Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.910
I'm not quite sure. I think you can do it without your mother, but let's ask some more members @Генерал @marin.skp @Altair75.
Moze li da uzme udostoverenie za rodstveni vrski sam ili mora njegov roditelj da ide sa njim?
Може и сам, може и неговиот родител. Ако оди сам треба да има полномошно од неговиот родител и истото полномошно да го преведи и легализира во Софија.
Потоа да го подигне документот од општина и истиот да го однеси во МП.

Подетално имам напишано на крајот од овој статус, каде го цитирав членот Рабробил - кој го имаше истиот проблем.


п.с. @alexander1963 na forumot imas pisuvano na makedonski i so latinica, zosto sega pisuvas na angliski?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
I'm not quite sure. I think you can do it without your mother, but let's ask some more members @Генерал @marin.skp @Altair75.
Moze li da uzme udostoverenie za rodstveni vrski sam ili mora njegov roditelj da ide sa njim?
му одговорив во порака!
Родителот да му даде овластување на нотар и со тоа овластување во нејзино име и за нејзини потреби да го побара издавањето и подигањето на документот...


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2019
Мислења
11
Поени од реакции
11
[QUOTE = "Genel, gönderi: 9405727, üye: 135535"]
Belki yalnız, belki babası. Yalnız giderse, Sofya'da tercüme ve yasallaştırma için ebeveyninden bir vekaletname ve aynı vekaletnamesi gerekir.
Daha sonra belediyeden belgeyi alıp Adalet Bakanlığına götürmesi gerekir.

Aynı sorunu yaşayan üye Rabrobil'den alıntı yaptığım bu durumun sonuna ayrıntılı olarak yazdım.

[URL unfurl = "true"] https://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0 % BE-% D0% B4% D1% 80% D0% B6% D0% B0% D0% B2% D1% %98 D0% B0% D0% BD% D1% %81 D1% 82% D0% B2% D0% BE-% D0% BF% D1% 80% D0% BE% D1% %86 D0% B5% D0% B4% D1% %83 D1% %80 D0% B0-% D0% B8-% D0% BF% D0 % BE% D1% %82 D1% %80 D0% B5% D0% B1% D0% BD% D0% B0-% D0% B4% D0% BE% D0% BA% D1% %83 D0% BC% D0% B5% D0% BD% D1% 82% D0% B0% D1% 86% D0% B8% D1% 98% D0% B0.110035 / 9398805 sonrası [/ URL]

ps [KULLANICI = 123455] @ alexander1963 [/ KULLANICI] bu forumda bir forumda değil, bu yüzden latinica'da, zosto sega pisuvas ve İngilizcede?
[/ ALINTI]
Може и сам, може и неговиот родител. Ако оди сам треба да има полномошно од неговиот родител и истото полномошно да го преведи и легализира во Софија.
Потоа да го подигне документот од општина и истиот да го однеси во МП.

Подетално имам напишано на крајот од овој статус, каде го цитирав членот Рабробил - кој го имаше истиот проблем.


п.с. @alexander1963 na forumot imas pisuvano na makedonski i so latinica, zosto sega pisuvas na angliski?
Thank you for explain.What's the problem with explaining myself better?.I am Turkish
 
Член од
15 август 2021
Мислења
15
Поени од реакции
66
Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
Dali e mozno celata procedura da se zavrsi vo ambasada vo Skopje bez da se odi vo Bugarija?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.910
тоа е таа тројка поради која одам сама без посредник. Секоја чест за дечкиве :aplauz:
+ @Bibo
+ секој еден кој се уклучил на форумот и дал придонес на темата - пошто и ние учевме за процедурата од некого.

Инаку, ЈАВЕН ПОВИК ДО СИТЕ КОИ ДОСЕГА БИЛЕ СОФИЈА

Ве молам да се уклучите со Ваш допринес во однос на следното:

- Преведувачи нотари - контакти, телефони, емаил
- Паркинзи - најблиску до МП, Општина, МВР (ако има и бесплатни пишете)
- Хотели (каде е најевтино, а пристојно, каде сте ноќевале)
- Банки (најблиски, најмалку гужва, најдобра услуга)
- Easy pay (пунктови и цена на услуга)
- Такси / Рент а кар (од кого сте задоволни)
- Вињетка (онлајн или на граница?)
- ПЦР тестови, каде имате вадено за кои пари и за колку време?
- Полициски пунктови или пак камери - во мкд и во БГ
- Одрони на патишта, работа на пат и др опасности - во мкд и бг

Уште некои вакви работи ако се сетите пишете ги во коментар или кај мене во порака (или кај Марин, Алтаир, Бибо).

Сублимираме еден текст (целокупно упатство) за процедурата со цела потребна документација + вакви трикови и совети за да дојдете до пасош ПОБРЗО и ПОЕФТИНО.

Засега имаме информации од лично искуство и тоа што собирам од темата години наназад, го пишувам во word, но потоа ќе видиме во која форма ќе го постираме на форумот и каде. Сите сугестии се добредојдени.

Секој што има идеја да помогне или даде насоки слободно може да не исконтактира.

Еве, јавна благодарност до членот @bo1 кој во приватна порака ми напомена да ги спомнам овие ставки како ВАЖНИ за процесот, покрај документацијата која треба да се собере и битката по институции.
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Поздрав до сите, не сум активен на темата подолго време, еден другар ме замоли да прашам нешто.
Потпишано му е државјанството незнам од кога точно и посредникот му извадил матичен број, сега треба да оди да се слика.
Моментално е во Германија, ќе си оди за МКД на 10 септември па од таму за Бугарија.
1. Има примено фајзер и има сертификат во Германија за примени вакцини, но разбрал нешто дека тоа не важи за Бугарија, дали ќе треба да прави тест кога ќе оди од МКД за БГ ??
2.Разбрал нешто дека веќе не давале адреса да се пишува Леге 6 дали е тоа вистина, и дали има пак некоја службена адреса што се дава во Бугарија или ќе мора тој да бара некаде?
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
696
Поени од реакции
914
Поздрав имам едно прашање.

Откако помина интервју, сеуште нема никакво инфо скоро еве година дена, нели треба да му следува номер/број? Треба сам да се јави во конзулат или тие се јавуваат кај човекот што треба да го добие номер/број?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Поздрав до сите, не сум активен на темата подолго време, еден другар ме замоли да прашам нешто.
Потпишано му е државјанството незнам од кога точно и посредникот му извадил матичен број, сега треба да оди да се слика.
Моментално е во Германија, ќе си оди за МКД на 10 септември па од таму за Бугарија.
1. Има примено фајзер и има сертификат во Германија за примени вакцини, но разбрал нешто дека тоа не важи за Бугарија, дали ќе треба да прави тест кога ќе оди од МКД за БГ ??
2.Разбрал нешто дека веќе не давале адреса да се пишува Леге 6 дали е тоа вистина, и дали има пак некоја службена адреса што се дава во Бугарија или ќе мора тој да бара некаде?
Ако има матичен број значи претходно веќе земал адреса. За влез во Бугарија ќе го покаже указот и ќе каже дека оди на сликање за пасош, влезот е дозволен за тие причини. Поздрав.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Поздрав имам едно прашање.

Откако помина интервју, сеуште нема никакво инфо скоро еве година дена, нели треба да му следува номер/број? Треба сам да се јави во конзулат или тие се јавуваат кај човекот што треба да го добие номер/број?
Нека се јави таму каде што правел интервју (Битола или Скопје) и ќе му потврдат дека му е стигнато бројчето. Ќе оди лично да го подигне.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Поздрав до сите, не сум активен на темата подолго време, еден другар ме замоли да прашам нешто.
Потпишано му е државјанството незнам од кога точно и посредникот му извадил матичен број, сега треба да оди да се слика.
Моментално е во Германија, ќе си оди за МКД на 10 септември па од таму за Бугарија.
1. Има примено фајзер и има сертификат во Германија за примени вакцини, но разбрал нешто дека тоа не важи за Бугарија, дали ќе треба да прави тест кога ќе оди од МКД за БГ ??
2.Разбрал нешто дека веќе не давале адреса да се пишува Леге 6 дали е тоа вистина, и дали има пак некоја службена адреса што се дава во Бугарија или ќе мора тој да бара некаде?
1. ti e odgovoreno.

2. Nema veze toa za Lege 6, greska razbral, sigurno procital na srpskiot forum. Tamu napisa edna deka i barale da navede adresa za korespodencija vo Bugarija, AMA NA DEKLARACIJATA vo koja naveduvas deka ti i se po red od familija so bugarsko poteklo. Toa e dokumentot koga prv pat podnesuvas za da ti zakazat ili praves intervju, najdolu ima edno pole, tamu treba da se navde zadolzitelno "адрес за кореспонденција в Р. Б'лгарија".

Neka ne se buni i neka si prijavi za adresa Lege 6.
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
100
Поени од реакции
108
Знае ли некој за кое време се реално готови документи кога се плати обикновена услуга? Се комплицира ситуација со корона, не сакам да чекам 30 дена ако не мора и може по рано да се земат документите. Инаку, со сестра ми, се сликав на 20. август.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Знае ли некој за кое време се реално готови документи кога се плати обикновена услуга? Се комплицира ситуација со корона, не сакам да чекам 30 дена ако не мора и може по рано да се земат документите. Инаку, со сестра ми, се сликав на 20. август.

внесуваш БГ матичен и презиме на кирилица


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom