документи во амбасада. Фино го учиш.
Jas ne ja znam procedurata kako e vekje, mnogu raboti se smenija. Na koj ne mu se plakja neka se rasprasuva kako e procedurata, jas sum premnogu zafaten i ne bi mozel sam da gi brkam rabotite. Sekoj si znae kako mu odgovara. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom