Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Не знам што ќе биде со нас на положително :(
Ne znam sto da kazam. Jas odnesov dokumenti od bugarska egzarhija na samoto intervju, krstenica i vencanica od pradedo i prababa. Ne bi trebalo da me odbijat ama sepak ke e zalno ako ve odbijat vas sto ste samo so potvrdi.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Da li neko od vas poznaje nekog advokata u Bugarskoj koji bi dao misljenje o promeni zakona za kandidate koji su vec u proceduri i ukoliko nije po zakonu sta mi mozemo da uradimo po tom pitanju?
Necemo valjda da sedimo skrstenih ruku i posmatramo kako se zezaju sa nama.
Smatram da trebamo da se organizujemo i da ih tuzimo.
Dajte neke predloge sta je najbolje ciniti.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Da li neko od vas poznaje nekog advokata u Bugarskoj koji bi dao misljenje o promeni zakona za kandidate koji su vec u proceduri i ukoliko nije po zakonu sta mi mozemo da uradimo po tom pitanju?
Necemo valjda da sedimo skrstenih ruku i posmatramo kako se zezaju sa nama..
Имаше брат и 2012 многу одбиени,и јас бев во тие.Се појавија некој Бугарски адвокати,земаа на народот еден куп пари и ништо.Јас не им дадов.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Имаше брат и 2012 многу одбиени,и јас бев во тие.Се појавија некој Бугарски адвокати,земаа на народот еден куп пари и ништо.Јас не им дадов.
Strasno. Mora da postoji neki nacin da se ovaj bezobrazluk zaustavi.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Plus zakonot go izglasale na 26 Mart, a ukazi imase i vo Juli. Ne bi trebalo da odbivaat na potpis so potvrdi, i samiot Lazar si rece.
И мене тоа ми е чудно.На 26 Март изгласан законот,а јас сум од 16 Април на положително.Или сум по стариот закон или сум ставен многу порано на положително од 26 Март.Може и има потписи,необјавени.
 
Член од
11 јули 2021
Мислења
8
Поени од реакции
15
Одкако ќе го земам матичниот од општина во Софија, дали може сама да си поднесам документи и барање за сликање за пасош и лична карта во амбасадата во Скопје
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Одкако ќе го земам матичниот од општина во Софија, дали може сама да си поднесам документи и барање за сликање за пасош и лична карта во амбасадата во Скопје
Да.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2021
Мислења
8
Поени од реакции
15
imate li broj od mite od strumica sto e posrednikot
Не салам со посредник, се изнадавав пари и сега пак ако одам со посредник бара 100 евра за услуга...малку го претераа сите
Автоматски споено мислење:

Не салам со посредник, се изнадавав пари и сега пак ако одам со посредник бара 100 евра за услуга...малку го претераа сите
Не сакам де
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Здраво дечки , поздрав до сите, знам дека е оф топик но имам едно прашање.
Работам во МкДоналдс во Германија за 10,33 саат со БГ пасош сум и ми нудат работа во ДХЛ 5 дена прва смена само разнесување пакети со комбе за 14е или разнесување писма со точак 12е.
Ако има некој што работи во ДХЛ ќе го замолам да ме побара во инбокс сакам да ми каже искуства позитивни и особено негативни :)
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
21
Dobro. Sega ako nikoj ne moze da najde bugarski dokument ne treba li da se nadeva na bg pasos. Ja tvrdam deka 99 posto nema da mozat da najdat bg dokument pred 100 godini. Cekam 4 godini i sega drugo izmislija.
Автоматски споено мислење:

Изводи од предците со кои се повзуваш. Јас одам со прадедо (роден 1902) - Дедо - Татко. Значи посмртници од двајцата дедовци (починати се), извод на родени од татко ми и мој, и потрда за неосудуван. Ги дадов на посредник и понатака тој си бркаше работа.
I do kade stasa koj status si sega
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Dobro. Sega ako nikoj ne moze da najde bugarski dokument ne treba li da se nadeva na bg pasos. Ja tvrdam deka 99 posto nema da mozat da najdat bg dokument pred 100 godini. Cekam 4 godini i sega drugo izmislija.
Автоматски споено мислење:


I do kade stasa koj status si sega
Денес на интервју сум Битола, па ќе видиме за понатаму. Ако фали некој документ ми кажаа дека Битола не ги примале документите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom