Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Pozdrav ljudi, koja je procedura za podizanje ukaza u ambasadi u Skopje? Pitam za brata, vracen je danas..
Idi na prva strana....

...vrti malku nadolu na 1 strana, i ke najdes...ovoj del ti treba:
V.ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ДРЖАВЈАНСТВО ПРЕКУ АМБАСАДА
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Idi na prva strana....

...vrti malku nadolu na 1 strana, i ke najdes...ovoj del ti treba:
V.ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ДРЖАВЈАНСТВО ПРЕКУ АМБАСАДА
Hvala puno druze..
 
Член од
17 јуни 2021
Мислења
6
Поени од реакции
5
Здраво,
Едно офтопик прашање, авионската карта од тука ја купувам и го пријавувам македонскиот пасош, а на пасошка контрола на влез во Германија го приложувам бугарскиот или македонскиот пасош?

Фала ви
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
Здраво,
Едно офтопик прашање, авионската карта од тука ја купувам и го пријавувам македонскиот пасош, а на пасошка контрола на влез во Германија го приложувам бугарскиот или македонскиот пасош?

Фала ви
Da.na izlez ili vlez vo mk pokazuvas mk pass a vo bg ili dr.eu zemja bg pass.ako gresam nekoj neka ispravi
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Здраво,
Едно офтопик прашање, авионската карта од тука ја купувам и го пријавувам македонскиот пасош, а на пасошка контрола на влез во Германија го приложувам бугарскиот или македонскиот пасош?

Фала ви
Kupi ja so Bg pass I teraj celo vreme so Bg pass.
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Dali ima vrska popisot so bugarsiot pasos posto nas ne popisaa no nemase opcija da se pisas bugarin...
Ima kako ne...sega zaboravi pasos ako ne se pisa bugarin...ako imas vekje pasos kje dojdat doma od razoznavacka sluzba na bugarija i ti go zemat pasosot a ako si vo procedura so dokumentite podoma ogan kje palele zimava...toe

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Samo sto doagam od Sofija, bev za slikanje.
Granica pomonav so PCR test( nemam nitu edna doza valcina primeno), na nasa granica mi rekoa deka nema sansi bugarite da me pustat ama im rekov deka ke probam. Na bg granica pokazav dokumenti za slikanje, 10 u pasos i policaecot me pusti megutoa ides kaj doktor, doktorkata mi rece moze da pominam ama u kustendil da praam pcr test, napraviv pcr u kustendil(70leva) i produziv za spfija za slikanje. Se slikav za brza postapka vo sreda ke mi bide gotov,l. Za pcr testot vo kustendil za podoganje rabotat od 14:30 do 15:30, preminav granica bez pokazuvanje nisto za nazad i toa e toa.
Ako treba nesto prasuvajte

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Samo sto doagam od Sofija, bev za slikanje.
Granica pomonav so PCR test( nemam nitu edna doza valcina primeno), na nasa granica mi rekoa deka nema sansi bugarite da me pustat ama im rekov deka ke probam. Na bg granica pokazav dokumenti za slikanje, 10 u pasos i policaecot me pusti megutoa ides kaj doktor, doktorkata mi rece moze da pominam ama u kustendil da praam pcr test, napraviv pcr u kustendil(70leva) i produziv za spfija za slikanje. Se slikav za brza postapka vo sreda ke mi bide gotov,l. Za pcr testot vo kustendil za podoganje rabotat od 14:30 do 15:30, preminav granica bez pokazuvanje nisto za nazad i toa e toa.
Ako treba nesto prasuvajte
Е зошто им ебаваш филм на посредниците? Не си воопшто фер.

Отепаа прсти кутри луѓе објаснувајќи по фб групи дека никакоооооо не може Софија да се оди ниту за сликање, ниту за подигање документи.

I wonder why? Hmmm
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
43
Здраво,
Едно офтопик прашање, авионската карта од тука ја купувам и го пријавувам македонскиот пасош, а на пасошка контрола на влез во Германија го приложувам бугарскиот или македонскиот пасош?

Фала ви
Да, ќе го покажиш бугарскиот пасош, никако македонскиот пасош, можиш да си напрајш проблеми. Така имам разбрано, само бг пасошот.
Автоматски споено мислење:

Konecno dobivme Udostovenie_ Ukaz za drzavjanstvo 04.07.2021.
Na 03.10.2020 se smeni statusot od finalna na cekanje za potpis.
Prodolzuvame ponatamu so procedurata .
Pozdrav do site i ne gubete nadez za podobra idnina.
Dokumenti podnesovme so soprugot nanazad do 1921so isto prezime.
Бравос. Честитки, за убо да е, само напред.
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Изгледа толку од шемата бугарски пасоши, кој зеде, зеде. Тоа што нема два месеци укази може да значи дека и тие што се на положително се пратени на "чешлање". На пописот ќе нема изјаснети Бугари, а тоа веројатно ќе ги налути дополнително. Сѐ на сѐ, лошо ни се пишува. И сето ова на 400 преписки до мене. Коњски живци човек да има, нема да може да поднесе. Ќе се трудам повеќе да не коментирам.
 
Член од
6 март 2019
Мислења
389
Поени од реакции
589
Зошто толку од шемата? Ја сум милион посто сигурен дека ќе го земам. Јас не живеам во мкд, така да неможам да учествувам у пописот. Имам бг потекло, прашање на време е само...кајне паник
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Изгледа толку од шемата бугарски пасоши, кој зеде, зеде. Тоа што нема два месеци укази може да значи дека и тие што се на положително се пратени на "чешлање". На пописот ќе нема изјаснети Бугари, а тоа веројатно ќе ги налути дополнително. Сѐ на сѐ, лошо ни се пишува. И сето ова на 400 преписки до мене. Коњски живци човек да има, нема да може да поднесе. Ќе се трудам повеќе да не коментирам.
Nesto se desava so ukazite, ne mi se veruva deka e koincidencija so ova sto se desava so noviot zakon. Gospod neka ni e na pomos.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom