Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Kako moze da veruvate na vakvi raboti.Popisot se pravi vo Makedonija.Znaci deka Bugarija nema pravo da bara od Makedonija , koj kako se izjasnil na popisot i nesto slicno.Toa e veke mesanje vo vnatresna politika . I sto mislite vie ke zemat Bugarite po ime prezime ke ve baraat :), i op ne se pisal Trajce kako Bugarin mu go odzemame drzavjanstvoto.Nikade so zakon ne stoi jas ako ne se izjasnam kako bugarin deka ke mi se odzeme drzavjanstvoto.
Toa e slika na so deredze e drzavata...od vakvi nepismeni ko ovie so prasvat i veruvaat deka ako ne se pisat bugari ke mu i zemat pasosite ovde 30g gi dupat politicarive vo zdrav mozok i pak so 2 race gi glasat i mu se krstat...zagreota nemam komentar..

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769

Drugari veruva nekoj vo ova ??
Не другар.
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
21
Na 23.06 mi se smeni statusot od finalna na dopolnitelna so rok za dostavuvanje na dokumenti do 23.09. Posrednikot mi gi odnese dok.vcera, pa sakam da prasam dali ke se ceka do 23.09 za povtorno da se razgledaat moite dok.ili moze da se sluci i po rano.
Izvini kakvi dopolnitelni dokumenti dostqvi. I jas sum isto.
Автоматски споено мислење:

Kako moze da veruvate na vakvi raboti.Popisot se pravi vo Makedonija.Znaci deka Bugarija nema pravo da bara od Makedonija , koj kako se izjasnil na popisot i nesto slicno.Toa e veke mesanje vo vnatresna politika . I sto mislite vie ke zemat Bugarite po ime prezime ke ve baraat :), i op ne se pisal Trajce kako Bugarin mu go odzemame drzavjanstvoto.Nikade so zakon ne stoi jas ako ne se izjasnam kako bugarin deka ke mi se odzeme drzavjanstvoto.
A ima li sansa da se pise nekoj bugqrin i da pobara dokumenr od zavodot za statistika da mu dadat. Posto sega sum na doponitelna nemam stqri dokumenti preku dedo sum pred 1918 i ne znam so da pravam
Автоматски споено мислење:

Кога беше на интервју ?
8.5.2019
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Izvini kakvi dopolnitelni dokumenti dostqvi. I jas sum isto.
Автоматски споено мислење:


A ima li sansa da se pise nekoj bugqrin i da pobara dokumenr od zavodot za statistika da mu dadat. Posto sega sum na doponitelna nemam stqri dokumenti preku dedo sum pred 1918 i ne znam so da pravam
Автоматски споено мислење:


8.5.2019
I ako se pises bugarin ke ti dadat odma zasto togas ke imas dokaz deka si bugarin? Ti si se pisal bugarin i na notar i na intervju i segde pa eve pak si na dopolnitelna.
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
21
I ako se pises bugarin ke ti dadat odma zasto togas ke imas dokaz deka si bugarin? Ti si se pisal bugarin i na notar i na intervju i segde pa eve pak si na dopolnitelna.
Znam deka e taka. Posredniko me sovetuva taka ne znam da pravam. A o da se pisam bugarin taj dokument potvrda ili anketen list kako da go narecam ne znam dali ke mi dadat.
Автоматски споено мислење:

Кога беше на интервју ?
8.5.2019
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
3
Поени од реакции
13
Вака, до сега не пишував на оваа тема, денес се вратив од Софија. Бев да си го подигнам указот воедно и да се сликам за пасош и лк. Сите кои имаат дилеми за граница потребно ви е: сертификат за примени две дози на вакцина со поминати 14 дена и ПЦР тест не постар од 72ч, отпечатена резервација за подигнување на указот и винетка доколку одите со сопствен превоз. Инаку документите ги поднесов 18.05.2017 преку родител и де стекнав со указ на 22.01.2021. Среќно на сите.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
43
Нов сум во групава
На интервју бев октомври 2019 во Битола

  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Некој да знае кога би се променил статусот?
Еве ти линк од статусите за бугарско државјанство и ќе видиш сам да не пишам сега реферати. Поздрав.

Автоматски споено мислење:

Македонскиот пасош да го носа сега за да го проверат таму?

И отприлика за колку време излегува тоа што треба да излези позитивно на страница?
После интервјуто ќе чекаш 3-4 месеци за да го добиеш пин бројот. Ќе се јавиш во Бугарски Конзулат во Битола и ќе ти го кажат откако ќе стигнат документите од Софија. Бројот од Конзулатот го имаш на ФБ страната од Бугарски Конзулат во Битола.
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Znam deka e taka. Posredniko me sovetuva taka ne znam da pravam. A o da se pisam bugarin taj dokument potvrda ili anketen list kako da go narecam ne znam dali ke mi dadat.
Чекај малце. Сакаш да кажеш дека посредникот ти рекол да се пишеш Бугарин на пописот и тој документ да го доставиш како доказ и ќе добиеш пасош ?
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Вака, до сега не пишував на оваа тема, денес се вратив од Софија. Бев да си го подигнам указот воедно и да се сликам за пасош и лк. Сите кои имаат дилеми за граница потребно ви е: сертификат за примени две дози на вакцина со поминати 14 дена и ПЦР тест не постар од 72ч, отпечатена резервација за подигнување на указот и винетка доколку одите со сопствен превоз. Инаку документите ги поднесов 18.05.2017 преку родител и де стекнав со указ на 22.01.2021. Среќно на сите.
Toa e toa sto go rekov nekolku pati, vakcina + pcr test I dokument/potvrda za procedura za drzavjanstvo, kako sto se izjasni I mvr vo dopisot.

Nego videte go ovoj kvazi patriotov so nevladina organizacija sto mu se vika makedonija, kako ocajno se obiduva da manipulira so narod, demek bg instituciite ke go poslusaat nego vo negoviot plan da "gi vrati" bugarizitanite makedonci :)

Branitelot od preku granica, plata x4 od tuka, ama dusa dava za makedonija I najglasen e od tamu. Neka dojde tuka so 400e da zivee pleme mu ebam patriotsko.

Uste pa se povikuva na nekoi brojki....

Sea Bojko jako se vrakja na izbori, gi zima site kabineti I ke frcat ukazi ko ludi.... Dosta radev ja kocese rabotata.

Edit: Eve uste nekoj podatok za tipov :D




Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
24 февруари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
21
Чекај малце. Сакаш да кажеш дека посредникот ти рекол да се пишеш Бугарин на пописот и тој документ да го доставиш како доказ и ќе добиеш пасош ?
Da da mi rece pise se bugarin na popiso i da izvadam bekoja potvrda od zavodot za statistika.go prasam kakva e taa potvrda ne mi kazuva oti ne znae najverojatno. I sega ne znam so da pravam. A i ne vruvam deka nekoj ke mi dade takvo nesto.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Da da mi rece pise se bugarin na popiso i da izvadam bekoja potvrda od zavodot za statistika.go prasam kakva e taa potvrda ne mi kazuva oti ne znae najverojatno. I sega ne znam so da pravam. A i ne vruvam deka nekoj ke mi dade takvo nesto.
Prolistaj nagore vo temata, ima dvajca clenovi so so crno na belo - oficijalni mejlovi od DZS kazuvaat deka nikoj na planetava osven DZS nema da moze da zeme potvrda ili podatok koj sto se pisal.

Posrednikot te laze bidejki neznae, slusnal nesto no ne razbral, I boga moli da mozebi izvadis nekoja potvrda, sto za nego e plus dokument na koj ke ti udri plus marza za prevod I legalizacija, da si go zgolemi profitot.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
28
Поени од реакции
52
promena od denes
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи К'м документа, издаден от Сдружение "Македонско-Б'лгарско Пријателство"-гр. Битолја, не са приложени документите, в'з основа на които е издаден. В тази вр'зка молја в срок до 10.12.2021 г. да представите тези документи. При неизп'лнение в срока, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 10.09.2021 г..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom