Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Kako sto vekje napisav prethodno.ne cekajte promena od finalna vo nekoj drug status.se sto podnesovte na intervju nosete pak vo MP.Sekako pred da ve proverat ke gi imaat dokumetite sto ke vi gi pobaraat ako ve smenat na status dopolnitelna.znaci vie bidete pred niv eden cekor.nosete izvodi,proishod ako imate,potvrda od klub,sto i da e.imate broj od obrazuvanata prepiska i broj od intervjuto.razgovarajte so nekoj dobar posrednik.moe mislenje e deka ke uspeete da ja odbegnete dopolnitelnata proverka.
Vi posakuvam se najdobro
Ja sam nosio dopunska dokumenta u ministarstvo dok sam bio na statusu zadolzitelno.. sad treba opet da nosim ista dokumenta???
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Една информација директно од терен, во Софија функционираат и редовите пред МП (не е гужва) и секако влегуваат тие со термин прво но и од тие без термин пропуштаат паралелно.

Дали уште некој што бил четвртокот или петок Софија може да го потврди ова?
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
23
Eve jas da ti kazam kako pominav so tie problemi
01.06.2018 intervju,so prepiska broj od istiot den
4 mesec 2019 finalna
9 mesec 2019 dopolnitelna
11 mesec 2020 pak na finalna
30.12.2020 polozitelno
Ukaz 129 minata nedela 20 juli mislam bese
Odnesov izvod od mene,izvod od tatko mi,izvod od dedo mi,umrenica od dedo mi,i potvrda od klub ama toa posrednikot ja zema ne jas.
Ova se sto cekav tolku e po moja vina.koga me prefrlija na finalna mu se javiv i on rece da gi donesam odma istite dokumenti kako i koga podnesuvav za intervju osven potvrdata od klubot.bidejki si imav privatni problemi ja zanemariv ovaa rabota i se iznacekav posteno.
So ova sakam kazam i onie sto se na finalna neka ne cekaat i neka nosat dokumenti vo MP,ako se so posrednik,nekoj sto e fin i saka da zavrshi rabota nema da bidete staveni na dopolnitelna,ke idete odma vo faza na polozitelno
Pozdrav
Ама јас веќе однесов документи од прадедо, кога кажаа дека морало да се однсе, го пратив посредникот да ги однесе, мислам дека беше баш кога почна короата, тогаш ми ги предадоа, по вотр пат
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
i ve molam neka spodeli nekoj kakva e situacijata za EGN, dali uste se ceka 10 dena
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ама јас веќе однесов документи од прадедо, кога кажаа дека морало да се однсе, го пратив посредникот да ги однесе, мислам дека беше баш кога почна короата, тогаш ми ги предадоа, по вотр пат
Upravo i ja to tome pricam, ne vidim ni jedno logicno objasnjenje da se 2x nose ista dokumenta u ministarstvo. Ako nas stave na dopunu sa potvrdom iz bg kluba sigurno nas nece vratiti na polozitelno ako opet odnesemo istu potvrdu :D
Mislim na status dopune DABC.
Ukoliko se dobije status da se predstave dokumenta na osnovu kojih je dobijen proizhod onda ima logike odneti opet jer to znaci da komisija nema ispred sebe dokumenta na osnovu kojih je dobijen proizhod.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
A zasto mora da gledaat kako e dobien proishodot? Zasto mora da se bara vlakno u jajceto?? Imas proishod izdaden od DABC, imas dokumenti so koi se povrzuvas so predok i imas potvrda od Lazar kade pisuva deka vo toa i toa mesto ziveele tolku i tolku Bugari! Nie sme si krivi sto si kjutime a ne protestirame.
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
5
Поени од реакции
5
Здраво на сите, извинете што влегов вака. Дали има некој прашања за интервјуто во Софија
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
i ve molam neka spodeli nekoj kakva e situacijata za EGN, dali uste se ceka 10 dena
Се' уште е така. Со тоа што ги обработуваат за некои 7 дена (што мислам дека им е законски рок), ти даваат да го подигнеш за 10 дена, а ако се затурил твојот баш... некои 20еур треба да те извадат од калта, дури и за во истиот ден.

Проблемот, како и секаде, е што и таму роварат посредниците па носат цели фасцикли со документи на групи од луѓе кои се обработуваат за истиот временски период - со таа разлика што посредникот ќе ти земе пари као демек за преку ред (а сите формулари ги има онлајн и нема потреба од посредници).

Овде ги има документите за постојана и привремена адреса (настојаш и постојанен адрес) и истите може да се симнат и пополнат заедно со др документи и на крај останува САМО листот за семејството што се пополнува со име (татково име) презиме на подносителот и податоци за сопруг/а, децата, родителите, браќа/сестри т.е потесното семејство.


Започнуваат со работа во 07:30 (на нет пишува во 9 но др инфо имам од терен - земете со резерва), а паузата за дезинфекција на просторот им е во три интервали:
10:30 - 10:45
13:00 - 13:15
15:30 - 15:45

Одете сами во Средец, немате потреба од никакви посредници. Ова е локацијата и е на 10мин пешки од МП.
Municipality - Region Sredets
 
Последно уредено:

bo1

Член од
27 февруари 2017
Мислења
56
Поени од реакции
131
Здраво на сите, извинете што влегов вака. Дали има некој прашања за интервјуто во Софија
Повелете ова се прашањата.

Забелешка :

На крај кога ќе заврши интервјуто ќе Ви ги дадат прашањата за да се потпишете. Видете која оценка Ви ја дал , заокружил службеникот ( кој што го спровел со Вас интервјуто ) за како го владеете блгарскиот јазик.

Среќно !
 

Attachments

Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Upravo i ja to tome pricam, ne vidim ni jedno logicno objasnjenje da se 2x nose ista dokumenta u ministarstvo. Ako nas stave na dopunu sa potvrdom iz bg kluba sigurno nas nece vratiti na polozitelno ako opet odnesemo istu potvrdu :D
Mislim na status dopune DABC.
Ukoliko se dobije status da se predstave dokumenta na osnovu kojih je dobijen proizhod onda ima logike odneti opet jer to znaci da komisija nema ispred sebe dokumenta na osnovu kojih je dobijen proizhod.
Aj pak od novo.Znaci proshodite sto se vadea od DABC gi kontroliraa(u zargon kazano,i na kjoro i na sakato davaa),epa jas bev eden od tie slep i sakat bez nikakva osnova.Sekako iskoci potoa i aferata so DABC.Go spodeliv moeto iskustvo i na nekoj drug vrz osnova na baranjeto na posrednikot.Znaci koga me prefrija na finalna togash ,on pobara da mu odnesam jas ne odnesov,drug odnese i od finalna za kratko na polozitelna,a jas na dopolnitelna 14 meseci.Nikoj ne ve tera da nosite po tret pat,samo vi go posociv moeto iskustvo.
I aj so srekja bugarskiov praznik ‍♂
 
Член од
17 јуни 2021
Мислења
6
Поени од реакции
5
Една информација директно од терен, во Софија функционираат и редовите пред МП (не е гужва) и секако влегуваат тие со термин прво но и од тие без термин пропуштаат паралелно.

Дали уште некој што бил четвртокот или петок Софија може да го потврди ова?
Јас можам да потврдам дека вака како што е напишано функционираше минатиот петок (23.07), отворија врата во 09:05 по бугарско време, најпрво бевме 20тина луѓе од Македонија која подигнувавме укази, а после нас имаше група од Турција. Ние од Македонија завршивме работа за горе-доле 1 час сите. Поздрав
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Aj pak od novo.Znaci proshodite sto se vadea od DABC gi kontroliraa(u zargon kazano,i na kjoro i na sakato davaa),epa jas bev eden od tie slep i sakat bez nikakva osnova.Sekako iskoci potoa i aferata so DABC.Go spodeliv moeto iskustvo i na nekoj drug vrz osnova na baranjeto na posrednikot.Znaci koga me prefrija na finalna togash ,on pobara da mu odnesam jas ne odnesov,drug odnese i od finalna za kratko na polozitelna,a jas na dopolnitelna 14 meseci.Nikoj ne ve tera da nosite po tret pat,samo vi go posociv moeto iskustvo.
I aj so srekja bugarskiov praznik ‍♂
Lepo si objasnio,kad su te prebacili na finalno, nisi odneo dopunska dokumenta i zato si na dopunskom statusu bio.
Ja ovde govorim za ljude koji su odneli dokumenta i opet dobili novi status dopune DABC. Tu je razlika.
Ti si znao razlog zasto si na dopuni a ovi ljudi sada nemaju pojma zasto su dobili ovaj nov status dopune.
 
Последно уредено:

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Dali ima promena za prevod na vozachki ili uste se odredbite vo lavirint ?
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
POMOS
Ne mozam da go najdam ukaz sto go zemav od pravosudstvo od gospogjata, imam slika vo telefon. Dali treba i kako da izvadam nov ili moze da ja isprintam slikata i da odam vo opstina za ponatamosna procedura?
Пушти ми ја сликата, ќе ја направам на Photoshop, и безтоа даваат фотокопие во B&W

Изпратено от мојат SM-G955F с помоштта на Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom