Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
11 јули 2021
Мислења
8
Поени од реакции
15
Дечки има ли некој од Скопје што оди во Софија, да му дадам полномошно да ми земе два матични броја, а да не е посредник кој ќе бара 100 евра за услуга‍♀♀♀
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Dali denes ima promeni so finalna vo potpis

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Ne znam, mozebi ima. Moze da proveruvas na https://publicbg.mjs.bg/BgInfo/ vo vtoroto pole dolu kade pisuva "Т'рсене на преписки подадени по консулски п'т " i ke znaes.

Eve na primer pocni od ovaa prepiska 12079/2019, okolu nea imase promeni pred nekoj den, pa proveri gi site edna po edna po red se do okolu 30000/2019.

Ako najdes nekoi prepiski, bi bilo ubavo da gi spodelis ovde, pa site da znaeme koja prepiska na koj status e.

Pozdrav i ti posakuvam prijatno i veselo baranje na prepiski :D (y) :sneaky:
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Дечки има ли некој од Скопје што оди во Софија, да му дадам полномошно да ми земе два матични броја, а да не е посредник кој ќе бара 100 евра за услуга‍♀♀♀
Можеш и сама да си завршиш работа директно за да не ти бараат 100 евра.
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Здраво на сите,
Од Демекври 2020 бев на финална, сега ми се смени статусот на дополнителна, ми бараат да однесам дополнителни документи. До сега тоа што имам дадено се документи кои се се поврзувам сродрство од прадедо роден во годината што ја бараат они.
Сакам да прашам што дополнителни документи носите кога ќе имате ваков статус за да ми продолжи постапката? Или ова значи дека нема да ми ја продолжат постапката? :/

Фала
Eve jas da ti kazam kako pominav so tie problemi
01.06.2018 intervju,so prepiska broj od istiot den
4 mesec 2019 finalna
9 mesec 2019 dopolnitelna
11 mesec 2020 pak na finalna
30.12.2020 polozitelno
Ukaz 129 minata nedela 20 juli mislam bese
Odnesov izvod od mene,izvod od tatko mi,izvod od dedo mi,umrenica od dedo mi,i potvrda od klub ama toa posrednikot ja zema ne jas.
Ova se sto cekav tolku e po moja vina.koga me prefrlija na finalna mu se javiv i on rece da gi donesam odma istite dokumenti kako i koga podnesuvav za intervju osven potvrdata od klubot.bidejki si imav privatni problemi ja zanemariv ovaa rabota i se iznacekav posteno.
So ova sakam kazam i onie sto se na finalna neka ne cekaat i neka nosat dokumenti vo MP,ako se so posrednik,nekoj sto e fin i saka da zavrshi rabota nema da bidete staveni na dopolnitelna,ke idete odma vo faza na polozitelno
Pozdrav
 
Член од
28 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
26
Hello. I got
  • Your application has been considered by the Council for Citizenship with Positive Housing A decree of the Vice President of the Republic of Bulgaria is about to be issued.

  • This was on 20/01/2021. When i expect to get the decree? Can anybody help me? Thanks
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.910
Hello. I got
  • Your application has been considered by the Council for Citizenship with Positive Housing A decree of the Vice President of the Republic of Bulgaria is about to be issued.

  • This was on 20/01/2021. When i expect to get the decree? Can anybody help me? Thanks
It is expected in August, or max in early September to be signed by the Vice President and published on https://publicbg.mjs.bg/BgInfo/
Then, you can make an appointment in Sofija to get your Citizenship.
 
Член од
28 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
26
[QUOTE = "General, post: 9383611, member: 135535"]
It is expected in August, or max in early September to be signed by the Vice President and published on https://publicbg.mjs.bg/BgInfo/
Then, you can make an appointment in Sofia to get your Citizenship.
[/ QUOTE]
thank you very much. Have more any chance to need more documents or something? I have around 4 years and half waiting
 
Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
Ja sum na finalna od februari. Postapkata ja vodam po poteklo of dedo mi koj bil roden vo 1914. Odnesov negov izvod na rodeni, umrenica, tatkov izvod i moj izvod. Posrednikot mi sredi za potvrda of klub.

Ne mi e jasno ako pobaraat dopolnitelni dokumenti, shto e toa shto kje mi baraat? Ne znam sto podrazbira dopolnitelni dokumenti ako dojde do toa.

Dali nekoj znae?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ja sum na finalna od februari. Postapkata ja vodam po poteklo of dedo mi koj bil roden vo 1914. Odnesov negov izvod na rodeni, umrenica, tatkov izvod i moj izvod. Posrednikot mi sredi za potvrda of klub.

Ne mi e jasno ako pobaraat dopolnitelni dokumenti, shto e toa shto kje mi baraat? Ne znam sto podrazbira dopolnitelni dokumenti ako dojde do toa.

Dali nekoj znae?
Niko ne zna za sada to sa sigurnoscu... Cekamo da vidimo sta ce biti sa ovim ljudima koji su dobili status( da li ce nositi nesto u DABC ili ne i sta ce se desiti nakon toga).
DABC ima navodno rok od 2 meseca da se izjasni kad se dobije takav status, pa kroz mesec, dva cemo znati ishod ovih kandidata koji su dobili takav status.
Medjutim, posto znamo da probijaju sve rokove u cekanju, najverovatnije necemo nista znati konkretno do novembra.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.910
[QUOTE = "General, post: 9383611, member: 135535"]
It is expected in August, or max in early September to be signed by the Vice President and published on https://publicbg.mjs.bg/BgInfo/
Then, you can make an appointment in Sofia to get your Citizenship.
[/ QUOTE]
thank you very much. Have more any chance to need more documents or something? I have around 4 years and half waiting

No more documents will be needed. This is final, the next declare should be "A signed decree by the VP".

Than you scan your current passport (pic not bigger than 2 MB) and attach it in the application form on the same website, make the appointment, confirm the appointment through your email (you will receive a link for that purpose) and then you are all set for a trip to Sofija. :cool:

p.s.
You will be added to this list

These members of this forum are also waiting from the same date (20/01/2021) so follow us frequently and you will know when to expect next changes.
I gave you a "pesimistic" prediction when you will get a positive from the VP because there are elections in Bulgaria and also there is the summer period and vacations. SO, YOU MAY EASILY FIND YOURSLEF WITH A POSITIVE RESPONSE RATHER EARLIER THAN LATER - so follow this forum and check your online status every day on: https://publicbg.mjs.bg/BgInfo/

Write us when you get a positive from the VP.

Good luck!

ЈАНУАРИ 2021
12.01.2021 @motul - инт 05.06.2018
20.01.2021 @vacimance - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019 - потврда
20.01.2021 @FunkNow - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019
20.01.2021 @mr.viktor - фин 26.11.2020 - инт СОФ 16.07.2018

@Bibo додај го брате на списокот, иако е странец (претоставувам украина, молдавија...) па ќе се чита со другите кога ќе има указ.
Положително е исто на 20.01.2021
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
No more documents will be needed. This is final, the next declare should be "A signed decree by the VP".

Than you scan your current passport (pic not bigger than 2 MB) and attach it in the application form on the same website, make the appointment, confirm the appointment through your email (you will receive a link for that purpose) and then you are all set for a trip to Sofija. :cool:

p.s.
You will be added to this list

These members of this forum are also waiting from the same date (20/01/2021) so follow us frequently and you will know when to expect next changes.
I gave you a "pesimistic" prediction when you will get a positive from the VP because there are elections in Bulgaria and also there is the summer period and vacations. SO, YOU MAY EASILY FIND YOURSLEF WITH A POSITIVE RESPONSE RATHER EARLIER THAN LATER - so follow this forum and check your online status every day on: https://publicbg.mjs.bg/BgInfo/

Write us when you get a positive from the VP.

Good luck!

ЈАНУАРИ 2021
12.01.2021 @motul - инт 05.06.2018
20.01.2021 @vacimance - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019 - потврда
20.01.2021 @FunkNow - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019
20.01.2021 @mr.viktor - фин 26.11.2020 - инт СОФ 16.07.2018

@Bibo додај го брате на списокот, иако е странец (претоставувам украина, молдавија...) па ќе се чита со другите кога ќе има указ.
Положително е исто на 20.01.2021
I @motul e vklucen vo poslednite ukazi, imase napisano vo komentar.
 
Член од
27 април 2020
Мислења
89
Поени од реакции
111
Dali je tacna informacija da su poceli da izdaju nove karte blgarin,i dali neko zna nesto vise o tome?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom