Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 ноември 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
бев вчера во софија и го подигна државјанстовото по вторпат и сите 10 луѓе што бевме ,чекав од 7сабајле во 13:30 го земав имаше многу гужва така да ако отиде да знаете и да бидете спремни да чекате можеби и цел ден . сега посредник ми рече дека ќе поднесе за матичен број и се чекало 10 дена бидејќи имало многу барања во софија е сега незнам ова колку е точно но мене ништо не ми менуваат 10дена ке чекам позз
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Многу лошо искуство од пред МП. Како стока не третираат, пуштаат од 13 и 30 часот, нервоза и буткања на сите страни. Жално што трпиме за пасош.
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
7
Edno prasanje sto napravi finalnava?.Odgovor imase pred 45dena deka se do april .Cekanjevo nekako se odlaga ako znae nekoj neka odgovori a ne drsko ponasanje kako da e gazda na forumov ili ne odgovaraj . 15.04.2019 Intervju a finalna od juli 2020.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Edno prasanje sto napravi finalnava?.Odgovor imase pred 45dena deka se do april .Cekanjevo nekako se odlaga ako znae nekoj neka odgovori a ne drsko ponasanje kako da e gazda na forumov ili ne odgovaraj . 15.04.2019 Intervju a finalna od juli 2020.
Ima nekakov zastoj so komisiite na finalna, dali deka imaat tehnicka vlada pa nesto zaradi toa, nikoj ne moze da ti kaze so sigurnost koga ke pocnat, no denovive vidovme deka nekoi lugje se staveni na dopolnitelna sto znaci deka naskoro bi trebalo da ima promeni.
 
Член од
25 декември 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Прашање за некој кој го имал моето или слично искуство.

Во текот на Август месец 2020 добив државјанство со Указ број 110/2020, меѓутоа поради општо познатата состојба со пандемијата,не можев да патувам во Софија и поучен од тука, преку мејл испратив барање/молба со копија од пасошот со кое побарав указот да го подигнам кај нас во Бугарскиот Конзулат во Битола.
Бидејќи подолго време државјанството не ми беше испратено во Конзулатот, испратив повторно писмено барање до Софија, и тоа преку посредник, меѓутоа сеуште не е испратено кај нас. Од тогаш до денес имам испратено и 3 ургенции, и тоа за џабе.
На страницата Дирекција 'Б'лгарско гражданство' (mjs.bg) ми дава можност да земам термин, меѓутоа термините се скоро една година од закажувањето.
Дали имал некој вакво или слично искуство да знам што да правам, дали да продолжам да чекам или да си земам термин и да се помирам со ситуацијата.

Поздрав
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Прашање за некој кој го имал моето или слично искуство.

Во текот на Август месец 2020 добив државјанство со Указ број 110/2020, меѓутоа поради општо познатата состојба со пандемијата,не можев да патувам во Софија и поучен од тука, преку мејл испратив барање/молба со копија од пасошот со кое побарав указот да го подигнам кај нас во Бугарскиот Конзулат во Битола.
Бидејќи подолго време државјанството не ми беше испратено во Конзулатот, испратив повторно писмено барање до Софија, и тоа преку посредник, меѓутоа сеуште не е испратено кај нас. Од тогаш до денес имам испратено и 3 ургенции, и тоа за џабе.
На страницата Дирекција 'Б'лгарско гражданство' (mjs.bg) ми дава можност да земам термин, меѓутоа термините се скоро една година од закажувањето.
Дали имал некој вакво или слично искуство да знам што да правам, дали да продолжам да чекам или да си земам термин и да се помирам со ситуацијата.

Поздрав
Samo treba nekoja strana nanazad da procitas i ke se informiras detalno so treba da napraes oti e objasneto 46264827 pati .. dodeka cekas da dobies odgovor polesno i pobrzo do info da procitas nekoja strana nanazad ( odgovor nema da dobies od nikoj oti si gotovan i nejkes da se zamaras da potrazes, praes nov profil i postavuvas prasanje koe e milion pati odgovoreno )
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Kakvi debili znaci... sigurno potajno go pratel forumot pred da dobie ukaz, ne spodelil nikakvo info i koga mu potpisale kidnal od forumot i sega ima maka i pravi nov profil da postavi prasanje koe se zbori sekojdnevno po 100 pati na temata. :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp::tapp:
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Moze da se zeme zavisi so koj posrednik odis jas go zemav pred 1 nedela i znam kako odi rabotava
Автоматски споено мислење:


Za eden den se vadi se zavisi so koj odish i kolku e moken tamu
Ај ако не ти е проблем пиши ми телефон од твојот посредник, јас имам време, интервју мај 2019, сепак добрите посредници треба да имаат работа. Фала
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ovo je toliko dobar forum da je steta sto ga maksimalno neki ne iskoriste.
Na srpskom forumu nema opcije pretrage pojmova, ne mozes da vidis ko je sta napisao, ukoliko zelis da saznas nesto moras sve stranice da pregledas.. ukoliko zelis da posaljes privatnu poruku nekom clanu mora da prodje tipa 90 minuta od poslednje poruke itd itd.
Dakle, ovaj forum pruza vam sansu da dodjete do neke informacije brzo i lako i pre nego sto postavite pitanje, mozete jednim klikom da nadjete odgovor.
Iskoristite to da ne zatrpavamo forum jednim te istim pitanjima.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Прашање за некој кој го имал моето или слично искуство.

Во текот на Август месец 2020 добив државјанство со Указ број 110/2020, меѓутоа поради општо познатата состојба со пандемијата,не можев да патувам во Софија и поучен од тука, преку мејл испратив барање/молба со копија од пасошот со кое побарав указот да го подигнам кај нас во Бугарскиот Конзулат во Битола.
Бидејќи подолго време државјанството не ми беше испратено во Конзулатот, испратив повторно писмено барање до Софија, и тоа преку посредник, меѓутоа сеуште не е испратено кај нас. Од тогаш до денес имам испратено и 3 ургенции, и тоа за џабе.
На страницата Дирекција 'Б'лгарско гражданство' (mjs.bg) ми дава можност да земам термин, меѓутоа термините се скоро една година од закажувањето.
Дали имал некој вакво или слично искуство да знам што да правам, дали да продолжам да чекам или да си земам термин и да се помирам со ситуацијата.

Поздрав
Zakazi si termin za preku sofija i ispecati go da go.imash
I odi sofija da go zemis drzav.
Ti treba brz test za preku granica
A za vo MP
Uplatnica od 51lev
2 sliki pasoski format
Kopija od pasos
I uplatnicata
I istiot den go zemash drz.i zakazuvas za adresa
Najdobra varianta e da odi so posrednik
I se drugo procitaj nanazad
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Многу лошо искуство од пред МП. Како стока не третираат, пуштаат од 13 и 30 часот, нервоза и буткања на сите страни. Жално што трпиме за пасош.
Точно и јас приметив .додека албанците и молдавците ги третираат многу подобро
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Decki moze info kako moze da se sredi dozvola za prestoj i rabota vo eu za partner(ili bracen drugar) koj nema bg dokumenti, moze nekako da se zavrsi rabota ?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
23 април 2019
Мислења
73
Поени од реакции
148
Drugari i moeto putesestvie zavrsi !
Ke bidam kratok i jasen
04.01.2018 podadeni dokumenti vo MP
19.11.2018 Intervju vo Sofija (preku roditel)
31.03.2020 finalno
31.08.2020 polozitelno
16.05.2021 Ukaz 57 potpisan od 16.04.2021
Zakazano za podiganje na ukaz vo 2022 no poradi noviot zakon cekav vo Sofija i si zavrsiv rabota !
Uste ednas golema blagodarnost do site aktivni clenovi na forumot posebno do barcelona bigo bibo generalot pale itn site ve sakam
Bidete pozdraveni od se srce mu posakuvam na site da si docekat !!!
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Ovo je toliko dobar forum da je steta sto ga maksimalno neki ne iskoriste.
Na srpskom forumu nema opcije pretrage pojmova, ne mozes da vidis ko je sta napisao, ukoliko zelis da saznas nesto moras sve stranice da pregledas.. ukoliko zelis da posaljes privatnu poruku nekom clanu mora da prodje tipa 90 minuta od poslednje poruke itd itd.
Dakle, ovaj forum pruza vam sansu da dodjete do neke informacije brzo i lako i pre nego sto postavite pitanje, mozete jednim klikom da nadjete odgovor.
Iskoristite to da ne zatrpavamo forum jednim te istim pitanjima.
i ima opcija OBELEZUVAC gore vo desno kjose na sekoj komentar, za postovi koi sodrzat bitni informacii kako MOLBI, INFO ZA UPLATNICI itn, ili se sto vi e bitno da go socuvate i go poglednete koga ke vi treba :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom