Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Честито.

И немој повеќе да објавуваш официјални документи без да покриеш лични податоци, особено во иднина ако тоа е лк и пасош (иако и ова не си требал).

Од април потпишан дури сега го земаш
Неколку пати пиша тука на темата да се организираат за одење Софија (колку што се сеќавам никој не му одговори, за жал), на крај наверојатно заминал со некој посредник пошто немал со кого.

А треба да се организирате, пошто ако предвреме се договорите неколку луѓе со ист датум на положително ем ќе делите пат до Софија ем истите документи и редослед ќе го имате заедно. Може дури и во МП да се договорите слични термини да имате и да си патувате како група.

Пример, се договарате четворица, ако немате кола ја рентате од СК (или од било каде) и патот под нозе во Софија.

Препорака за рента:

Дечкото е цар, сите возила му се НОВИ (со зелен картон) и немате потреба од оставање ќеш или било што за депозит.
На граница немате никаков проблем, испробано.
 
Член од
4 декември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
93
Честито.

И немој повеќе да објавуваш официјални документи без да покриеш лични податоци, особено во иднина ако тоа е лк и пасош (иако и ова не си требал).


Неколку пати пиша тука на темата да се организираат за одење Софија (колку што се сеќавам никој не му одговори, за жал), на крај наверојатно заминал со некој посредник пошто немал со кого.

А треба да се организирате, пошто ако предвреме се договорите неколку луѓе со ист датум на положително ем ќе делите пат до Софија ем истите документи и редослед ќе го имате заедно. Може дури и во МП да се договорите слични термини да имате и да си патувате како група.

Пример, се договарате четворица, ако немате кола ја рентате од СК (или од било каде) и патот под нозе во Софија.

Препорака за рента:

Дечкото е цар, сите возила му се НОВИ (со зелен картон) и немате потреба од оставање ќеш или било што за депозит.
На граница немате никаков проблем, испробано.
Ne sum zaminat za zal go propustiv posledniot voz pa sega ke mora da cekam toa e toa
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
21
A be so e to e 10000tina 15000 iljadi lugje kje go jadat nemien posle golgoti so po 20 mesci zadolzitelno 9 meseci finalno po godina cekanje za proishod po godina za intervju...i mu teknalo kje menjame zakon a be banan drzava isto ko nas..

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
Za toa si potpuno vo pravo.2017 oktomvri podadov za proizhod septev 2018 izleze mi zakazaa inyervju maj 2019 cekqv da se smeni vo vinalna 19 meseci do dekemvri 2020 i iste sum na finalna. 4 polni godini i sega op pupu ne vazi menjat zakon. Ebati banana drzqvata.
Автоматски споено мислење:

Денес на интервју сум Битола, па ќе видиме за понатаму. Ако фали некој документ ми кажаа дека Битола не ги примале документите.
Dali ti pobaraa dopolnitelni stqri dokumenti.
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Za toa si potpuno vo pravo.2017 oktomvri podadov za proizhod septev 2018 izleze mi zakazaa inyervju maj 2019 cekqv da se smeni vo vinalna 19 meseci do dekemvri 2020 i iste sum na finalna. 4 polni godini i sega op pupu ne vazi menjat zakon. Ebati banana drzqvata.
Sedi ne ja zadevaj...istata golgota ja izodiv...ne e problem da menjaat zakon sve vo red ama so istiot da opfakjaat luge koi pred 4 godini pocnale postapka i se vekje na kraj e toa ne mozam da go svaram...i da go razberam...

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
Strasno. Mora da postoji neki nacin da se ovaj bezobrazluk zaustavi.
Здр на сите штотуку се смени мојот статус во положително а на сопругата дополнителна....преписки 13729 и 13730...имаме поднесено исти документи,изводи пред 1918,потврди Струмица,носени втор пат сите док во МП...значи нема некое правило...исто време на интервју 07.05.2019...финална од 10.12...ќе чекаме да видиме што ќе биде со дополнителната и што документи ќе треба да се однесат...поз и убав ден
sakas da kazis deka si bil 7.5.2019 i si 13 xxx prepiska a jas sum na inter 10.06.2019 i sum 16300
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
157
Поени од реакции
72
Pak ovaj status so nisto ne znaeme sto tocno barat(n). Aj vaka sega, ako mozes i imas volja da proveres.... Ako imas zacuvano kopii od potvrdite od zdruzenieto (pretpostavuvam BKKS na Lazar, bidejki spomna Strumica), vidi kade e roden i koja godina, predokot sto se povrzuvate do 1918 na potvrdata od tebe i potvrdata od zena ti. Mozebi i toa ima vrska, mestoto kade e roden i godinata koja e roden. I ako imas isto kopii od proishoditr od DABC, sto pisuva vo delot (dolu desno) kade e navedeno kakvi dokumenti se dadeni vo DABC t.e. na koja osnova e izdaden proishodot.
P.s. mozno e da ima nekoja greska vo ime, prezime, dati, maticni broevi, pa i prevod na izvodite.... Proveri ako imas kopii od dokumentite na zena ti, pa pisi ovde, mozebi ke najdeme sto e problemot.
Автоматски споено мислење:


Za 1 godina pasos, samo u glavite na posrednicite...i za 3-4000 evra (za 3-4-5 godini do pasos). Eve vi odgovor i na toa...
Intervju vo mart 2019 godina no podneseni dokomenti zimito vo 2017 znaci 4.5godini i uste nisto nema
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
3
Поени од реакции
1
здраво , како да побарам документ од бугарска егзархија преку веб страната https://www.archives.government.bg/

дали се поднесува барање преку е-услуги ?

друго што ме буни во архивава го нема селото од пра-дедо ми ( го има соседното на 2км ) а ко за малер го нема ова, дали и покрај тоа можам да поднесам барање до архив за некако да најдам некој стар документ
 
Член од
24 август 2021
Мислења
9
Поени од реакции
7
Здраво,нова сум овде па да прашам..
За поднесување на документи,да напоменам одам без посредник.
Сега на кој начин се закажува термин во конзулат,за достава на документи и како оди?
Секое инфо е добредојдено...Фала
Здраво на сите. И јас сум нов тука, па и мене ме интересира на кој линк се закажува термин за почеток на процедурата? Дали со крштеница од прадедо може да се докаже потекло? Ви благодарам однапред!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
здраво , како да побарам документ од бугарска егзархија преку веб страната https://www.archives.government.bg/

дали се поднесува барање преку е-услуги ?

друго што ме буни во архивава го нема селото од пра-дедо ми ( го има соседното на 2км ) а ко за малер го нема ова, дали и покрај тоа можам да поднесам барање до архив за некако да најдам некој стар документ
Распрашај се под кое село твоето се води како матично село инаку и јас сакам да побарам повеќе пати имам прашано но без одговор изгледа никој сеуште нема појдено
 

Kajgana Shop

На врв Bottom