Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Hallo :) site ukazi Se na edno mesto, Ne Se podeleni, Sega primer 100 ukazi imas za drzavjanstvo, 30 za drugo itn, zatoa palekrstic edno vreme gi gledase i kazuvase ovie Se za nas, ovie za stranci, ovie za drugo :) vo megju vreme ako Ne e smeneto nesto...
Да, логично ми е и на мене да се едни исти укази. Проверив еден по еден од 130 до последниот 218 во сл.весници каде писува дека има објавено укази, одат по реден број, но таму не пишува во одреден указ дали има објавено преписки од бугарско граѓанство. Само тоа што потпишува Румен Радев, награди, назначувања/укинување на функции, распишување на избори, последното е дека им дава мандат на БСП да предложат премиер и сл.

Ја следев и јас Пале цело време, одамна сум и јас заглавен со оваа бг граѓанство :tapp: Таа имаше многу извори на информации што велиме од прва рака, исто и со преписките, можеше да види од каде до каде има промени во преписки, дали некоја апликација или нешто слично што може од еднаш да се проверуваат повеќе преписки по конзулски пат...... па ако уште има некој член од тоа време и да знае некое инфо каде да ги бараме указите за странци, за наши итн...нека помогне и нека даде некое инфо кај да бараме. @miskolo исто мислам дека гледаше кога има укази за наши кога за странци, па објавуваше овде, па ако се вклучи некогаш тој или @palekrstic на темата, ги замолувам, доколку сакааат да ни дадат инфо околу тоа :)
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Barav da najdam nesto vo vrska so ukazite po bugarskite oficijalni strani, pa nesto ne mi e jasno. @marin.skp @Генерал , nekoj od vas bese porano objasnuval kako odi so ukazite, pa me interesira dali site ukazi sto gi objavuvat se edni isti ili dali Radev objavuva edni ukazi, a Jotova drugi?
T.e. dali ukazite za bg graganstvo se edni, a ovie sto gi objavuvaat vo sl.vesnik se drugi.

Od toa sto najdov, posleden ukaz e objaven vo sl.vesnik e denes, 31.08.2021, so broj 218, a ukaz 130 (vo koj bea objaveni poslednite prepiski za bg graganstvo) pisuva deka e objaven vo sl.vesnik na 12.05.2021.

Vo 130 bea objaveni poslednite ukazi za bg drzavjanstvo, na 21.07.2021, so data na potpis na13.07.2021.

Ako se edno isto, toa se 88 ukazi razlika sto ne sme gi videle i bi bilo dobro ako pocnat da objavuvaat u serija poveke ukazi.

Ne mi e jasno okolu toa. Ako nekoj drug gi razbira ovie raboti, bi go zamolil neka napise.
Fala.
Eve u prilog sto najdov...

Link do sluzben vesnik
Автоматски споено мислење:


Kini gi general...i'm in :sneaky: :sakasuste:
Не се истите, и јас така мислев ама не се!

Радев и има дадено овластување на Јотова за да не се замара он со откази и прогласи на државјанства!

И кога ќе го земеш указот на самиот указ ти пишува дека си бг државјанин со прогласен указ од вицепрезидента!

Указите на Јотова не се објавуваат во службен (државен) весник и стапуваат на сила без јавна објава и се правосилни веднаш по потписот, а надлежни за спроведување на тие укази е институцијата која го предлага указот- во случајот МП е тоа кое постапува по потпишан указ или отказ... од вицето!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk 01F0B284-E0CB-4B08-AFB1-750747C796BC.jpeg
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Не се истите, и јас така мислев ама не се!

Радев и има дадено овластување на Јотова за да не се замара он со откази и прогласи на државјанства!

И кога ќе го земеш указот на самиот указ ти пишува дека си бг државјанин со прогласен указ од вицепрезидента!

Указите на Јотова не се објавуваат во службен (државен) весник и стапуваат на сила без јавна објава и се правосилни веднаш по потписот, а надлежни за спроведување на тие укази е институцијата која го предлага указот- во случајот МП е тоа кое постапува по потпишан указ или отказ... од вицето!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Браво бе Марин, цел ден си трескам главата со ова, морав да прашам...извини :rolleyes:
Знаев дека ти околу ова пишуваше, ама не ми се бараше по постовите :D

Уште да најдеме каде може да ги гледаме кога се објавуваат или се веќе објавени указите за бугарско граѓанство ке биде супер.

Фала Ви на одговорите :гик:
 
Член од
2 август 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo svima. Kako mogu da zakazem online intervju u Sofiji i kada ima slobodnih termina? Hvala vam unapred na odgovoru.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Mene ne mi e jasno kako na primer prepiska broj 3997 ili 4004 ili 4005 od 2020 god. se vkluceni vo ukaz a prepiski od 2018, 2019 ne se!? Isto i so polizitelno prepiska 4362 od 2020 e na polizitelno a ima uste sto cekaat od 2019 na finalna!? Ne li odat po nekoj red? Inace ukazite sto gi navedov se za stranci, SAD, Svetska...

Sent from my MI 5X using Tapatalk
Можно е! ако наведените преписки (вклучени во Указ) се за деца кои се родени откако родителите им постанале бугарски граѓани.... па родителите да поднесат барање за државјанство на децата и тие брзо идат за 2-3-4месеца по аплицирање се одобруваат со скрарена процедура!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Браво бе Марин, цел ден си трескам главата со ова, морав да прашам...извини :rolleyes:
Знаев дека ти околу ова пишуваше, ама не ми се бараше по постовите :D

Уште да најдеме каде може да ги гледаме кога се објавуваат или се веќе објавени указите за бугарско граѓанство ке биде супер.

Фала Ви на одговорите :гик:
рускиот форум за указ за странци...
не потфрлај сега и ти... тамо идат указите за странци се фалат русите па неколку саата после нив се објавуваат нашоте укази, евентуално другиот ден по објава на "указ за странци" ко што ги викаме!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 

Attachments

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Mene ne mi e jasno kako na primer prepiska broj 3997 ili 4004 ili 4005 od 2020 god. se vkluceni vo ukaz a prepiski od 2018, 2019 ne se!? Isto i so polizitelno prepiska 4362 od 2020 e na polizitelno a ima uste sto cekaat od 2019 na finalna!? Ne li odat po nekoj red? Inace ukazite sto gi navedov se za stranci, SAD, Svetska...

Sent from my MI 5X using Tapatalk
Тие се преписки преку „странски“ амбасади (Австрија, Германија, Америка, Холандија, Турција, Израел.. па и Јапонија) за обнова на пасош, деца на бугарски граѓани, преку инвестиции, студенти и не знам што. За нив си оди по нормална процедура, а тие што се со интервју Софија и македонци, срби, украинци, руси, молдавци за нас е таа секоја година „забрзана“ процедура...така некако... (n)
Автоматски споено мислење:

рускиот форум за указ за странци...
не потфрлај сега и ти... тамо идат указите за странци се фалат русите па неколку саата после нив се објавуваат нашоте укази, евентуално другиот ден по објава на "указ за странци" ко што ги викаме!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Ги следам и русите и србите :D Русите отворија дебата овие денови околу овие допуните за потекло од родител и ДАБЧ...и нив ги малтретираат со истото како и нас... исто и кај украинците, молдавците и турците се појавуваат такви статуси од кога дојде оваа љутата (нејќам името да и го спомнам), како што можев да видам по преписките што ги проверувавме.
И тие читаат кај нас, ние кај нив...истите муабети насекаде:tapp: а браќата си го ладат со сите...
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Да, логично ми е и на мене да се едни исти укази. Проверив еден по еден од 130 до последниот 218 во сл.весници каде писува дека има објавено укази, одат по реден број, но таму не пишува во одреден указ дали има објавено преписки од бугарско граѓанство. Само тоа што потпишува Румен Радев, награди, назначувања/укинување на функции, распишување на избори, последното е дека им дава мандат на БСП да предложат премиер и сл.

Ја следев и јас Пале цело време, одамна сум и јас заглавен со оваа бг граѓанство :tapp: Таа имаше многу извори на информации што велиме од прва рака, исто и со преписките, можеше да види од каде до каде има промени во преписки, дали некоја апликација или нешто слично што може од еднаш да се проверуваат повеќе преписки по конзулски пат...... па ако уште има некој член од тоа време и да знае некое инфо каде да ги бараме указите за странци, за наши итн...нека помогне и нека даде некое инфо кај да бараме. @miskolo исто мислам дека гледаше кога има укази за наши кога за странци, па објавуваше овде, па ако се вклучи некогаш тој или @palekrstic на темата, ги замолувам, доколку сакааат да ни дадат инфо околу тоа :)
Ete I odgovor od marin, neznam ti kazav, jas mislam deka taka bea, vo vrska so Ukazite I prepiski sledenje, moze na nekoj kje mu bide smeno, ama taka bese, palekrstic si imase USER name daden od nekogo :) I proveruvase Direktno vo MP tocno znaese deneska koi promeni gi ima, kolku ukazi itn..... Popravete me ako gresam :)
 
Член од
31 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,da prasam nesto dali znae nekoj dali slikat vo ambasadata vo Bitola za pasos,zatoa sto sme izvesteni deka ne moze da se vleze vo sistemot za zakazuvanje na termin za slikanje.Dali nekoj e zapoznaen za toa da nema nekoj zastoj i zosto e to taka i do koga ke e,ili mozebi slikat bez termin.bidejki cekam veke 5 meseci.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Vo vrska noviot status sto baraat dop. dokumenti se za tie sto se so broj na molba nad 12000/2018 i ke bidat do krajot na 2018 god . Znaci site molbi kade sto se preku klub potvrda ili pak ne dostavile orginal dokumemti krstenica,voena kniska ili pak pasos od brat/sestra/tatko/majka.Ovie dokumenti se baraat na site sto od 2018 god zaradi korupcijata vo DABC vo toj period i golemiot skandal toj period i mnogu falsifikat proizhodi.Ova go razrbrav denes od posrednik koj se informiral od covek koj raboti vo MP.Inace site sto bile na na intervju 2019,2020 nemaa da im se bara dop. dokumenti
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Vo vrska noviot status sto baraat dop. dokumenti se za tie sto se so broj na molba nad 12000/2018 i ke bidat do krajot na 2018 god . Znaci site molbi kade sto se preku klub potvrda ili pak ne dostavile orginal dokumemti krstenica,voena kniska ili pak pasos od brat/sestra/tatko/majka.Ovie dokumenti se baraat na site sto od 2018 god zaradi korupcijata vo DABC vo toj period i golemiot skandal toj period i mnogu falsifikat proizhodi.Ova go razrbrav denes od posrednik koj se informiral od covek koj raboti vo MP.Inace site sto bile na na intervju 2019,2020 nemaa da im se bara dop. dokumenti
Ne mi e jasno kako od 2018 kje baraat koga 2018 ja zavrsija zo drzavjanstva t.e. site prepiski se potpisani so ukaz ?
 
Член од
31 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите, нов сум на форумот и сакам да ги прашам сите што се поинформирани. Бев на интервју во јан 2021 Битола со потекло од прадедо. Пред 2 недели случајно најдов стари документи од прадедо по друга линија дека бил бугарски војник. Ме интересира дали можам да ги внесам и новите документи како дополнителни или да ччекам да тече постапката па да видам дали ќе ми бараат и дали сеуште даваат државјанства преку прадедо или прабаба.
 

bo1

Член од
27 февруари 2017
Мислења
58
Поени од реакции
141
Здраво на сите, нов сум на форумот и сакам да ги прашам сите што се поинформирани. Бев на интервју во јан 2021 Битола со потекло од прадедо. Пред 2 недели случајно најдов стари документи од прадедо по друга линија дека бил бугарски војник. Ме интересира дали можам да ги внесам и новите документи како дополнителни или да ччекам да тече постапката па да видам дали ќе ми бараат и дали сеуште даваат државјанства преку прадедо или прабаба.
Kandidatot moze da dostavi dokunenti so koi sto smeta deka ke mu pomognat da go dokaze svoeto bugarsko poteklo i ke mu pomognat za krajnata cel, pozitiven ishod - Ukaz od VP.
Podnesete gi dopolnitelno moze samo da dobiete !
Nisto ne dobivate ako vi stojat doma.
Ako Ve odbijat so momentalnite utre ke se kaete zosto ne ste gi podnele.
Site baraat stari dokumenti za da im se zgolemat sansite.
Da ne izgubite vreme , nervi i pari.
Pozdrav !
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Vo vrska noviot status sto baraat dop. dokumenti se za tie sto se so broj na molba nad 12000/2018 i ke bidat do krajot na 2018 god . Znaci site molbi kade sto se preku klub potvrda ili pak ne dostavile orginal dokumemti krstenica,voena kniska ili pak pasos od brat/sestra/tatko/majka.Ovie dokumenti se baraat na site sto od 2018 god zaradi korupcijata vo DABC vo toj period i golemiot skandal toj period i mnogu falsifikat proizhodi.Ova go razrbrav denes od posrednik koj se informiral od covek koj raboti vo MP.Inace site sto bile na na intervju 2019,2020 nemaa da im se bara dop. dokumenti
A togas zaso na tie sto pravea intervju posle April 2019 im baraat dopolnitelni dokumenti?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom