Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
45
ako ti treba internet koa odis od MP prema opstinata imas Starbacks kafic nadvor ima otvorena mreza logiraj se i pisi tuka za da ti daeme instrukcii ako imas nejasno! ne ti treba posrednik
Vo red, blagodaram za infoto, jas imam zakazano za vo avgust, ama sakav da si gi obezbedam dokumentite, inaku Bez postednik ke odam... Koga mu kazav na posrednikot deka sum zakazal termin Sam, se iznervira I mi rece EPA odi sega Sam prijavuvaj se........ Iskreno me plasat formularite, neznam dali bi se snasol Sam da gi popolnam, ama ovde na forumov imase mnogu sto napisaa deka se ednostavni za popolnuvanje... Ako imam nesto nejasno ke pisam od tamu, pa ke kazam Kako sum pominal. Blagodaram uste Ednas.
P.s. stom pisuva Izvod na vencani I toa ke nosam ne e problem.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
181
Поени од реакции
291
Некаде предходно имам прочитано дека после извесно време, ако не се закаже подигање на указ, истиот се праќа во амбасада во Скопје. Ако е така, колку време имам да закажам подигање на указот?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Некаде предходно имам прочитано дека после извесно време, ако не се закаже подигање на указ, истиот се праќа во амбасада во Скопје. Ако е така, колку време имам да закажам подигање на указот?
Не се губи! Тоа ти е под услов само и само ако имаш правено интервју и поднесени документи преку амбасада или конзулат... само во тој случај на почетокот по објава на указот непосредно ти стои да закажеш термин за подигање на указ и по извесно време ако не го закажеш терминот (минути, саат, саати... зависи од интерфејсот) се менува статусот дека указот е испратен во амбасадата или конзулатот каде си ги поднел документите и ти се правело интервјуто...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
181
Поени од реакции
291
Не се губи! Тоа ти е под услов само и само ако имаш правено интервју и поднесени документи преку амбасада или конзулат... само во тој случај на почетокот по објава на указот непосредно ти стои да закажеш термин за подигање на указ и по извесно време ако не го закажеш терминот (минути, саат, саати... зависи од интерфејсот) се менува статусот дека указот е испратен во амбасадата или конзулатот каде си ги поднел документите и ти се правело интервјуто...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Фала за одговорот
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
За тоа дали треба нов извод на раѓање за сликање еве го законот во Бугарија каде јасно пишува дека може и фотокопија од македонскиот пасош каде ќе се идентифицирате.Значи нетреба малтретирање со нов извод и превод и легализација.Барем јас така мислам и гледам и читам.?
Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2019 г., в сила от 02.04.2019 г.) При подаване на зајавление за издаване на п'рва лична карта к'м зајавлението се представја и удостоверителен документ за раждане, в случај че зајавителјат не притежава валиден документ за самоличност, с којто да се идентифицира. По изклјучение могат да се представјат и други официални документи,
вакви експерти ко тебе што читаат а не дочитуваат и сами се ставаат во заблуда а притоа и останатите да Ви биде појасно:

  • При подаване на зајавление за издаване на п'рва лична карта к'м зајавлението се представја и удостоверителен документ за раждане, в случај че зајавителјат не притежава валиден документ за самоличност, с којто да се идентифицира. По изклјучение могат да се представјат и други официални документи, удостоверјавашти данните за раждане. Копија от удостоверителните документи се прилагат к'м зајавлението. /чл. 19, ал. 1 от ПИБЛД и чл.31а, ал. 4, т.2 от ЗБЛД/;
ти и твојте деца не живеете со постојана адреса во БГ туку имате службена постојана адреса која се води на адресата на општината!




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Здраво јас сум овде нов член и многу ме загрижува ситуацијава што почна да се случува со бг пасоши т.е. што почнаа да бараат дополнителни документи јас сум по стара постапка документи поддадов јули 2020 и инервју ми закажаа за во ноември 2021 од страна на документи имам умреница на прадедо кој бил роден 1900 година и таа потврдата од дабч што е т.е. од Битола мене ми ја извадија е сега ако бараат дополнителни документи ние што немаме такви (пр сведителстава од прадедовци крштеници и сл) дали зане некој што ќе се прави?
П.с. од што мислам последниве денови само на ова не ме фаќа дури ни сон. :(
Автоматски споено мислење:

Имам и уште едно прашање доколку некој знае да помогни каде можам да најдам ако воопшто постои стра крштеница од прадедото дали има некој архивар каде што се чуваат такви работи?
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Значи не знаеш, а штом не знаеш те молам да не прејудицираш дали треба или не - без разлика што пишува во законот.
Можеби пишува во законот НО никој не пробал, па ете востановена пракса им е да бараат изводи.

АКО си поминал за тебе со пасош тогаш зошто за децата би ти барале изводи наместо пасош? Конфузно ти е прашањето.
Јас би ти рекол вади си изводи, а пробај со пасош. Како ќе поминеш така напиши тука и сподели искуство.

Според ова што се случува и луѓе што одат носат изводи - досега како пракса, за ова со пасош само никој не напишал досега (барем јас немам забележано).
Фала за новиот момент со цитат од законот и извести како си поминал кога ќе се вратиш.
вакви експерти ко тебе што читаат а не дочитуваат и сами се ставаат во заблуда а притоа и останатите да Ви биде појасно:

  • При подаване на зајавление за издаване на п'рва лична карта к'м зајавлението се представја и удостоверителен документ за раждане, в случај че зајавителјат не притежава валиден документ за самоличност, с којто да се идентифицира. По изклјучение могат да се представјат и други официални документи, удостоверјавашти данните за раждане. Копија от удостоверителните документи се прилагат к'м зајавлението. /чл. 19, ал. 1 от ПИБЛД и чл.31а, ал. 4, т.2 от ЗБЛД/;
ти и твојте деца не живеете со постојана адреса во БГ туку имате службена постојана адреса која се води на адресата на општината!




Sent from my iPhone using Tapatalk
Не е точно.Имам редовна адреса бидејчи имам стан таму и се водам на таа адреса.И ќе одам понеделник и ти ветувам дека че ти пишам како и што сум направил од прва рака.Поздрав
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Не е точно.Имам редовна адреса бидејчи имам стан таму и се водам на таа адреса.И ќе одам понеделник и ти ветувам дека че ти пишам како и што сум направил од прва рака.Поздрав
Во ред, тогаш тоа е нов момент кој претходно не го спомна ти - затоа ти реков малку конфузни ти се прашањата и барем јас не знаев што да ти одговорам како помош и насока пошто во темата такви ситуации како твојата досега никој не претставил (сите поднесувале и изводи).

Во секој случај убаво е да се знае како ќе поминеш бидејќи во иднина случаи како твојот можат да земат поука според твоето искуство.
Напиши што си направил па да сме на чисто дали ти побарале само пасош или и изводи за децата (во случај кога се работи за лице кое веќе има постојана/редовна адреса - претпоставувам со имот на твое име, односно да не си кираџија и да ти изнајмуваат). :)))))

Те чекаме со инфо. :cool:


Здраво јас сум овде нов член и многу ме загрижува ситуацијава што почна да се случува со бг пасоши т.е. што почнаа да бараат дополнителни документи јас сум по стара постапка документи поддадов јули 2020 и инервју ми закажаа за во ноември 2021 од страна на документи имам умреница на прадедо кој бил роден 1900 година и таа потврдата од дабч што е т.е. од Битола мене ми ја извадија е сега ако бараат дополнителни документи ние што немаме такви (пр сведителстава од прадедовци крштеници и сл) дали зане некој што ќе се прави?
П.с. од што мислам последниве денови само на ова не ме фаќа дури ни сон. :(
Автоматски споено мислење:

Имам и уште едно прашање доколку некој знае да помогни каде можам да најдам ако воопшто постои стра крштеница од прадедото дали има некој архивар каде што се чуваат такви работи?
Нема што да те загрижува, во ред си со документација.
Дали понатаму нешто дополнително ќе излезе, никој не може да ти каже (нова постапка е), но и да излезе убаво што прашуваш на време (иако одговорите би биле препоставки). Во секој случај не се грижи, само редовно следи ги промените на статусите - дури и да имаш некогаш дополнителна како статус ќе имаш и доволно време на располагање да доставиш и документи за истиот статус.

Во однос на вториот дел од прашањето, во Битола имаш Државен архив, обиди се таму. Во БГ има воен архив (имаше маил по темата некаде барај преку search опцијата или ако најдам дома во лаптоп податоци ќе ти пратам контакт, воена книшка е супер документ исто така) каде може да се провери за одредено лице дали и каде служело воен рок.

Конкретно за крштеница... не знам во бг дали има по егзархии и дали чуваат копии/оригинал или не (чисто се сомневам, нема зошто некој да би чувал такви работи за општина и територија која не е во БГ), досега мислам дека никој не ни спомнал на темиве, но можеш да одиш до Митрополијата во БТ (ако си од таму бидејќи рече дека таму имаш интервју закажано) и да се распрашаш дали за тој временски период воопшто имаат крштеничиња, венчални листови како дупликат оригинал некаде пошто дури и да запишуваат во некои регистри тебе тој запис нема да ти користи, ти треба оригинален документ кој треба да го доставиш (во хипотетичка ситуација кога би ти побарале).

Растрчај се малку па кажи што ќе направиш.
Прашај во матична служба исто така (тоа, исто како архивот, е државен орган и нема некоја поврзаност со ова што го бараш ама види што ум ќе ти дадат и од тоа место). Среќно!
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Не е точно.Имам редовна адреса бидејчи имам стан таму и се водам на таа адреса.И ќе одам понеделник и ти ветувам дека че ти пишам како и што сум направил од прва рака.Поздрав
Јас незнам дали тоа што го напишав беше на арапски, хебрејски, или на азербејџански, можеби одговорот ти го дадов на кинески, старо-грчки или пак текстот ми беше напишан на казакстански јазик, малезиски, персијански, судански или монголски?!?!

Ајде пред да ти ги упростам одговорите на твојте забуни да ти обајснам како е правилото во овој дел од светот за читање:
-се чита од горе надоле
-од лева спрема десна страна
-буквите прават зборови
-зборовите прават реченици
-речениците даваат смисла на мислата тс кажаното

Извинување до сите должни и недолжни членови на темава поради објаснувањето но мораме на Владо да му објасниме за да не поштеди од неговите заблуди во иднина и да не тераме оф топик до бескрај.... се надевам дека ќе наидам на ваше разбирање...

Човече божјо, ајде кажаното да ти го преточам у практичен пример за да сфатиш што си прочитал и што прашање постави и колку држи логика прашањето и да ти го упростам одговорот што ти го дадов!

Значи друг документ за индетификација (пасош) како што викаш без да се приложи извод од родени/венчани важи за државјани родени и со постојан престој на територијата на Бугарија! (оние кој постојано живеат тамо)

Значи според нивни закон детето кога ќе наполни 14години мора да извади лична карта, но тој што живее тамо и нема извадено лична карта за прв пат кога вади може да ја извади со пасош... исто како твојте деца пред да извадат прва лична карта по исполнување на годините кој ги налага законот за да излезат од Македонија и патуваат мораат да имаат пасош! За да имаат пасош во МВР мора да одат и поднесат и да се сликаат и да однесат извод од родени!

Така да кога веќе ќе бараат прва лична карта а имаат извадено пасош нема потреба да го носат изводот зошто веќе го дале при вадење на првиот пасош! !!!

А доколку детето од 14години вади лична карта и никогаш нема извадено пасош мора да однесе во МВР и извод од матична книга на родени!

Решаваме страшно небитно прашање и правиш проблем како да деактивираме нуклеарна бомба и за една сосема небитна глупост ја оптоваруваш темата!

Ако и ова не го сконта, викни уште 2-3-4 блиски да ти го прочитаат и објаснат и за секоја нејаснотија после одговорот слободно пак прашај... ќе се организирам и јас со уште 3-4члена од тука да ти дадеме точен одговор!

Биди поздравен и друг пат пред да пишеш било што напрај си еден рестарт зошто 2 или 3та дилема и заблуда која ти нема логика ја поставуваш тука и си потресен, збунет и го правиш тоа со сигурност и внесуваш заблуда на другите членови...

Конфучие рекол:
Кога некој знае и знае дека знае- слушај го!
Кога некој знае дека не знае- научи го!
Кога некој не знае дека знае - освести го!
Кога некој не знае и не знае дека не знае- бегај од него!

Ајде сега дај друг проблем што имаш да го решиме...
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Дечи се чека ли улица да излезе нешто (веројатно некој документ) и ако да, има ли некаде каде што може да се провере? За другар прашувам :D
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Јас незнам дали тоа што го напишав беше на арапски, хебрејски, или на азербејџански, можеби одговорот ти го дадов на кинески, старо-грчки или пак текстот ми беше напишан на казакстански јазик, малезиски, персијански, судански или монголски?!?!

Ајде пред да ти ги упростам одговорите на твојте забуни да ти обајснам како е правилото во овој дел од светот за читање:
-се чита од горе надоле
-од лева спрема десна страна
-буквите прават зборови
-зборовите прават реченици
-речениците даваат смисла на мислата тс кажаното

Извинување до сите должни и недолжни членови на темава поради објаснувањето но мораме на Владо да му објасниме за да не поштеди од неговите заблуди во иднина и да не тераме оф топик до бескрај.... се надевам дека ќе наидам на ваше разбирање...

Човече божјо, ајде кажаното да ти го преточам у практичен пример за да сфатиш што си прочитал и што прашање постави и колку држи логика прашањето и да ти го упростам одговорот што ти го дадов!

Значи друг документ за индетификација (пасош) како што викаш без да се приложи извод од родени/венчани важи за државјани родени и со постојан престој на територијата на Бугарија! (оние кој постојано живеат тамо)

Значи според нивни закон детето кога ќе наполни 14години мора да извади лична карта, но тој што живее тамо и нема извадено лична карта за прв пат кога вади може да ја извади со пасош... исто како твојте деца пред да извадат прва лична карта по исполнување на годините кој ги налага законот за да излезат од Македонија и патуваат мораат да имаат пасош! За да имаат пасош во МВР мора да одат и поднесат и да се сликаат и да однесат извод од родени!

Така да кога веќе ќе бараат прва лична карта а имаат извадено пасош нема потреба да го носат изводот зошто веќе го дале при вадење на првиот пасош! !!!

А доколку детето од 14години вади лична карта и никогаш нема извадено пасош мора да однесе во МВР и извод од матична книга на родени!

Решаваме страшно небитно прашање и правиш проблем како да деактивираме нуклеарна бомба и за една сосема небитна глупост ја оптоваруваш темата!

Ако и ова не го сконта, викни уште 2-3-4 блиски да ти го прочитаат и објаснат и за секоја нејаснотија после одговорот слободно пак прашај... ќе се организирам и јас со уште 3-4члена од тука да ти дадеме точен одговор!

Биди поздравен и друг пат пред да пишеш било што напрај си еден рестарт зошто 2 или 3та дилема и заблуда која ти нема логика ја поставуваш тука и си потресен, збунет и го правиш тоа со сигурност и внесуваш заблуда на другите членови...

Конфучие рекол:
Кога некој знае и знае дека знае- слушај го!
Кога некој знае дека не знае- научи го!
Кога некој не знае дека знае - освести го!
Кога некој не знае и не знае дека не знае- бегај од него!

Ајде сега дај друг проблем што имаш да го решиме...
Eve i jas uste nesto da si prasam dodeka se vrti ovoj muabet. Ne se zafrkavav, navistina me interesira toa sto te prasav za razvedeni. Na ovoj spisok za potrebni dokumenti za EGN vo opstina sto go pusti, pod br.5 na kraj pisuva deka e pottebno "resenie za razvod" za onie sto se so toj bracen status. Pa toa me zbuni, znam deka na izvodot od rodeni pisuva vo zabeleska deka na toj i toj den brakot so xxxx e prekinat. Sakam da znam dali go baraat i resenieto od sud, sekako prevedeno i zavereno na bugarski ili samo izvodot na rodeni kade ja ima taa informacija. Sekako, konkretno od tebe Marin ne baram da mi odgovoris, no ako nekoj e bil vo vakva situacija pri podnesuvanje dokumenti za EGN vo bugarska opstina, bi go zamolil, dokolku saka da mi odgovori dali go baraat i sudskoto resenie za razvod. Me interesira mene licno. Vi blagodaram. :)
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Eve i jas uste nesto da si prasam dodeka se vrti ovoj muabet. Ne se zafrkavav, navistina me interesira toa sto te prasav za razvedeni. Na ovoj spisok za potrebni dokumenti za EGN vo opstina sto go pusti, pod br.5 na kraj pisuva deka e pottebno "resenie za razvod" za onie sto se so toj bracen status. Pa toa me zbuni, znam deka na izvodot od rodeni pisuva vo zabeleska deka na toj i toj den brakot so xxxx e prekinat. Sakam da znam dali go baraat i resenieto od sud, sekako prevedeno i zavereno na bugarski ili samo izvodot na rodeni kade ja ima taa informacija. Sekako, konkretno od tebe Marin ne baram da mi odgovoris, no ako nekoj e bil vo vakva situacija pri podnesuvanje dokumenti za EGN vo bugarska opstina, bi go zamolil, dokolku saka da mi odgovori dali go baraat i sudskoto resenie za razvod. Me interesira mene licno. Vi blagodaram. :)
Da se nadovrzam na ova,izvadiv nov izvod i seuste mi sedi dekau sum ozenet be upm,i mu se javiv na drugar mi koj mi brka rabota,on vika ne nisto da piseme u toa dokumentot za clenovi na semejstvoto,a jas pak mu vikam a moze da pisam-sopruga(umrela),on se nasmea i rece ke vidime so ke napravime,sto znaci koa ke idam po ukazot i koa ke podnesuvam dok.za EGN u opstina ke ti kazam so sum napravil,no sigurno e deka tie nema da proveruvaat kaj nas u maticno dali sum ozenet,razveden ili vdovec.Pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom