Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Drugari i moeto putesestvie zavrsi !
Ke bidam kratok i jasen
04.01.2018 podadeni dokumenti vo MP
19.11.2018 Intervju vo Sofija (preku roditel)
31.03.2020 finalno
31.08.2020 polozitelno
16.05.2021 Ukaz 57 potpisan od 16.04.2021
Zakazano za podiganje na ukaz vo 2022 no poradi noviot zakon cekav vo Sofija i si zavrsiv rabota !
Uste ednas golema blagodarnost do site aktivni clenovi na forumot posebno do barcelona bigo bibo generalot pale itn site ve sakam
Bidete pozdraveni od se srce mu posakuvam na site da si docekat !!!
So zdravje, so srekja da go koristis :)
 
Член од
25 декември 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Samo treba nekoja strana nanazad da procitas i ke se informiras detalno so treba da napraes oti e objasneto 46264827 pati .. dodeka cekas da dobies odgovor polesno i pobrzo do info da procitas nekoja strana nanazad ( odgovor nema da dobies od nikoj oti si gotovan i nejkes da se zamaras da potrazes, praes nov profil i postavuvas prasanje koe e milion pati odgovoreno )
Kakvi debili znaci... sigurno potajno go pratel forumot pred da dobie ukaz, ne spodelil nikakvo info i koga mu potpisale kidnal od forumot i sega ima maka i pravi nov profil da postavi prasanje koe se zbori sekojdnevno po 100 pati na temata. :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp::tapp:
Ви благодарам на Вашите „конструктивни одговори“.
За Ваша информација, мојот профил не е нов, туку е од 25 декември 2007, меѓутоа не сум бил активен бидејќи времето не ми го дозволува тоа. Ова е нова тема за мене и не сум ја „демнел“ претходно, а доколку моето прашање било претходно одговорено, тоа не ви дава Вас никакво право да ме напаѓате и да го обременувате форумот со навредиливи коментари. Треба да имате малку повеќе почит и многу повеќе култура, сите сме тука засегнати страни. Ако немате нешто корисно да споделите, не мора воопшто да ми коментирате на пост.
Благодарност и секоја чест за сите кои ми одговорија на моето прашање
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Ви благодарам на Вашите „конструктивни одговори“.
За Ваша информација, мојот профил не е нов, туку е од 25 декември 2007, меѓутоа не сум бил активен бидејќи времето не ми го дозволува тоа. Ова е нова тема за мене и не сум ја „демнел“ претходно, а доколку моето прашање било претходно одговорено, тоа не ви дава Вас никакво право да ме напаѓате и да го обременувате форумот со навредиливи коментари. Треба да имате малку повеќе почит и многу повеќе култура, сите сме тука засегнати страни. Ако немате нешто корисно да споделите, не мора воопшто да ми коментирате на пост.
Благодарност и секоја чест за сите кои ми одговорија на моето прашање
Не за џабе него го викаме Блгарчето ОфтопикоФ.
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
65
Поени од реакции
177
Decki moze info kako moze da se sredi dozvola za prestoj i rabota vo eu za partner(ili bracen drugar) koj nema bg dokumenti, moze nekako da se zavrsi rabota ?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Ako ne ste vo brak tesko mozit da se sredit, a ako ste vo brak trebit barem edniot od vas da imat rabotna viza vo drzavata i drugiot avtomatski go sleduvat viza. ( spojuvanje familijarno ) barem taka e vo svajcarija, vo drugi zemji neznam za sigurno ama mislam bi trebalo da e isto sekade
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Decki moze info kako moze da se sredi dozvola za prestoj i rabota vo eu za partner(ili bracen drugar) koj nema bg dokumenti, moze nekako da se zavrsi rabota ?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
vo poveketo EU drzavi, dokolku edniot bracen drugar ima EU pasos i e vo raboten odnos, moze da se sredi za drugiot da dobie prestoj. Vo Skandinavskite zemji moze i za partner. Poveke informacii ke najdete na sajtovite za imigracija vo drzavata kade sto prestojuvate.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Aj edna pomos mi treba ..vo sofija sum momentalno . Test napraven antigen vo delcevo vo vtornik a vlegov vo bugarija denes sreda.. testot mi go zadrzaa na mk granica. E sega oti testo e validen 48 saata a jas planiram vo petok da se vratam nakaj 5 da trgam .. dali oma sansi da mi napraat problem nagranica bugarite ili nasite da ne me pustat da recat ne e validen testot ..ako ne da se vrakam utre pa drugata nedela pak da dojdam a treba vo petok posle 2 da si zemam pasos denes se slikav .. kojznae da odgovore od golema pomos ke mi bide
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Hahaha tie sto bile Mart 2019 na intervju uste ne im potpisale a ne pa nekoj sto bil April 2021 :pos: :pos: :pos: :tapp:
Автоматски споено мислење:

Eventualno moze za proishod da se ubrza, a posle intervjuto ke si cekate 2ipol do 3 godini do ukaz.

Член 35
 
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Дечки сакав само да ви споделам другарка моја ја одбија деновиве беше на финален преглед уште од ноември отказ од советот ,одеше преку Наке од Скопје тежок преварант и ги зема сите пари претходно, плус за дополнителни документи и зема пари сигурно не и ги предал сега не и крева тел неколку дена бегајте од него не си фаќајте работа
 
Член од
1 јуни 2018
Мислења
7
Поени од реакции
2
Zdravo, vo sredinata na maj go imam podignato ukazot od ambasada vo sk, vo istiot den imam podneseno za adresa, no adresata ja pisav vo kjustendil na idtata adresa na tatko mi, posle nekoe vreme vo slucaen razgovor so luge dobiv informacija deka poveke ne odobruvaat adresi vo ovaa opstina. Dali e tocna taa informacija, dali ima nekoj so moeto ili slicno iskustvo, pa ako saka da spodeli?
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
29
Поени од реакции
31
Zdravo na site da spodelam i jas nesto od moeto odejne vo sofija po ukaz se nadevam nekomu ke mu pomogne trgnavme vo 4 sabjleto od delcevo vo 7 satot pristignavme sofija koga pojdovme imase nekade 50 lujge pred nas posrednikot ni kaza otprilika za 2 sati ke zavraite rabota ili nekade kraj 11 satot e se desi sosema obratno od toa ponedelnikot brzo odelo se ama nie koga bevme imase lujge mnogu sto cekaa za licni karti i vleguvaa site pred nas a dojdoja mnogu pokasno od nas ponedelnikot tie sto ne uspeale da zemat bea na spisok za vtornik pa taka od tie 50 pred nas imase uste 40 od prethodnata den, posle 7 sati cekajne uspeav da zemam ukaz vo 14:30 po bugarsko vreme pustaa po dvajca do 12 satot posle malku se ubrza ama mnogu sporo moja preporaka ako odite pojdete si sto porano kraj 2 sabjleto imase lujge sto posle za porano da zavrsat rabota e sega e komplicirana rabotata za slikajne posrednikot ni kaza mnogu kasno zedovte ukaz mozno e utre da ne uspeeme da zavrsime rabota so slikajneto, ama uspea da sredi se i drugata den se slikavme i se zavrsi dobro za nas, isto taka mnogu lujge ne uspeja da zavrsat rabota da zemat ukaz i da se slikaat vo dva dena odnosno zedoja ukaz ama dva tri dena cekaat da se slikaat zato gledajte so kogo odite i komu davate pari jas so covekov sto odev mu dadov 270 evra drugar moj so posrednik od sveti nikole 350 evra plati zamina istata den zede ukaz pred mene ama ostana da spiet dva dena i uste se nemat slikano zosto kako ne znam najverojatno nema dadeno posrednikot negov kade sto treba pa si cekaat cela grupa za slikajne sofija, od drugata nedela ni kaza covekov sto odevme deka nema da bide kako sega taka mu kazale dodeka gi nosel nasite dokumenti za ukaz ke moze da se zeme vo edna den ama za slikajne posle 10 dena ke bilo znaci kako sto kaza taka pisuvam ovde sto pobrzo odete barajte covek sto stvarni go biva i da vi zacrai rabota a ne nekoj prevaeant ao moi oci vidov kakvi ima.pozz se nadevam deka nekomu ke mu bide ovaa od korist izvinete na dolgiov post i so sreka na site
 
Член од
4 август 2020
Мислења
7
Поени од реакции
6
Zdravo na site da spodelam i jas nesto od moeto odejne vo sofija po ukaz se nadevam nekomu ke mu pomogne trgnavme vo 4 sabjleto od delcevo vo 7 satot pristignavme sofija koga pojdovme imase nekade 50 lujge pred nas posrednikot ni kaza otprilika za 2 sati ke zavraite rabota ili nekade kraj 11 satot e se desi sosema obratno od toa ponedelnikot brzo odelo se ama nie koga bevme imase lujge mnogu sto cekaa za licni karti i vleguvaa site pred nas a dojdoja mnogu pokasno od nas ponedelnikot tie sto ne uspeale da zemat bea na spisok za vtornik pa taka od tie 50 pred nas imase uste 40 od prethodnata den, posle 7 sati cekajne uspeav da zemam ukaz vo 14:30 po bugarsko vreme pustaa po dvajca do 12 satot posle malku se ubrza ama mnogu sporo moja preporaka ako odite pojdete si sto porano kraj 2 sabjleto imase lujge sto posle za porano da zavrsat rabota e sega e komplicirana rabotata za slikajne posrednikot ni kaza mnogu kasno zedovte ukaz mozno e utre da ne uspeeme da zavrsime rabota so slikajneto, ama uspea da sredi se i drugata den se slikavme i se zavrsi dobro za nas, isto taka mnogu lujge ne uspeja da zavrsat rabota da zemat ukaz i da se slikaat vo dva dena odnosno zedoja ukaz ama dva tri dena cekaat da se slikaat zato gledajte so kogo odite i komu davate pari jas so covekov sto odev mu dadov 270 evra drugar moj so posrednik od sveti nikole 350 evra plati zamina istata den zede ukaz pred mene ama ostana da spiet dva dena i uste se nemat slikano zosto kako ne znam najverojatno nema dadeno posrednikot negov kade sto treba pa si cekaat cela grupa za slikajne sofija, od drugata nedela ni kaza covekov sto odevme deka nema da bide kako sega taka mu kazale dodeka gi nosel nasite dokumenti za ukaz ke moze da se zeme vo edna den ama za slikajne posle 10 dena ke bilo znaci kako sto kaza taka pisuvam ovde sto pobrzo odete barajte covek sto stvarni go biva i da vi zacrai rabota a ne nekoj prevaeant ao moi oci vidov kakvi ima.pozz se nadevam deka nekomu ke mu bide ovaa od korist izvinete na dolgiov post i so sreka na site
da jas beb vcera guzva ogromna i toa sabajle eden saat cekanje uste pred da otvorat pred mene imase 80 do100dusi edvaj zemaj cel den duri vo 5casot popladne zemanje na drzavjanstvo, slikanje e posle 10dena duri od vcera vazi imaat istaknato cabe se i pari i posrednik nebiva nisto od toa mora da se ceka, a potoa se slikas i za tri dena so brza postapka go imas pasoso so sreka na site a da jas veke go imav zememo drzavjanstvoto vo mk ambasada vo mart ama ovie ne prakaat nisto za bg im luge so cekaat uste od dekemvri za adressa i nisto odetet si vo bg i zemete si go pak tamo da si sredite na koj mu se brza a na koj ne neka si cek do nova godina koga ke pratat nasive tuka od mk pozzz
 
Член од
16 март 2020
Мислења
77
Поени од реакции
161
Dechki Eve i od mene pozdrav
Posle 4 Godini i 4 Meseci Bidna Pasosot
Blagodarenie na Forumot doznav mnogu korisni informacii vo vrska so celata procedura se nadevam vaka ke prodolzi forumot so korisni informacii.
I nemojte da se raspravate eden so drug tuka sme site od maka da dobieme da spodelime nekoja informacija borba za podobar zhivot barame vo ovoj dokument sekoj koj sto ima korisni informacii neka spodeli nema potreba od negativni raboti rapravanje i vregjane
So srekja na Site site da si go dochekate ovoj dokument vo raka Posto Zhivot Vredi
Ne gubete nadezh Kako vikaat Trpenie Spasenie Pozdrav od Mene
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom