Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
9 јули 2019
Мислења
28
Поени од реакции
40
Zdravo. Se izvinuvam ako prasanjeto ne e soodvetno za diskusijava, no cisto me interesira dali nekoj so BG pasos se ima vakcinirano na granicen premin. Ako da, dali pred toa se prijavuva nekade ili direktno se odi?

Blagodaram!
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Zdravo. Se izvinuvam ako prasanjeto ne e soodvetno za diskusijava, no cisto me interesira dali nekoj so BG pasos se ima vakcinirano na granicen premin. Ako da, dali pred toa se prijavuva nekade ili direktno se odi?

Blagodaram!
Нема веќе вакцинација на БГ граница. Кога стигнаа 500.000 Синовакс, прекинаа со прва доза и само ги ревакцинираа. Веќе нема, завршија сите вакцини на границата.
Инаку за твоето прашање, тие со БГ пасош имаа исти третман како и тие со МК пасош. Се пријавуваше на Вибер и си чекаш ред да ти дојде термин.
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Zdravo braka i sestri za bg pasos sum preku tatko roditel gledam treba dopolnitelni dok. Dali.moze pred vreme da se odnese . Momentalno sam na finalna . Dali ke ima validnost ako gi odnese posrednikot pred vreme dodka ne razgledana od sovetot dosieto

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Zdravo braka i sestri za bg pasos sum preku tatko roditel gledam treba dopolnitelni dok. Dali.moze pred vreme da se odnese . Momentalno sam na finalna . Dali ke ima validnost ako gi odnese posrednikot pred vreme dodka ne razgledana od sovetot dosieto

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Dobro be Branko,dali si ti normalen ..?
Sekoj den ostavas po dva posta i ...
Znaeme deka si na finalna , znaeme deka si preku tatko i da treba da odneses dopolnitelni dokumenti pred da gi razgleda sovetot .
Olabavi malku i pocekaj , ubi od spamanje :tapp::yid::sakasuste::sakasuste:
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2021
Мислења
15
Поени од реакции
66
Zdravo braka i sestri za bg pasos sum preku tatko roditel gledam treba dopolnitelni dok. Dali.moze pred vreme da se odnese . Momentalno sam na finalna . Dali ke ima validnost ako gi odnese posrednikot pred vreme dodka ne razgledana od sovetot dosieto

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
по коментарите што те читам 2-3 дена кажи му и на посреднико уредно лекарско да ти однесе оти тамо темелно ако го прегледаат ќе те одбијат.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Знае ли некој од кога стапи на сила,новиот закон?
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
43
Поени од реакции
85
Посредникот само што ме извести дека нема потреба да одам за указот до софија(веќе го имам од бт подигнато), дека за 10 дена ќе почнело да ги праќаат во Софија, дали некој има некое инфо?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Исто ме интересира?
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
22
Поени од реакции
25
Zdravo braka i sestri za bg pasos sum preku tatko roditel gledam treba dopolnitelni dok. Dali.moze pred vreme da se odnese . Momentalno sam na finalna . Dali ke ima validnost ako gi odnese posrednikot pred vreme dodka ne razgledana od sovetot dosieto

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
pre su vise odbijali nego sto su slali na dopune pa su ljudi hitno nosili papire koje fale ranije.
mislim da je to normalna praksa i da mozete to da uradite.
 
Член од
10 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
3
Здраво,
Имам интервју во октомври, документи прадедо 1900 и потврда од клуб.
Сега читам дека мора стар документ од родени или венчани во бг да се приложи по нов закон. Дали воопшто да одам на интервју, и дали воопшто да му плаќам на посредникот? Ако може некој да ми даде одговор?
 
Член од
7 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
15
Здраво,
Имам интервју во октомври, документи прадедо 1900 и потврда од клуб.
Сега читам дека мора стар документ од родени или венчани во бг да се приложи по нов закон. Дали воопшто да одам на интервју, и дали воопшто да му плаќам на посредникот? Ако може некој да ми даде одговор?
Abe zakonot ako si odit kako sto bese donesen treba da ja olesni procedurata, duri i onie sto nemaat dokumenti da mozat.
No ovoj celaviot od imatakov narod partijata kako go vikaa, toj da ne mrsi muda nesto so Jotova i Radev pa da go tolkuvaat poinaku zakonot so pravilnici podzakonoski normi i ne znam sto
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Здраво,
Имам интервју во октомври, документи прадедо 1900 и потврда од клуб.
Сега читам дека мора стар документ од родени или венчани во бг да се приложи по нов закон. Дали воопшто да одам на интервју, и дали воопшто да му плаќам на посредникот? Ако може некој да ми даде одговор?
Ne znamo jos uvek sta tacno treba da se prilozi, samo nagadjamo... a sto se tice novog zakona ovo pise u njemu:

(4) (Нова - ДВ, бр. 21 от 2021 г.) Когато е необходимо да се изјаснјат факти и обстојателства по представените с молбата документи по чл. 15, ал. 2, минист'р'т на правос'дието може да изиска от молителја да представи доп'лнителни документи в 14-дневен срок от уведомјаването му или да в'зложи на Консултативнија с'вет при Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина да установи дали молителјат има б'лгарски произход.
(6) (Нова - ДВ, бр. 21 от 2021 г.) Консултативнијат с'вет се произнасја с мотивирано положително или отрицателно становиште в двумесечен срок от в'злагането, като взема предвид дали молителјат ползва б'лгарски език, самоопределја ли се като лице от б'лгарски произход, както и дали за него е налице поне едно от следните обстојателства:
1. част е от б'лгарска обштност или б'лгарско малцинство в друга д'ржава;
2. произхожда от населено мјасто, което е било част от б'лгарската д'ржава в миналото или Б'лгарската екзархија;
3. има в'зходјашти, които са носители на б'лгарската традиционна фамилна именна система.

-Naravno, bilo bi super da se prilozi neki stari dokument, to bi obezbedilo prolaznost sigurno.
Medjutim, u zakonu ne pise da ukoliko nemate stari dokument da necete proci.
Tako da ostaje da vidimo sta ce se desavati u narednih dva,tri meseca i kako ce proci kandidati koji su vec dobili status dopune.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Дали знае некој како се проверува дали ти е излезен пасошот после сликање?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom