Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
119xx 2019
колку се чека сега следно за указ од вицепрезидентот ?
@dejanpetrus Kakvi dokumenti imase dostaveno, dali imase dokumentj za proishod po dedo(baba)/pradedo(prababa)?, dalj imase dostaveno nekakov dopolnitelen dokument ( vencanica, voena kniska, svidetelstvo, lk,...)?
 
Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
119xx 2019
колку се чека сега следно за указ од вицепрезидентот ?
Кој датум си бил на интервју и каде? И со какви документи аплицираше?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
69
Поени од реакции
175
Колеги малку офтопик муабет. Дали и кој е информиран за тоа која е легалната можност за возило на бг таблици во Македонија односно дали е исто ко порано да треба на 90 дена да излезеш од Македонија или пак да треба да ти е 3 месеци во мк а после тоа 3 месеци во бг ?
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
E vaka deckiii pred 1 mesec nosev po 3 pat dokumenti za majkami i bese vratena na finalna.Denes posle 3 nosenja na dokhmenti,potvrda od Lazar i se pojaviva ovaj nov status.Poke sami ne znat sho prat bugarive!Procedurata pocnata 2017 ova kraj nema!
 

Attachments

Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
E vaka deckiii pred 1 mesec nosev po 3 pat dokumenti za majkami i bese vratena na finalna.Denes posle 3 nosenja na dokhmenti,potvrda od Lazar i se pojaviva ovaj nov status.Poke sami ne znat sho prat bugarive!Procedurata pocnata 2017 ova kraj nema!
Dali pokraj dokumentite za proishod imavte nekakov dopolnitelen dokument za predokot (licna karta, voena lniska, svidetelstvo...) izdadeni od bg administacija?
Dokolku nemavte, javete se kaj Lazar za da protestira za ova sto se slucuva, drugo ne ni ostanuva, samo nadez deka ke se opametat.
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Dali pokraj dokumentite za proishod imavte nekakov dopolnitelen dokument za predokot (licna karta, voena lniska, svidetelstvo...) izdadeni od bg administacija?
Dokolku nemavte, javete se kaj Lazar za da protestira za ova sto se slucuva, drugo ne ni ostanuva, samo nadez deka ke se opametat.
Nema nikakvi dr. dokumenti samo izvodi i od kaj Lazar potvrdata.Nejzinata sestra so istite dokumenti veke go ima pasosot.Fala za info ke se javime kaj Lazar.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
Кој датум си бил на интервју и каде? И со какви документи аплицираше?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
јас векје имам бг , ова е за друг, интервју 10 април 2019 софија преку татко

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Stvarno mi nije jasno, pre neki dan je jedan clan postavio ovde status dopune gde oni traze da se predstavi potvrda od bg kluba, a sada kad odneses potvrde, vracaju na novi status dopune.
Zasto i dalje traze potvrde ako one nisu dovoljan dokaz?
Ovo se granici sa ludoscu :yid:
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
E vaka deckiii pred 1 mesec nosev po 3 pat dokumenti za majkami i bese vratena na finalna.Denes posle 3 nosenja na dokhmenti,potvrda od Lazar i se pojaviva ovaj nov status.Poke sami ne znat sho prat bugarive!Procedurata pocnata 2017 ova kraj nema!
Се слушнав со мојот посредник, пред една недела имал он ваков случај и кај што однел во МП прашал и му кажале следно: истите копии пожелно ОРГИНАЛИ со потврда од БГ клуб да ги приложи во ДАБЧ!

Кога се носеле документите во ДАБЧ остај што сте ги носеле и само на документи бил издаден происход БЕЗ да се внесат во системот на ДАБЧ семејното стебло!

Советот неможе да го види семејното стебло системски кое треба да го обработат и внесат во ДАБЧ!

... и убаво си пишува во статусот... не да ги носите во МП туку истите да ги носите во ДАБЧ за да може системски да се внесе се во ДАБЧ и од тамо податоците да ги видат во МП!

Читајте статус и НОСЕТЕ во ДАБЧ!!! и барајте потврда за прием на документи и истата однесете ја во МП!

Џабе носите во МП ако не Ви бараат од тамо, бараат во ДАБЧ да ги однесете!!!
DBF5E6EC-E7F6-4590-99C9-1C08613D77B8.jpeg
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Се слушнав со мојот посредник, пред една недела имал он ваков случај и кај што однел во МП прашал и му кажале следно: истите копии пожелно ОРГИНАЛИ со потврда од БГ клуб да ги приложи во ДАБЧ!

Кога се носеле документите во ДАБЧ остај што сте ги носеле и само на документи бил издаден происход БЕЗ да се внесат во системот на ДАБЧ семејното стебло!

Советот неможе да го види семејното стебло системски кое треба да го обработат и внесат во ДАБЧ!

... и убаво си пишува во статусот... не да ги носите во МП туку истите да ги носите во ДАБЧ за да може системски да се внесе се во ДАБЧ и од тамо податоците да ги видат во МП!

Читајте статус и НОСЕТЕ во ДАБЧ!!! и барајте потврда за прием на документи и истата однесете ја во МП!
Прегледај го приврзокот 302487
Ova malku e protivrecno so faktot deka ovoj status go dobivaat samo onie koi imaat dostaveno samo dokumenti po zlatna linija so potvrda od bg klub, a nemaat dostaveno dokument izdaden od bugarska administracija kako voena kniska, vencanica,... site koi sega pominuvaat na polozitelna imaat dostaveno takov dopolnitelen dokument. Zar za niv vo DABC nema takov problem kako sto rekol posrednikot ? Ne drzi mnogu objasnuvanjevo. Ne e problem da dostavime uste ednas do DABC, no se plasam deka toa nema da go resi problemot
Автоматски споено мислење:

I uste poveke, za proishodi izdadeni od DABC vo ist period ednite pominuvaat na polozitelno a drugi ne. Mnogu e da bide koincidencija
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Ova malku e protivrecno so faktot deka ovoj status go dobivaat samo onie koi imaat dostaveno samo dokumenti po zlatna linija so potvrda od bg klub, a nemaat dostaveno dokument izdaden od bugarska administracija kako voena kniska, vencanica,... site koi sega pominuvaat na polozitelna imaat dostaveno takov dopolnitelen dokument. Zar za niv vo DABC nema takov problem kako sto rekol posrednikot ? Ne drzi mnogu objasnuvanjevo. Ne e problem da dostavime uste ednas do DABC, no se plasam deka toa nema da go resi problemot
Не мислиш дека претеруваш со коментарите?

Од една страна само одиш контра на тие што се обидуваат да помогнат, од друга страна НЕ нудиш никакво релевантно инфо од терен или пак лично искуство.

ТИ ЛИЧНО, бидејќи си на овој статус, што документи ќе доставиш?
Бидејќи едно пишуваш во приватни пораки и поинаку постапуваш (ради принцип не ги постирам тука - додуше треба з да се види дека лажеш), а друго пишуваш на темата и за друго се залагаш јавно - сосема разлчно од што правиш приватно.

Те предупредувам, пази да не земиш некој на душа заради неинформираност, заради страв, заради паника или заради барање на правдини (таму каде нема потреба за истото).

Ве пуштиле на дополнителна, чудо големо, ни први ни последни. Помирете се со тоа.

Сфатете дека не можете да се инаетите со официјални БГ институции и дека МОРА да носите документи.

Тоа пријави од страна на Лазар и не знам какви сè не други реакции ВО РЕД СЕ, но немојте ради истите да земите на душа некој што ќе ве прочита и нема да однеси дополнителни документи (па ќе го наеби коа ќе го одбијат).
 
Последно уредено:

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Ova malku e protivrecno so faktot deka ovoj status go dobivaat samo onie koi imaat dostaveno samo dokumenti po zlatna linija so potvrda od bg klub, a nemaat dostaveno dokument izdaden od bugarska administracija kako voena kniska, vencanica,... site koi sega pominuvaat na polozitelna imaat dostaveno takov dopolnitelen dokument. Zar za niv vo DABC nema takov problem kako sto rekol posrednikot ? Ne drzi mnogu objasnuvanjevo. Ne e problem da dostavime uste ednas do DABC, no se plasam deka toa nema da go resi problemot
Автоматски споено мислење:

I uste poveke, za proishodi izdadeni od DABC vo ist period ednite pominuvaat na polozitelno a drugi ne. Mnogu e da bide koincidencija
кога све знаеш не ме замсрај јас само пренесов што посредникот ми кажа и се обидов на сите да помогнам кој ќе се со овој статус... а твое што понатака можеше да кажеш фала на инфо а не да ми контрираш и псолиш памет... ајде не се замарај веќе со мене и мој статуси ако сакаш примени совет ако не глеј си ги лазар и маринела па они ќе молат за тебе кај јотова!
сами сме креатори на нашата судбина ама на твојата се они двајца
Автоматски споено мислење:

Ova malku e protivrecno so faktot deka ovoj status go dobivaat samo onie koi imaat dostaveno samo dokumenti po zlatna linija so potvrda od bg klub, a nemaat dostaveno dokument izdaden od bugarska administracija kako voena kniska, vencanica,... site koi sega pominuvaat na polozitelna imaat dostaveno takov dopolnitelen dokument. Zar za niv vo DABC nema takov problem kako sto rekol posrednikot ? Ne drzi mnogu objasnuvanjevo. Ne e problem da dostavime uste ednas do DABC, no se plasam deka toa nema da go resi problemot
Автоматски споено мислење:

I uste poveke, za proishodi izdadeni od DABC vo ist period ednite pominuvaat na polozitelno a drugi ne. Mnogu e da bide koincidencija
кога све знаеш не ме замарај јас само пренесов што посредникот ми кажа и се обидов на сите да помогнам кој ќе се со овој статус... а твое што понатака можеше да кажеш фала на инфо а не да ми контрираш и солиш памет... ајде не се замарај веќе со мене и мој статуси ако сакаш примени совет ако не глеј си ги лазар и маринела па они ќе молат за тебе кај јотова!
сами сме креатори на нашата судбина ама на твојата се они двајца
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Не мислиш дека претеруваш со коментарите?

Од една страна само одиш контра на тие што се обидуваат да помогнат, од друга страна НЕ нудиш никакво релевантно инфо од терен или пак лично искуство.

ТИ ЛИЧНО, бидејќи си на овој статус, што документи ќе доставиш?
Бидејќи едно пишуваш во приватни пораки и поинаку постапуваш (ради принцип не ги постирам тука), а друго пишуваш на темата и за друго се залагаш јавно - сосема разлчно од што правиш приватно.

Те предупредувам, пази да не земиш некој на душа заради неинформираност, заради страв, заради паника или заради барање на правдини (таму каде нема потреба за истото).

Ве пуштиле на дополнителна, чудо големо, ни први ни последни. Помирете се со тоа.

Сфатете дека не можете да се инаетите со официјални БГ институции и дека МОРА да носите документи.

Тоа пријави од страна на Лазар и не знам какви сè не други реакции ВО РЕД СЕ, но немојте ради истите да земите на душа некој што ќе ве прочита и нема да однеси дополнителни документи (па ќе го наеби коа ќе го одбијат).
Slusaj @Генерал , se trudam da bidam kulturna so tebe no ne zasluzuvas. Povrsno citas i na svoj nacin nedocitano tolkuvas. Ne sum napisala vo privatna poraka nesto razlico od toa sto go imam napisano ovde. Sto pati napisav deka dva pati imam dostaveno dokaz po zlatna linija sto podrazbira izvodi i potvrda, no ti kako ne kapirase, samo istoto ti go napisav i vo privatna poraka, za da go opteretuvam forumov.
Ne znam koja ti e ulogata na forumov osven da solis pamet bez nikakva osnova posto samiot rece deka nemas podneseno molba za bg drzavjanstvo. Ako e taka podobro trgni se od forumov i ne soli pamet i ne ni smetaj na site nas ako ti e toa edinstvena cel. Ima dovolno pametni lugje i bez tebe.
Jas se trudam da pojasnam toa sto znam za da ne se zaveduvaat lugjeto i da se nosat vo zabluda.
Jas resenie nemam i nikoj kompetenten go nema vo momentov. Jas mislam deka ova moze da se razresi samo so prakanje protest od bugarskite klubovi do pravosudie i do konzulat i so poeinecen protest na sekoj od nas napismeno do istite institucii. Jas toa i go napraviv i apelirav i APELIRAM site da go napravat.
Tvoeto zamajuvanje na lugjeto po sto pati prakanje dokumenti koi se veke dostaveni e samo stavanje vo zabluda na lugjeto, gubenje dragoceno vreme, i zaludna nadez. Neli ti se dokaz za toa denesnite informacii od Ursul.
I te molam prestani da se zanimavas so mene na forumov. Ima pametni lugje koi ke sudat sto e zamajuvanje a sto korisen sovet.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Jas resenie nemam i nikoj kompetenten go nema vo momentov.
Ти благодарам за реченицава, а за останатите навреди нека ти служи на чест и на годините.
Испадна твоево рани куче да те лае, ама ти си знаеш најдобро.

Со среќа со испраќањето на протести до конзуларни претставништва.

Отсега натаму ова важи за тебе.

1627323319746.png

И еве колку малку да ти разбијам од тоа мушичките во главата и да видиме КАКО едно верглаш на темата ТРИ дена дека НЕ ТРЕБА ПОТВРДИ ОД БГ КЛУБ и како одиш кај Маринела во Бт по копија од потврда (само тоа го пишуваш во порака НЕ јавно на форум).

1627323672921.png

Така да, понатаму секоја дискусија со тебе на темава е исцрпена, а ако ми пишуваш во приватни пораки и тоа твојот посредник ако ми пишува (членот @KGBG ) и двајцата ќе ве пријавам за вознемирување и тука до администрација и до надлежни органи во државата.

Скинете ми се скурца, ако имате др џекил и мр хајд подвоеност јас не сум ниту невропсихијатар, ниту неврохирург за да ви буричкам и да ве наштимам во главите, а не сум ниту психијатар или психолог. Си има институции.
Ја претеравте!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom