Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Poradi obvrski podolgo vreme ne go sledev forumov, do koj broj na prepiska odprilika ima potpisano ukazi, bidejki citam okolu dva meseci nemalo nisto potpisano.
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Abe so popisov treba da se pisime Bugari ili moze i bez toa da pominime?

Isto dali nekoj znae broj od konzulat od Bitola, ne mi krevaat na tie sto gi ima vo zlatna kniga...

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 
Член од
2 април 2020
Мислења
36
Поени од реакции
35
Abe so popisov treba da se pisime Bugari ili moze i bez toa da pominime?

Isto dali nekoj znae broj od konzulat od Bitola, ne mi krevaat na tie sto gi ima vo zlatna kniga...

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
Drugar edno isto prasanje se postavuva po 100ti pat go poslednite 10 stranici. Zavrti nekoja stranica nazad, razgledaj za sto se pishyvalo ili diskuriralo pa ke najdes mnogu povekje informacii. Doagjate na forumot bez da razgledate i da procitate i postavuvate prasanja za edna ista rabota po 500 pati.
 
Член од
15 септември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво. Сакам да го сменам моминското презиме на бугарскиот пасош да го ставам сегашното, е сега проблемот е тоа што во моментов во Бугарија невакцинирни и без тест не пуштаат. На пример за во БГ амбасада во Скопје што документи треба да доставам за таму да го сменам презимето? Исто така за ќерка ми сакам да извадам па дали знаете и за тоа што треба? Да не идам преку посредник туку ако можам лично јас да ја завршам таа работа.
На бројот ѕвонам ама никој не се јавува, па дали знаете адреса за емаил да и пишам?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Читајќи тука што е и како е со луѓево и малку е ова што го наплаќаат посредниците. Вас човек за рака да ве носи како дете во градинка малку е.
Со зборовите на чесниот Миленко Неделковски "Македонците се мудар народ".
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Kako ke se izjasnite na popisot navidum nema znacenje vo postapkata na sekoj poedinecno, no prenosno dosta verojatno e deka ke ima. Imeno, dokolku na popisot kako bugari se izjasnat neznacitelen broj, toa ke bide od golemo znacenje za stavot koj ke go prezeme pravosudie kon prepiskite koi sega gi stopiraa i kon idnite molbi. Konecniot izvestaj za brojot na bugari na popisot sekako deka ke ima vlijanie za stavot na Bugarija za davanje na bg drzavjanstva na gradjani os Severna Makedonija. Toa EU ke ke im go nametne kako prasanje, a se prenesoa i informacii deka zaradi toa se e stopirano vo pravosudie, t.e. deka se ceka ishodot od popisot.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
48
Здраво. Сакам да го сменам моминското презиме на бугарскиот пасош да го ставам сегашното, е сега проблемот е тоа што во моментов во Бугарија невакцинирни и без тест не пуштаат. На пример за во БГ амбасада во Скопје што документи треба да доставам за таму да го сменам презимето? Исто така за ќерка ми сакам да извадам па дали знаете и за тоа што треба? Да не идам преку посредник туку ако можам лично јас да ја завршам таа работа.
На бројот ѕвонам ама никој не се јавува, па дали знаете адреса за емаил да и пишам?
Za da go promenis prezimeto , brakot treba da ti bide zagregistriran vo maticna sluzba vo Bugarija .
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Kako ke se izjasnite na popisot navidum nema znacenje vo postapkata na sekoj poedinecno, no prenosno dosta verojatno e deka ke ima. Imeno, dokolku na popisot kako bugari se izjasnat neznacitelen broj, toa ke bide od golemo znacenje za stavot koj ke go prezeme pravosudie kon prepiskite koi sega gi stopiraa i kon idnite molbi. Konecniot izvestaj za brojot na bugari na popisot sekako deka ke ima vlijanie za stavot na Bugarija za davanje na bg drzavjanstva na gradjani os Severna Makedonija. Toa EU ke ke im go nametne kako prasanje, a se prenesoa i informacii deka zaradi toa se e stopirano vo pravosudie, t.e. deka se ceka ishodot od popisot.
преносно драпај си јајца
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Kako ke se izjasnite na popisot navidum nema znacenje vo postapkata na sekoj poedinecno, no prenosno dosta verojatno e deka ke ima. Imeno, dokolku na popisot kako bugari se izjasnat neznacitelen broj, toa ke bide od golemo znacenje za stavot koj ke go prezeme pravosudie kon prepiskite koi sega gi stopiraa i kon idnite molbi. Konecniot izvestaj za brojot na bugari na popisot sekako deka ke ima vlijanie za stavot na Bugarija za davanje na bg drzavjanstva na gradjani os Severna Makedonija. Toa EU ke ke im go nametne kako prasanje, a se prenesoa i informacii deka zaradi toa se e stopirano vo pravosudie, t.e. deka se ceka ishodot od popisot.
Го зборев јас ова вчера, ме искараа дека не сум размислувала позитивно... Луѓето генерално не ја сакаат вистината, сакаат да живеат во лаги и илузии што тие милуваат да ги нарекуваат "оптимизам".

Политиката на масовно давање бугарски пасоши на Македонци најверојатно овде ќе заврши. Ќе зема по некој ваму таму, ама овака масовно нема да биде. Најверојатно дополнително ќе затегнат и со некој тест за познавање на јазикот на кој ќе паднат 90% од апликантите и тоа ќе биде тоа. Овој тотален застој на процедурата е невиден во последните 4 години од кога јас го пратам форумот. Имаше на почеток на 2019 застој со издавање на укази кој доста долго траеше, меѓутоа советот си работеше и се движеа преписките кон положително. Сега за разлика, не се движи ништо.

Резултатите од пописот ќе бидат јаготка на шлагот. Шемата бугарски пасоши најверојатно овде завршува.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
696
Поени од реакции
914
Море луѓе, како можи да знаат досеа колку има попишано бугари или не шпионираат со тоа бугарскиот софтвер шо ни го дадоја да го користиме за попишување? Дај не пишувајте небулози. :D
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Море луѓе, како можи да знаат досеа колку има попишано бугари или не шпионираат со тоа бугарскиот софтвер шо ни го дадоја да го користиме за попишување? Дај не пишувајте небулози. :D
Konecnite zbirni rezultati od popisot se od javen karakter
 

Kajgana Shop

На врв Bottom