Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Сдружение на граждани Б'лгарски културен клуб – Скопие (БКК - С)
Северна Македонија Дружества


Организацијата е с'здадена на 4 мај 2008 г. и има клонове в штип, Битолја и други градове в Македонија.
Председател: Лазар Младенов
Адрес за кореспонденција:
бул. ”јане Сандански” №30/1-Б8 мезанин
Скопие, Република Македонија
Тел.: 00389 2 4550 898
e-mail: lazarmladenov@yahoo.com
уеб-сајт: www.bkks.org

Dali nekoj go ima kontaktirano Lazar Mladenov i ako da barem da pise dali nesto odgovoril za novinite koi se slucuvaat vo momentot
Da, zgrozen e od apsurdot sto se slucuva vo bg pravosudie, slobodno mozes da mu se javis, covekot e mnogu ljubezen
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
Здраво дечки, и мене ме ставиле на дополнителна, со изводи од прадедо и потврда од Лазар. Документите ги доставив и во правосудие.
Читав по форумов, но не најдов некоја конкретна информација за тоа што треба да се достави до ДАБЧ. Посредникот ми се чини незаинтересиран да ја реши ситуацијата.
Дали може да ве замолам за контакт од Лазар и за совет како да се постапи? Не ми паѓа на памет што друго можам да поднесам во ДАБЧ, освен тоа што веќе е однесено.
Mozes li da ni kazes dali prethodno imas dobieno proishod od DABČ
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Vikaat deka ne e vo red
Не е јасно ништо.Јас сум од 16 Април на положително,со изводи и потврда од Струмица,а законот стапил на сила од 16 Март.По моја логика,предметот е многу порано разгледан,а е ажуриран на 16 Април или пак грешам.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Не е јасно ништо.Јас сум од 16 Април на положително,со изводи и потврда од Струмица,а законот стапил на сила од 16 Март.По моја логика,предметот е многу порано разгледан,а е ажуриран на 16 Април или пак грешам.
Mozno e, a mozebi komisijata so zadocnuvanje dobila instrukcii kako da postapuva od pravnata sluzba
 
Член од
8 јануари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
8
Molim vas ako neko zna da mi kaze dokle su stigli sa prebacivanjem sa finalnog na polozitelno? I dokle su stigli da proverom finalnog? Koji broj predmeta je zadnji prebacen na dopunu?
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Не е јасно ништо.Јас сум од 16 Април на положително,со изводи и потврда од Струмица,а законот стапил на сила од 16 Март.По моја логика,предметот е многу порано разгледан,а е ажуриран на 16 Април или пак грешам.
Nema nikakva logika nitu pak zakoni vazat tamu...i kaj nas. Sekoj nov kako dojde si gi tolkuva pravilata, ebavat ne zdravo i nas i tie samite... golemi meraklii :sekc: Kaj i da e ke postavat uslov da ni zemat merka i na "onakvoto"... Pa ako bidat zadovoleni, so 2 race ke te potpisat. Za devojkite ne znam, koj znae kakva "strategija" za niv ke ima.:pusigo::tapp::oftopik:
Izvini Bibo :D
 
Член од
20 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
45
Дали објаснуваш како иде постапката за вадење на матичен број? Малку не сватив околу указот и понатамошното објаснување.
Pred da odis Po maticen broj vo opstina, treba prvo Ukazot da go podignes, Vo opstina ti vikaat daj prvo ukaz (drzavjanstvoto od ministerstvo za pravosudie), ubavo imam napisano.... Za vo opstina( za da prijavis adresa I da ti izleze maticen broj) potrebno ti e
-Ukazot
-Kopija od pasos
-izvod od rodeni (preveden I legaliziran) samo od toj sto bara maticen broj, ne od Drugite clenovi. Za Drugite treba samo data na raganje.
-izvod na vencani( preveden I legaliziran) za toj sto bara maticen broj
-Formular ,,adresna karta'' tuka se pisuva adresata od mk
-Formular ,,zajavlenie za postojana adres'' - tuka se pisuva adresata od bugarija, vo mojot slucaj bese Lege 6 Sredec.
-Uste Eden formular na karton sto ti go davaat tamu. Prvite dva formulari gi ima na web stranata na opstina Sredec, Ili gi imaat I pogore na forumov objavuvano. Kako I da e I tamu na salter ke ti gi dadat formularite.
-Na Kasa tamu se plaka 30 leva.
Maticniot ke treba da ti bide gotov za desetina rabotni Dena. Otkako ke izleze maticniot broj se slikas za licna karta I pasos. Procitaj go ubavo mojot post uste Ednas.
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
Moze li nekoj vo poraka da mi prati kontakt od nekoj salam posrednik ako voopstvo gi ima takvi.toj sto mi ja pocna procedurata go nema ni pod drvo ni pod kamen.
 
Член од
19 јули 2020
Мислења
63
Поени од реакции
170
Здраво дечки, и мене ме ставиле на дополнителна, со изводи од прадедо и потврда од Лазар. Документите ги доставив и во правосудие.
Читав по форумов, но не најдов некоја конкретна информација за тоа што треба да се достави до ДАБЧ. Посредникот ми се чини незаинтересиран да ја реши ситуацијата.
Дали може да ве замолам за контакт од Лазар и за совет како да се постапи? Не ми паѓа на памет што друго можам да поднесам во ДАБЧ, освен тоа што веќе е однесено.
Javi mu se na Lazar
 
Член од
28 јули 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Од амбасада ни рекоа да однесеме молба извод и 25 евра слики и копија од пасош во бугарија овие документи за што се? до каде е процедурата всушност?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom