Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
12 ноември 2020
Мислења
20
Поени од реакции
46
Toa ne mi e verno zasto ima komisii. Ne e eden covek sto odlucuva. Plus neli izglasuvaa nekoi promeni u vrska so drzavjanstvoto ali ne gi sfativme bas.
Brat i jas se molam za isto da odi kako sto veruvi, jas sum na finalna od 12.02.2021 i posrednikot mi e blizok go smetam covek na mesto mi rece da baram star dokument uste sega. Se nadevam ke bide se vo red
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Brat i jas se molam za isto da odi kako sto veruvi, jas sum na finalna od 12.02.2021 i posrednikot mi e blizok go smetam covek na mesto mi rece da baram star dokument uste sega. Se nadevam ke bide se vo red
Ova ludilo ne moze da trae dolgo, sekako deka ke MORA da davaat drzavjanstva na nie sto sme od Makedonija i kade sto spored popisot od 1900 - 1918ta se izjansile kako Bugari. Samo ke vidime do koga ke trae ludilovo.
 
Член од
12 ноември 2020
Мислења
20
Поени од реакции
46
Toa ne mi e verno zasto ima komisii. Ne e eden covek sto odlucuva. Plus neli izglasuvaa nekoi promeni u vrska so drzavjanstvoto ali ne gi sfativme bas.
Brat i jas se molam za isto da bide se vo red. Jas sum na finalna od 12.02.2021 neli stignati se Dekemvri kako sto znam, posrednikot mi rece uste sega da baram star dokument za da ne dojde do dopolnitelna..se nadevame da zavrsat ovie gluposti..Izvinete ako se praka poveke pati
 
Член од
11 август 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво
Барам помош или некој да ме упати што да правам или да ми препорача посредник.
Имам Бугарски пасош но ми е поминат рокот и сакам да го обновам по хитна постапка.Што да направам каде да одам прво ко ќе стигнам во Софија личната карта ми е на ул.Леге 6.Колку кошта постапката и дали може да се заврши работа за еден ден.
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Brat i jas se molam za isto da bide se vo red. Jas sum na finalna od 12.02.2021 neli stignati se Dekemvri kako sto znam, posrednikot mi rece uste sega da baram star dokument za da ne dojde do dopolnitelna..se nadevame da zavrsat ovie gluposti..Izvinete ako se praka poveke pati
A kakov e toj star dokument sto treba da se bara i od kade moze da se najdi dali slucajno mislite za vo arhiva vo bugarija oti neli na oficijalnata strana na DABC sto e ima takvo nesto objaveno?
 
Член од
12 ноември 2020
Мислења
20
Поени од реакции
46
A kakov e toj star dokument sto treba da se bara i od kade moze da se najdi dali slucajno mislite za vo arhiva vo bugarija oti neli na oficijalnata strana na DABC sto e ima takvo nesto objaveno?
Stara linija verojatno sto dokazuva deka ste bugarin..ne sum i ja dovolno informiran, kazuvam sto mi kazuvaat.
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
A dali nekoj znaj povekje za objavata sto e postirana na oficijalnata strana na DABC kade sto pisuva za dopolnitelni dokumenti deka ako se najdi mestoto na ziveenje deka so prethodno zakazan termin da se odi vo Bugarija i da se pobara dali nekoj dosega bil vo arhiva i dali pronasol nesto?
 
Член од
30 мај 2020
Мислења
14
Поени од реакции
57
A dali nekoj znaj povekje za objavata sto e postirana na oficijalnata strana na DABC kade sto pisuva za dopolnitelni dokumenti deka ako se najdi mestoto na ziveenje deka so prethodno zakazan termin da se odi vo Bugarija i da se pobara dali nekoj dosega bil vo arhiva i dali pronasol nesto?
Каде е таа објава?.. прати линк..
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Јас сум сосема нова и незапознаена со темата. Дали може некој да ми го прати линкот од страната (бидејќи има 6000 страници на темата не можев да барам) или накратко да ми ја објасни моменталната постапката и потребните документи за вадење на бугарски пасош?

Ви благодарам однапред.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Decki kolku sto mozev da vidam od facebook nemase ukazi ovoj period, znaci posledniot bese potpisan na 13 Juli... vidov deka ima promeni od finalna vo dopolnitelna, noviot status sto e uste nejasen kaj sto baraat drugi dokumenti za poteklo... izgleda veke ne gi priznavaat potvrdite i proishodot. Isto taka se zboruva deka od sega ke davale drzavjansvo samo na tie sto imale rodeno tatko/majka/baba/dedo/prababa/pradedo vo Bugarija. Ako e toa vistina togas toa e vrvot na bugarskoto ludilo. Ne se znae sto ke bide so nas sto sme na polozitelno ako e taka, ama koga ke ima ukazi ke vidime dali ke potpisuvaat nie sto nemame poteklo od Bugarija.
Автоматски споено мислење:

Sepak da se nadevame deka toa ne e vistina sto se zbori, megjutoa so trojca razlicni posrednici se slusnav i mi kazaa deka i tie slusnale za istoto..:place::pov:
Sto treba da bide nie sto sme na polozitelno, neli sme po staro vo 5 ta godina cekame pasos
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Sto treba da bide nie sto sme na polozitelno, neli sme po staro vo 5 ta godina cekame pasos
Ne znam sto da ti kazam... jas znam deka pred 2 godini davaa drzavjanstva i preku linija vujko/tetka/cicko, ama go smenija zakonot i site sto cekaa potpis od Jotova a bea so dokumenti od vujko/tetka/cicko dobija otkaz od viceprezidentot. Taka da ostanuva da vidime denovive dali deckive sto se na polozitelno ke dobijat ukaz ili otkaz (ako voopsto ima promeni) :toe:
 
Член од
30 мај 2020
Мислења
14
Поени од реакции
57
Ne znam sto da ti kazam... jas znam deka pred 2 godini davaa drzavjanstva i preku linija vujko/tetka/cicko, ama go smenija zakonot i site sto cekaa potpis od Jotova a bea so dokumenti od vujko/tetka/cicko dobija otkaz od viceprezidentot. Taka da ostanuva da vidime denovive dali deckive sto se na polozitelno ke dobijat ukaz ili otkaz (ako voopsto ima promeni) :toe:
Непотребно ширите паника, укази имаше пред дваесетина дена, ќе си има и во иднина за тие што се на положително.
Новиот закон важи за новите барања.

Btw..никогаш немало масовни откази од Јотова, ни пред 2, ни пред 3 години..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom