Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 октомври 2005
Мислења
29
Поени од реакции
16
Zdravo ajde neka preporaca nekoj posrednik ili ako veke ima tuka posrednik da mi pise dali moze da mi zavrsi rabota so posleden predok 1919 god sea so novava procedura direktno intervju , dva pari odbieno za proizhod u dabc so taa godina
 
Член од
29 октомври 2020
Мислења
48
Поени од реакции
105
Molim za info. Da li neko ko je rodjen van Bugarske, a dobio je državljanstvo (ima bugarsku ličnu kartu i pasoš sa adresom Lege 6) može da u Sofiji dobije Izvod iz knjige rodjenih ili neki sličan dokumenat. Ako meže gde se vadi? Hvala puno
Izvod vadis iskljucivo u mestu gde si rodjen, ne moze u Bugarskoj
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Dosadili su vise sa tim popisom! Izazvace kontra efekat kod ljudi... Pa sta i da oduzmu nekom drzavljanstvo, nece biti smak sveta,jaka stvar. Ljudi ce uzeti neko drugo EU drz na osnovu boravka u drugoj EU zemlji i kraj.
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
So kakvi dokumenti bese prviot pat, i kakvi dokumenti odnese sega?
Pozdrav
Za proishod probav so ovie srpski dokumenti i me ostavija na dopolnitelno, potoa dadov potvrda od bg zdruzenie od bitola komplet so izvodi i mi dadoja proishod. Na intervjuto posrednikot mi napravil kopii od prevedeni izvodi i uverenie od srpskata dokumentacija i niv gi dadov na intervjuto. Potoa pred da mi se smeni vo finalna povtorno dadovme vo pravosudie original potvrda i izvodi od tuka. I sega mi baraat srpskite dokumenti da gi dostavam vo original.
Se nadevam nema da me odbijat.
P.s Srpskite dokumenti se od majkami strana, a ovie so potvrdata se od tatko mi strana.
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Hello. One of my friends got this. Anybody can help me where can i find this document? It’s online? Or i need to get same as first time in office in albania. Thank you
Your friend needs to bring all the certificates of birth/death upon which he was approved of Bulgarian origin, in original and translated by official Bulgarian translator in your country + legalized.. and preferably Bulgarian club membership ( if there’s one in your country ). Another official Bulgarian document such as military record or school certificate or anything similar from the bulgarian ancestor will do the job.
 
Член од
8 септември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
4
Ти спремај пивото, ќе ти дојдам во Минхен на шетање :)))) :ајнапиво:
Автоматски споено мислење:


Беше и си остана ЦАР!!!!!
Да ми ти е алав за постот.

п.с. ни малку, ни повеќе Моника Белучи, м?
Епа, и тата би сине. :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Zdravo bev intervju 06.2019 na ovoj status sum od pocetokot na januari 2021 po prepiskata vi stoi finalen pregled uste kolku treba da cekam...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Zdravo bev intervju 06.2019 na ovoj status sum od pocetokot na januari 2021 po prepiskata vi stoi finalen pregled uste kolku treba da cekam...
1. Член си од пред 9 минути.
2. Ми цитираш офтопик пост.
3. Одговорот на твоето прашање го имаш некоја страна поназад веќе напишано, а и на почетокот на темава.

п.с. со чест на исклучоци ОЧОБОЛ се последните 5 страници. Особено оние постовите на @dejan_111
Друже земи ако не закон за облигационо право цитирај го тука 700 страници. Имаш линк за статуси постирај го, не туку цитирај тоа статусите се отепавме скролање, па уште цитирал 2-3 пати.

Па постови за пописот, па постови за минување граница... секој иди си прашува како ќе му прдни, а не свртил 3 страни назад.

Бадијала Бибо(мод на темава) ве опомена, не го прочитавте, ТРИ СТРАНИ поназад беше.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
43
Zdravo bev intervju 06.2019 na ovoj status sum od pocetokot na januari 2021 po prepiskata vi stoi finalen pregled uste kolku treba da cekam...
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
[Финална] Вашето досие има поминато низ позадинските проверки и се чека да биде разгледано од Советот за државјанство кој треба да одлучи дали барањето ќе ви биде одобрено или одбиено. Моментално (септември 2021 г.), вкупното времетраење од интервју до излез од [Финална] се движи околу 2 години и 4 месеци, односно од [Финална] преминуваат на некој од следните статуси [Положително], [Нередовности], [Дополнителна] или [Отказ] оние кои биле на интервју некаде во мај 2019 г. За да добиете претстава колку време ќе чекате само на статус [Финална], потребно е од ова вкупно времетраење од 2 години и 4 месеци да го одземете времето кое го имате поминато на [Задолжителна].
Почнувајќи некаде од aприл 2021 г., Советот за државјанство работи исклучително забавено, со многу построга контрола и затегнати критериуми. Многу барања за државјанство се враќаат на дополнителна проверка или се констатираат нередовности кои се бара да се исправат. Илјадници барања се моментално заглавени на [Финална] и времетраењето на статусот може неограничено да се одолговлекува во иднина.
Автоматски споено мислење:

1. Член си од пред 9 минути.
2. Ми цитираш офтопик пост.
3. Одговорот на твоето прашање го имаш некоја страна поназад веќе напишано, а и на почетокот на темава.

п.с. со чест на исклучоци ОЧОБОЛ се последните 5 страници. Особено оние постовите на @dejan_111
Друже земи ако не закон за облигационо право цитирај го тука 700 страници. Имаш линк за статуси постирај го, не туку цитирај тоа статусите се отепавме скролање, па уште цитирал 2-3 пати.

Па постови за пописот, па постови за минување граница... секој иди си прашува како ќе му прдни, а не свртил 3 страни назад.

Бадијала Бибо(мод на темава) ве опомена, не го прочитавте, ТРИ СТРАНИ поназад беше.
Знам дека имат линк за статуси, дури го објавив и линкот но очигледно останатите не го виделе и не го отвориле па си реков да помогнам да им ги објавам сите. Во ред не објавувам појке, ке ги побараат низ форумов и ќе ги најдат. Поздрав и се најдобро.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2020
Мислења
26
Поени од реакции
114

Drugari veruva nekoj vo ova ??
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204

Drugari veruva nekoj vo ova ??
Има објаснето некој погоре дека и да се пишеш на попис бугарин нема да можеш да имаш увид, односно нема да можеш да потврдиш.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
48
Има објаснето некој погоре дека и да се пишеш на попис бугарин нема да можеш да имаш увид, односно нема да можеш да потврдиш.
Kako moze da veruvate na vakvi raboti.Popisot se pravi vo Makedonija.Znaci deka Bugarija nema pravo da bara od Makedonija , koj kako se izjasnil na popisot i nesto slicno.Toa e veke mesanje vo vnatresna politika . I sto mislite vie ke zemat Bugarite po ime prezime ke ve baraat :), i op ne se pisal Trajce kako Bugarin mu go odzemame drzavjanstvoto.Nikade so zakon ne stoi jas ako ne se izjasnam kako bugarin deka ke mi se odzeme drzavjanstvoto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom