Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Moze li nekoj da mi kaze Dali moze da se aplicira za bugarsko pasos sega po noviot zakon bez nemanja na star dokument ili pak vazi se uste po staro...izvodi I potvrda od bg klub...fala
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Moze li nekoj da mi kaze Dali moze da se aplicira za bugarsko pasos sega po noviot zakon bez nemanja na star dokument ili pak vazi se uste po staro...izvodi I potvrda od bg klub...fala
To niko ne zna jos uvek! Kod njih davanje drzavljanstva zavisi od trenutne politike.
Ukoliko sada ne moze da se dobije drzavljanstvo bez starog dokumenta, to ne znaci da za godinu dana nece moci isto.
2013.i 2014.isto su odbijali predmete bez starog dokumenta pa su 2015.poceli opet da daju sve do 2021.
Moj savet, ukoliko nemas nikakav stari dokument a planiras da konkurises, konkurisi jer dok ti odradis intervju i dodjes do komisije, proci ce najmanje 2 godine a za to vreme moze sve da se promeni!
Mali je ulog a potencijalni veliki.dobitak, vredi pokusati...
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Ako ja pocnam postapkata sama ...bez posrednik...sto treba prvin da se napravi.
..sobrav ovde dobri informacii I Vi blagodaram...no Dali nekoj kje saka odnovo onaka hronoloski po red da mi objasni sto e se potrebni za zakazuvanje na intrevju....Vi blagodaram na pomosta
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Ako ja pocnam postapkata sama ...bez posrednik...sto treba prvin da se napravi.
..sobrav ovde dobri informacii I Vi blagodaram...no Dali nekoj kje saka odnovo onaka hronoloski po red da mi objasni sto e se potrebni za zakazuvanje na intrevju....Vi blagodaram na pomosta
1. трпение... трпение... и трпение....
2. закажување термин
3. checklist
- да ја симнеш молбата и пополниш
- да напишеш автобиографија на бг јазик
- да собереш по институции документи изводи/ умреници до 3то колено, да ги преведеш и легализираш
- да пополниш декларација
- 2 слики пасошки формат да се сликаш
- потврда за неосудуваност
- медицински документ дека не страдаш од заразни болести
- копија од мк пасош (мислам 2)
- ако си во брак преведена венчаница
- платена такса за интервју што е
- да се спремиш за интервјуто и да ги научиш одговорите на најчесто поставувани прашања

доколку имаш некој од потесно семејство со бг пасош копија од неговиот пасош и осигурај се дека си му пријавена во родствената врска во општината каде се води со постојана адреса!

плс ако нешто испуштив нека ме надополни некој!

Со среќа и тука сме... цел форум сме ти посредници со сетто наше искуство! прашувај!
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, С'вет'т по гражданството е в'зложил доп'лнителна проверка на представеното удостоверение за б'лгарски произход от ДАБЧ. В тази вр'зка, ако разполагате с други документи, с които да удостоверите б'лгарскија си произход, молја да ги предоставите в ДАБЧ. , в срок до 15.12.2021

Знае ли некој за кој дополнителни документи мислат?? Иначе сите документите се вадени преку прадедо
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
13
Поени од реакции
53
Здраво дечки, свртев неколку страни наназад но не успеав да видам информации до каде е работата со Финална фаза? На интервју бев Мај 2019, а на финална сум од 3-4ти Февруари 2021. Летово се пишуваше на форумов дека до крајот на Август почеток на Септември ќе приминеме ние на следна фаза потпис од вице-президент ама ништо од тоа нема... Барем на дополнителна бре да ме ставеа да знам дека не ме заборавиле стварно веќе немам коментар, ова стана чиста агонија... ве молам некој од поупатените што се на форумов некакво инфо да споделат ако имаат
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, С'вет'т по гражданството е в'зложил доп'лнителна проверка на представеното удостоверение за б'лгарски произход от ДАБЧ. В тази вр'зка, ако разполагате с други документи, с които да удостоверите б'лгарскија си произход, молја да ги предоставите в ДАБЧ. , в срок до 15.12.2021

Знае ли некој за кој дополнителни документи мислат?? Иначе сите документите се вадени преку прадедо
Со што документи одеше ? И дали достави дополнителни документи у правосудие ?
Здраво дечки, свртев неколку страни наназад но не успеав да видам информации до каде е работата со Финална фаза? На интервју бев Мај 2019, а на финална сум од 3-4ти Февруари 2021. Летово се пишуваше на форумов дека до крајот на Август почеток на Септември ќе приминеме ние на следна фаза потпис од вице-президент ама ништо од тоа нема... Барем на дополнителна бре да ме ставеа да знам дека не ме заборавиле стварно веќе немам коментар, ова стана чиста агонија... ве молам некој од поупатените што се на форумов некакво инфо да споделат ако имаат
Завчера имаше некои членови со интервју 12/13 мај 2019та што им се смени статусот.
 
Член од
11 мај 2018
Мислења
28
Поени од реакции
85
Malku nadvor od temata, no sepak vo korist na clenovite prevzemen oglas
"Se barat rabotnici so delumno poznavanje na angliski jazik za rabota vo Norveska na razni lokacii so platen smestaj za rabota na pokrivi(roofing) so EU/BG pasos i EU COVID sertifikat za vakcinacija. Poveke informacii za onie koi se zainteresirani na Viber 078 420 800
 

Kajgana Shop

На врв Bottom