Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Bi sakala da apliciram za bg.drzavjanstvo za prv pat..pa ako saka nekoj da mi ja objasni postapkata kako..na koi nacin.cekor po cekor...Vi blagodaram na site.....
Procitaj ovde ubavo se sto pisuva na prva strana, pa posle ako imas nesto nejasno, prasaj vo komentar, nekoj sigurno ke ti odgovori :)

 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
ima nekoj iskustvo da baral dokumenti vojnicka kniska od veliko tranovo voena arhiva bideki dedi bil 3 god bg vojnik a neam nish od strana na dokumenti
Da....jas I'm pisav na Voeniot arhiv I tie mi odgovorija deka mi baraat tocni podatoci....pisi I'm slobodno kje ti odgovorat....na nivniot sajt ima adresa...
Linkot so statusi vreme traenje I spisokot so polozitelno I finalna ...neka bide Kako link najgore na pocetna ...moj predlog
Може ли информација за Петре Петковски или Зоран Петковски посредник, агенција во БГ имале за посредување дали е од доверба дали некој има преку него поднесено? Благодарам
Procitaj ovde ubavo se sto pisuva na prva strana, pa posle ako imas nesto nejasno, prasaj vo komentar, nekoj sigurno ke ti odgovori :)

Fala Vi....pokusuju da se snajdu
Procitaj ovde ubavo se sto pisuva na prva strana, pa posle ako imas nesto nejasno, prasaj vo komentar, nekoj sigurno ke ti odgovori :)

Fala Vi....pokusuju da se snajdu
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
21
Ke slikas so mobilen
Автоматски споено мислење:

Kako moze naluge sto cekaat 4 godini sega da gi vrqkat o da i trazat dopoln.dokum. lrsenici vencanici pred 100 godini a vo isto vreme npvote aplikanti po novio zakon ne i baraat takvo nesto. Kako kr i tekne taka
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
@Bibo може да ме внесиш на списокот? Интервју Битола 24.08, изводи од прадедо.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Вчера му се јавив на посредникот кој работи одма до амбасада и ми кажа дека сега по нова постапка како происходот така и потврдите од клуб се укинати(си важат уште потврдите како доказ за тие што подале) т.е за новите кандидати немало потреба од потврда од клуб туку само изводи со кој се поврзуваш прадедо/прабаба ,па министерството дава оценка т.е статистика како клубовите што правеа по Кнчов дали имаш потекло или не. Затоа е отмена точка 2 мислам од закон за происход клубовите бидејќи нема потреба потврда од клубови.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Вчера му се јавив на посредникот кој работи одма до амбасада и ми кажа дека сега по нова постапка како происходот така и потврдите од клуб се укинати(си важат уште потврдите како доказ за тие што подале) т.е за новите кандидати немало потреба од потврда од клуб туку само изводи со кој се поврзуваш прадедо/прабаба ,па министерството дава оценка т.е статистика како клубовите што правеа по Кнчов дали имаш потекло или не. Затоа е отмена точка 2 мислам од закон за происход клубовите бидејќи нема потреба потврда од клубови.
Кажи му на посредникот, ДОБРО УТРО. :D

Убаво што ја открил Америка, дека не важат веќе потврди за тие што поддаваат по ново и дека ДАБАЧ не дава происходи.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Вчера му се јавив на посредникот кој работи одма до амбасада и ми кажа дека сега по нова постапка како происходот така и потврдите од клуб се укинати(си важат уште потврдите како доказ за тие што подале) т.е за новите кандидати немало потреба од потврда од клуб туку само изводи со кој се поврзуваш прадедо/прабаба ,па министерството дава оценка т.е статистика како клубовите што правеа по Кнчов дали имаш потекло или не. Затоа е отмена точка 2 мислам од закон за происход клубовите бидејќи нема потреба потврда од клубови.
Ako si vazat uste potvrdite za tie sto se vo procedura togas zasto gi stavaat site so potvrdi na dopolnitelna? Sto dokumenti treba da odnesat tie sto se na dopolnitelna?
Автоматски споено мислење:

I ako mislis na Ljupco sto raboti do ambasada zbor ne mu veruvaj. Toa e tesko prevarantsko lajno i e toj sto me zaeba za da cekam 2 godini proishod.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
I ako mislis na Ljupco sto raboti do ambasada zbor ne mu veruvaj. Toa e tesko prevarantsko lajno i e toj sto me zaeba za da cekam 2 godini proishod.
Не знам кој е и дали воопшто те заебал или не, но интересно ми е следното:

Некој е платен од моја страна да ми заврши работа за пасош.
Во меѓувреме не го малтретирам не му досадувам со прашања и го оставам да си брка работа со целосна доверба во него.
Редовно му давам пари кога и да побара.
На крај 3-4 години чекање ми одат по вода ради негова неинформираност или незаинтересираност (сеедно).

КАКО БРЕ НЕ ГИ ТЕПАТЕ ВАКВИТЕ?
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Ako si vazat uste potvrdite za tie sto se vo procedura togas zasto gi stavaat site so potvrdi na dopolnitelna? Sto dokumenti treba da odnesat tie sto se na dopolnitelna?
Автоматски споено мислење:

I ako mislis na Ljupco sto raboti do ambasada zbor ne mu veruvaj. Toa e tesko prevarantsko lajno i e toj sto me zaeba za da cekam 2 godini proishod.
Da toj e i jas cekav proishod 2 godini ama realno premnogu predmeti imaa DABC za da gi obrabotat. Po redovna postapka da 2 god cekav i jas. Pa sega koe olesnuvanje pravat ako 80% se so klubovi i kje gi butnat? Za so se zamaraa da kratat rok za onie koi se 20%-roditel,vujko, krstenica ?
 
Член од
27 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
здраво, дали може да се иде на интервју у Скопје или Битола, па потоа процедурата да се продужи у Софија? Позз
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
21
Не знам кој е и дали воопшто те заебал или не, но интересно ми е следното:

Некој е платен од моја страна да ми заврши работа за пасош.
Во меѓувреме не го малтретирам не му досадувам со прашања и го оставам да си брка работа со целосна доверба во него.
Редовно му давам пари кога и да побара.
На крај 3-4 години чекање ми одат по вода ради негова неинформираност или незаинтересираност (сеедно).

КАКО БРЕ НЕ ГИ ТЕПАТЕ ВАКВИТЕ?
 
Член од
14 јануари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
14
Да, може.


Не, колку што знам не можеш.





Организирајте се барем двајца, рентајте кола.
СЕКОЈА ПРЕПОРАКА за дечкото. Пристапни цени и фер однос.
Нови возила со зелен картон и без потреба да оставате закуп. На граница нема проблеми, испробано.


Полициската станица на Мариа Луиза 48. Не знам точно за потребна документација бидејќи таму на инфо таблата пред МВР не беше напишано тоа, а на нет можев само ова да го најдам:

Во секој случај носи го стариот пасош, носи ја личната карта и носи 200 лева (или картица за да платиш) за новиот пасош. Тоа е сумата за експресна постапка и добивање на пасош во еден ден.
Еве го и ценовникот (а во документите/линковите на истата страна имаш објаснувања што ти терба да приложиш од документација) :

Биди пред МВР рано на сабајле околу 07:30 по бугарско време, бидејќи тогаш започнуваат со работа и се чека во редица, а мора да се сликаш пред 11h за да ти издадат пасош во исиот ден.
(Наскоро ќе напишам детален пост за МВР и начинот на подигање на пасош и лк)


Од каде ти е изводот, претпоставувам не од МКД?
Има агенции за превод (буквално на секој чекор околу МП и околу МВР) кои ќе ти го преведат изводот (англиската верзија) и потоа ќе ја легализираат (заведат на нотар).
Овој член има позитивни искуства од оваа агенција (исконтактирај ги пред да одиш, испрати им документи и ќе ти ги спремат истите, само да платиш и да ги подигнеш)

Превод и легализација - MiS Associates Ltd. Translation services
+359 89 485 8540
Hvala mnogo, stvarno si GENERAL
 

Kajgana Shop

На врв Bottom