Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Da, zaboraviv da spomnam za usporenoto tempo vo vrska so objavuvanjeto na potpishani ukazi, pred malku imav takvo prashanje inbox, pa da obelodenam za site..
Dodeka trae ovaj noviot zakon za da si zemite ukazi bez da zakazhite termin, ke objavuvaat ukazi so usporeno tempo, problem se javuva vo mvr i za izrabotka na egn poradi toa shto se stvara guzhva.
Neka ne rechi nekoj deka tie ne rabotele ili bile mrzi ili neznam shto, lugeto si ja brkaat rabotata, vchera bev i samiot i si vidov so svoi ochi, znachi haos e, ne sme samo nie..ima i turci, moldavci, ukrainci, albanci, srbi, crnogorci, boshnjaci.. site odat eden do drug, se turkaat potprashuvaat po neshto uchat info se podpiknuvaat onaka za koj pobrzo da si fati mesto..zatoa moj sovet za tie shto ke odite tamu, NE SPIJTE podpiknuvajte se i vie, probajte si, samo da ne bidi preku granica i nekulturno. Bidete oprezni na sve. I ne postavuvajte nepotrebni prashanja na sluzhbite sho mozhi da gi iznervira i da krkate doza bes.
- Po zaminuvanjeto na ovaj zakon "zemi drzhavjanstvo bez termin" ukazi ke si se objavuvaat so pozabrzano tempo, normalno, so tempo predvideno za da vovedi red i disciplina i da nema kasnenje kaj nikoj od statusite niz koi treba da pominat site aplikanti.
Ne se sekirajte, neka pomini ednash ovaa guzhvata, ponatamu za site ke bidi poolesnato, ke se znae koj status kolku vreme e i nema da ima kasnenje, koga ke ti potpishat ukaz si zakazhuvash termin za sofija za naredniot den, odish na terminot go podigash ukazot i si prodolzhuvash ponatamu po instituciite.
I da ve oslobodam od napnatosta shto ve doveduva so doza nervoza i nepotrebni prashanja...
** Ne slushajte ako nekoj vi rechi (gotovo poveke ne davale bugarski drzhavjanstva, ke prekinat, se zakosija so politikite ili neznam shto)
Koristete logika, ova niz shto pominuvame e samo edna normalna procedura koja nema da zapri i ja ima nasekade po drzhavite, samo treba da pomini vreme dodeka da stekneme pravo na drugo drzhavjanstvo, pa taka i so bugarskoto
Tvoe chovekovo pravo e da si pobarash drzhavjanstvo a ustavot toa ti go dozvoluva..
Ke si go dobiete ona shto se go chekale
Vi posakuvam mnogu sreka ponatamu i eden ton trpenie i hrabrost..
Автоматски споено мислење:

I koga napishav "da se podpiknuvate i vie i da barate i da prashvate" normalno ne mislev da se podpiknuvate preku red, nema neshto poneandertalsko od toa..Mislev na slednoto:
Da se osigurate kaj vi e mestoto pred se, da si prashate (iako se znaj kaj vi e mestoto ako ste bez termin, ke si ja vidite redicata kako za Black Friday e)
Ako ima nekakva mozhnost da napravite neshto za na bilo koj nachin da si ja olesnite procesurata, iskoristete ja..
Vcera na primer imashe edno dete kako mene so zakazhan termin i toj fino lepo poshto beshe bil zaspan, i zastanal na Black Friday redicata i si cheka, pa drugi trebashe da go svestat i da mu kazhat da si zastani nadvor od redicata i da cheka da prashaat;
Vo XX:XX chasot dali ima zakazhano termin?
Ne spijte, prashvajte..
Bidete smireni i bez panika
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Дали јас кога ќе застанам во редот да чекам за да го подигнам указот на децата со мојата бугарска лична карта побрзо ќе влезам или нема врска или има посебна колона за такви како мене???
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Дали јас кога ќе застанам во редот да чекам за да го подигнам указот на децата со мојата бугарска лична карта побрзо ќе влезам или нема врска или има посебна колона за такви како мене???
Dve koloni se, od koi:
- ednata e za tie sho se bez termin, tie po vtor pat shto podigaat drzhavjanstvo (prvoto go podignale vo ambasata/konzulat)
- drugata e za lica so zakazhan termin, privremena lichna karta, i postojan prestoj vo bg odnosno so adresa

Za vashata potreba neznam kako da vi odgovoram nemam informacija i ne sakam pogreshno i neprovereno da ve navigiram.
Ako znaj nekoj od chlenovite tuka ili ako imal isto ili slichno iskustvo eve neka vi odgovorat ili ako nema nikoj takva informacija, moj sovet e, ili da prashate posrednik ili ako ne mozhite ni toa, da si zastanite red da si chekate a meguvreme koga ke.pochnat so rabota da go.prashate policaecot za vospostavuvanje red i kontrola, toj ke vi objasni dali da.chekate vo redicata ili da se prefrlite kaj ovie "prioritetnite"
 
Член од
15 јануари 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo koi vakcini za kovid se priznaeni vo bg dali znae nekoj
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Decki po brza postapka za vadenje pasos, se izrabotuva pasosot istiot den ili ke treba da se podigne utre denta?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
22
Zdravo drzavjanstvoto go podignavme vo mart od Bitola. Posrednikot nemoze da go dobieme. Sto e sleden cekor? Kako se dobiva maticen broj i za kolku vreme? Od kade se podiga? Pozdrav.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Dali nekoj znea do koga se stignati pismata vo sredec, dali e mozno od 15 februari uste da ne se stignati
 
Член од
7 ноември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
4
Decki,dali so toj sertifikat za prelezan kovid mozam da pominam granica ili mora izvestaj od doktor? Maticniot mi prati sertifikat i sega ne znam dali ke me pustat na granica ili mora test?
 
Член од
11 јули 2021
Мислења
8
Поени од реакции
15
Дечки здраво, јас имам две прашања. Дали подигање на указот важи опцијата да ја наведете службената адреса Леге 6(така мислам дека беше) да не мора да плаќам 170 евра од човек на посредникот за тој да ми најде.
И другото прашање ми е дека сега на 15.07 во четврток треба со сестра ми да одиме по указите, дали може да се префрлиме во амбасада да ги подигнеме и ако е да, дали и сликањето ќе биде во Скопје. Фала ви од срце
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Дечки здраво, јас имам две прашања. Дали подигање на указот важи опцијата да ја наведете службената адреса Леге 6(така мислам дека беше) да не мора да плаќам 170 евра од човек на посредникот за тој да ми најде.
И другото прашање ми е дека сега на 15.07 во четврток треба со сестра ми да одиме по указите, дали може да се префрлиме во амбасада да ги подигнеме и ако е да, дали и сликањето ќе биде во Скопје. Фала ви од срце
Каде и да пријавуваш адреса гледај да е на општина! Во Софија - ул. Леге 6! Доколку платиш за приватна адреса само во моментот ќе си завршиш работа и после сопственикот ќе те одјави од адресата и кога ќе ти истече пасошот ќе имаш проблеми за повторно да се пријавиш на адреса и да го ре-издадеш пасошот! Според закон кој со влезот во ЕУ го има прифатено и БГ на едно лице има по 12м2, така да за сопственикот да си лапне пари кога посредникот ќе му донесе нов-тебе ќе те одјави од адреса и ќе го пријави новиот! Проблемот ќе го увидиш како што ти кажав при реобнова на докуметите за индетификација. Затоа оди си на сигурно со Леге 6.

За подигање Указ од амбасада ќе можеш но многу многу многу долго време ќе чекаш за да стигне писмото до општината, па после мораш овластување на некој или самите да одите да поднесете за матичен, па откако ќе излезе матичниот да се сликаш во амбасада и да го чекаш пасошот. Долга и тупечка процедура си правиш но како што тргнале работите се менуваат па може и тука да оди на подобро работава иако амбасадите се под јуриздикција на Министерство за надворешни.
 
Член од
11 јули 2021
Мислења
8
Поени од реакции
15
Каде и да пријавуваш адреса гледај да е на општина! Во Софија - ул. Леге 6! Доколку платиш за приватна адреса само во моментот ќе си завршиш работа и после сопственикот ќе те одјави од адресата и кога ќе ти истече пасошот ќе имаш проблеми за повторно да се пријавиш на адреса и да го ре-издадеш пасошот! Според закон кој со влезот во ЕУ го има прифатено и БГ на едно лице има по 12м2, така да за сопственикот да си лапне пари кога посредникот ќе му донесе нов-тебе ќе те одјави од адреса и ќе го пријави новиот! Проблемот ќе го увидиш како што ти кажав при реобнова на докуметите за индетификација. Затоа оди си на сигурно со Леге 6.

За подигање Указ од амбасада ќе можеш но многу многу многу долго време ќе чекаш за да стигне писмото до општината, па после мораш овластување на некој или самите да одите да поднесете за матичен, па откако ќе излезе матичниот да се сликаш во амбасада и да го чекаш пасошот. Долга и тупечка процедура си правиш но како што тргнале работите се менуваат па може и тука да оди на подобро работава иако амбасадите се под јуриздикција на Министерство за надворешни.
Марин фала ти ептен за ова со адресава, ептен ми заврши работа:)
А за префрлање ви амбасадата во Скопје сакам да се префлам да не мора да патувам оти сме со мало бебе а плус и не ми се брза ич за пасошот:)
Ќе ти биде проблем да ми дообјасниш што да му кажам сега на посредникот во софија оти треба да одам сефа во четврток. И што се треба јас да направам овде во Скопје за да си ја бркам работата од тука:)) Фала
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Марин фала ти ептен за ова со адресава, ептен ми заврши работа:)
А за префрлање ви амбасадата во Скопје сакам да се префлам да не мора да патувам оти сме со мало бебе а плус и не ми се брза ич за пасошот:)
Ќе ти биде проблем да ми дообјасниш што да му кажам сега на посредникот во софија оти треба да одам сефа во четврток. И што се треба јас да направам овде во Скопје за да си ја бркам работата од тука:)) Фала
Значи ако одиш да си го подигнеш указот, по подигање на указ оди одма во општина и поднеси за матичен број (400метри ти е од Министерство до Општина). Поднесуваш за матичен и го овластуваш посредникот да ти ги земе сите документи и да ти го подигне матичниот. После откако ќе ти ги донесе документите од општина си одиш во амбасада и со тие документи се сликаш во амбасадата... ама гледај по подигање на указ да поднесеш сама за матичен број и да го овластиш посредникот да ти го подигне и достави документите, после чим не ти е итно се у МКД преку амбасада ќе си завршиш работа...
а доколку не одиш во Софија за да подигнеш Указ ќе го овластиш повторно посредникот да однесе допис во Министерството за да ти го препратат Указот за во амбасада во Скопје!
Ако имаш нешто нејасно- пиши у порака.
Те поздравувам!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Има ли некој што се сликал во конзулатот во Битола, да ми каже за колку време подигнал пасош? Од март сум сликана, рекоа ќе се јават да го пдигнам за 2 месеци, ги нема уште. Вртам телефонски но не се јавува никој. Некој да знае на кој број креваат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom