Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
zdr znae nekoj na granica dali moze da se vleze so bg l.k jas sum so dvojno drzavjanstvo ili treba test ili da si vakciniran isto i za mkd pasos dali moze
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Колкави се шансите од положително да те вратат на дополнителна или не дај боже да те одбијат?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Колкави се шансите од положително да те вратат на дополнителна или не дај боже да те одбијат?
Jos nisam cuo da su nekog sa polozitelnog vratili na dopunu, mada ni to me ne bi cudilo da se desi :pos:
Sto se tice odbijanja od strane viceptezidenta, trenutno je jako malo, manje od 1%.
Posto se kod njih sve menja iz dana u dan, dok ne vidite odobreno drzavljanstvo, ne mozete biti sigurni.
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Samo sto zboruvav so posrednikot vo vrska so noviov status...vika gi fati site sto bea vo procedura bez razlika dali aplicirale po nov ili star zakon...i vika dokolku nemash star bugarski dokument nema druga opcija i sve pagja vo voda..vika mnogu mi e zal iljadnici lugje ke ostanat bez pasos posle tolku cekanje so noviot zakon....i nie vika nemozeme pojke da rabotime, bez star bugarski dokument ili roditel-brat nema povekje bugarski pasos gaga...znaci posle 4 godini cekanje ke ostanime so prstot vo usta barem jas... sto sum samo so izvodi i potvrda...do dusha kaj mene seuste e finalna od januari 2020....ali i jas go ocekuvam ovaj status i mnogu mi e krivo sto kje ostanam bez pasos posle tolku cekanja...nalet parite....vremeto izgubeno ne se vrakja...vo nikoj slucaj ne sakam da gubam nadez ke se nadevam dodeka ne mi se promeni statutos ali ete cisto informativno sakav da go prasam posrednikot i ova go dobiv kako odgovor...dajboze da gresam...
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Samo sto zboruvav so posrednikot vo vrska so noviov status...vika gi fati site sto bea vo procedura bez razlika dali aplicirale po nov ili star zakon...i vika dokolku nemash star bugarski dokument nema druga opcija i sve pagja vo voda..vika mnogu mi e zal iljadnici lugje ke ostanat bez pasos posle tolku cekanje so noviot zakon....i nie vika nemozeme pojke da rabotime, bez star bugarski dokument ili roditel-brat nema povekje bugarski pasos gaga...znaci posle 4 godini cekanje ke ostanime so prstot vo usta barem jas... sto sum samo so izvodi i potvrda...do dusha kaj mene seuste e finalna od januari 2020....ali i jas go ocekuvam ovaj status i mnogu mi e krivo sto kje ostanam bez pasos posle tolku cekanja...nalet parite....vremeto izgubeno ne se vrakja...vo nikoj slucaj ne sakam da gubam nadez ke se nadevam dodeka ne mi se promeni statutos ali ete cisto informativno sakav da go prasam posrednikot i ova go dobiv kako odgovor...dajboze da gresam...
Zalno e nadezta posledna umira da znaes brat bidi pozitiven jas sum preku roditel ali ne sum siguren sto ke bide

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Zalno e nadezta posledna umira da znaes brat bidi pozitiven jas sum preku roditel ali ne sum siguren sto ke bide

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Nemash ti gajle drugar cim roditelot ti e bugarski drzavjanin....barem jas taka mislam...ti si siguren i nema od so da se plasis...ali sepak nadez ne gubam do posledno uste toa mi ostana sepak :) drugo ne znam so bi pravel
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Samo sto zboruvav so posrednikot vo vrska so noviov status...vika gi fati site sto bea vo procedura bez razlika dali aplicirale po nov ili star zakon...i vika dokolku nemash star bugarski dokument nema druga opcija i sve pagja vo voda..vika mnogu mi e zal iljadnici lugje ke ostanat bez pasos posle tolku cekanje so noviot zakon....i nie vika nemozeme pojke da rabotime, bez star bugarski dokument ili roditel-brat nema povekje bugarski pasos gaga...znaci posle 4 godini cekanje ke ostanime so prstot vo usta barem jas... sto sum samo so izvodi i potvrda...do dusha kaj mene seuste e finalna od januari 2020....ali i jas go ocekuvam ovaj status i mnogu mi e krivo sto kje ostanam bez pasos posle tolku cekanja...nalet parite....vremeto izgubeno ne se vrakja...vo nikoj slucaj ne sakam da gubam nadez ke se nadevam dodeka ne mi se promeni statutos ali ete cisto informativno sakav da go prasam posrednikot i ova go dobiv kako odgovor...dajboze da gresam...
Видете го известувањето претходно го пуштив што е од официјалната страна на ДАБЧ појдете до архива во Бугарија можеби ќе излезе нешто никогаш ништо не се знае
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Кога сакав да поднесам документи за државјанство мојов посредник ме убедуваше дека е подобро да поднесам документи по ново т.е. со потврда од клуб иако сестра ми има бугарски пасош. Попаметно било да не вадам преку нејзе бидејќи одбивале. После извесно време му пратив извод од сестра ми (изваден од Мк) и пари за да го достави како дополнителен документ. Незнам дали со сигурност го доставил (тешко го наоѓам, не е баш достапен). Прашањето ми е дали можам јас допрва да доставам нејзини документи како дополнителни и кои документи се ќе ми требаат, дали од Бугарија или од Мк.? Дали можам јас место нејзе да ги извадам или мора лично таа? Секоја информација е добредојдена... Извинете на долгиот пост

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Samo sto zboruvav so posrednikot vo vrska so noviov status...vika gi fati site sto bea vo procedura bez razlika dali aplicirale po nov ili star zakon...i vika dokolku nemash star bugarski dokument nema druga opcija i sve pagja vo voda..vika mnogu mi e zal iljadnici lugje ke ostanat bez pasos posle tolku cekanje so noviot zakon....i nie vika nemozeme pojke da rabotime, bez star bugarski dokument ili roditel-brat nema povekje bugarski pasos gaga...znaci posle 4 godini cekanje ke ostanime so prstot vo usta barem jas... sto sum samo so izvodi i potvrda...do dusha kaj mene seuste e finalna od januari 2020....ali i jas go ocekuvam ovaj status i mnogu mi e krivo sto kje ostanam bez pasos posle tolku cekanja...nalet parite....vremeto izgubeno ne se vrakja...vo nikoj slucaj ne sakam da gubam nadez ke se nadevam dodeka ne mi se promeni statutos ali ete cisto informativno sakav da go prasam posrednikot i ova go dobiv kako odgovor...dajboze da gresam...
Дали и ние на положително ќе го кркаме?
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Дали и ние на положително ќе го кркаме?
Ne znam drugar, se nadevam ne...i jas isto mu rekov deka neli ova vazi samo za novi aplikanti...vika ete gledas toa ne e taka i deka vazi za site sto se vo procedura i toj samiot rece deka noviot zakon e katastrofa...e sega sto ke bide ne znam ni jas...mozeme samo da cekame i da se nadevame

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Ne znam drugar, se nadevam ne...i jas isto mu rekov deka neli ova vazi samo za novi aplikanti...vika ete gledas toa ne e taka i deka vazi za site sto se vo procedura i toj samiot rece deka noviot zakon e katastrofa...e sega sto ke bide ne znam ni jas...mozeme samo da cekame i da se nadevame

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
Значи не можат да ме вратат на дополнителна,туку директно отказ :(
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
61
Поени од реакции
288
Pozdrav svima na forumu. Početnik sam u ovom procesu i intervju mi tek predstoji.

Imam bugarski dokument od čukun dede iz 1915..1916 godine koji nije baš u dobrom stanju. Da li prilikom intervjua moram da predam originalni dokument ili mogu overenu kopiju tog dokumenta? Ipak bih da sačuvam taj dokument od eventualnog daljeg oštećenja ukoliko je to moguće, jer verujem da niko neće bolje paziti taj dokument od mene samog.

Unapred hvala na odgovoru i izvinite ukoliko se pitanje ponavlja, ja bar nisam uspeo da nadjem na forumu.
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Значи не можат да ме вратат на дополнителна,туку директно отказ :(
Znaci to ni ti ni jas go znaeme...jas samo spodeliv info kako stojat rabotite so noviot status sto se javuva kaj nekoi clenovi i na FB grupata...sekako deka ke ostanime pozitivni vo vrska so situacijava...i kje bide zalno tolku mn lugje da izvisat posle dolgo cekanje...da gledame pozitivno...uste nema primer slucaj sto posle ovaj status bez da dostavi ili dostavil nekakvi dokumenti i dobil promena...uste e nepoznat ishodot od ovaj status...

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom