Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 март 2018
Мислења
14
Поени од реакции
2
Почитувани колеги, едно прашање...Како да си го подигнам назад стариот документ? Преку СК амбасада сум, а претпоставувам дека треба да го барам во МП Софија... Има некој искуство да ме упати? Моментален статус: Подигнат указ во април, чекам да стигне писмо во Средец...Фала.

Зарем е можно никој до сега си ги нема побарано назад документите? Лични карти, воени книшки, сведителства, венчаници, крштеници...Не си ги барате да ви ги вратат??? Сигурно мене прв не ми текнало. Ќе пробам и од друга страна да добијам информација па ако имам нешто ќе споделам...Сепак се документи од семејно минато и за мене е ова еден од важните чекори во процедурава за државјанство...
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Aj da napravime edno rezime od iskustvata na site sto do sega podignaa ukazi vo Sofija.
Ocigledno site odat so namera da podignat ukaz, da se slikaat odma istiot del ili utre denta.
Poradio ova ocigledno najmalku guzva ima vo Petok zatoa sto ne moze vo eden den da se zavrsi sve.
Sto znaci, prezalete dve odenja do Sofija i zavrsuvate si rabota vo Petok bez da cekate so 300 dusi i slikajte se vo Ponedelnik ili isterajte eden vikend vo Sofija.
Koga dojdovte do ovoj stepen ne zalete 50-100 evra i odete si fino u petok.
Ete toa e mojot zaklucok.
Jas sum seuste daleku od ukaz i ova vo momentov ne me tangira, ama ete jas da treba sega da podigam ukaz, taka bi napravil.
Pozdrav do site.
Е браво за советов баш се мислев кога да одиме ама пак не ми е јасно дали мора заедно со жена ми за детето да го подигнеме указот или можам и сам?На интервју заедно бевме инаку.
 
Член од
14 февруари 2020
Мислења
38
Поени од реакции
61
Зарем е можно никој до сега си ги нема побарано назад документите? Лични карти, воени книшки, сведителства, венчаници, крштеници...Не си ги барате да ви ги вратат??? Сигурно мене прв не ми текнало. Ќе пробам и од друга страна да добијам информација па ако имам нешто ќе споделам...Сепак се документи од семејно минато и за мене е ова еден од важните чекори во процедурава за државјанство...
Верувам дека има и други кои ги побарале. Но мое мислење немојте одма со осуди,е дека врз основа на тие документи Вие сте добиле државјанство ако после 3 години се смени раководството тогаш сигурно ќе сака да се прочешла поназад и да се провери дали претходната постава работела правилно. Не ме сваќајте погрешно исто како во банка кога поднесувате документи за кредит, и да Ви одобрат не ги барате апликациите да Ви ги вратат.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
94
Знае ли некои после подигнат указ за колку време стигнува адресна регистрациа во обштина писмото? Вчера подигнах указ денеска нема писмо уште. Фала однапред
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
10.02.2017 podneseni dokumenti
05.06.2018 intervju
11 ili 1w mesec bese potpisan ukazot
15.02.2021 podignat ukaz od skopje
Deneska 22.06.2021 podignat duplikat od sofija za 10 dena ocekuvam da iskoci egn i da se slikam.

Sabajle dojdovme vo 6 nase vreme vo 13.30 zemav ukaz guzva e ama se zavrsuva.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
19 март 2018
Мислења
14
Поени од реакции
2
Верувам дека има и други кои ги побарале. Но мое мислење немојте одма со осуди,е дека врз основа на тие документи Вие сте добиле државјанство ако после 3 години се смени раководството тогаш сигурно ќе сака да се прочешла поназад и да се провери дали претходната постава работела правилно. Не ме сваќајте погрешно исто како во банка кога поднесувате документи за кредит, и да Ви одобрат не ги барате апликациите да Ви ги вратат.

Какви осуди??? Прашувам само како можам да си го подигнам документот. Копии од сите документи имам ставено...
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
10.02.2017 podneseni dokumenti
05.06.2018 intervju
11 ili 1w mesec bese potpisan ukazot
15.02.2021 podignat ukaz od skopje
Deneska 22.06.2021 podignat duplikat od sofija za 10 dena ocekuvam da iskoci egn i da se slikam.

Sabajle dojdovme vo 6 nase vreme vo 13.30 zemav ukaz guzva e ama se zavrsuva.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Сега енг 10 дена се чека?
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
22
Поени од реакции
23
Decki kontakt nekoj za legalizacija na izvod vo Sofija da pustam na mail da mi bide spremno
 
Член од
22 јуни 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site. Dali znaete kolku vreme se ceka za izdavnje odnosno obnova na pasosh preku Bugarska ambasada vo Skopje. (Ne mi e prv pasosh). Podnesov dokumenti okolu 15. mart.2021 i uste ne e gotov.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
6
Поени од реакции
8
Zdravo na site. Dali znaete kolku vreme se ceka za izdavnje odnosno obnova na pasosh preku Bugarska ambasada vo Skopje. (Ne mi e prv pasosh). Podnesov dokumenti okolu 15. mart.2021 i uste ne e gotov.
Не можам да ти одговорам на прашањето ама многу би ми помогнало ако ми одговориш на моето. Дали требаше да закажеш термин за обновување? Или само си влезе во амбасадата за време на работно време? Каква е процедурата?

Се работи за прв пасош кој го немам обновено од 2019 година.
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Не можам да ти одговорам на прашањето ама многу би ми помогнало ако ми одговориш на моето. Дали требаше да закажеш термин за обновување? Или само си влезе во амбасадата за време на работно време? Каква е процедурата?

Се работи за прв пасош кој го немам обновено од 2019 година.
Drugari denes bev vo konzulatot vo Bitola 5 imase pred mene.Site ja prefrlija procedurata vo Sofija pa najverojatno ke mozis odma da se slikas.Za sekoj slucaj najdigo brojot i javi se ke ti kazat.Odam cetvrtok za Sofija da go podignam ukazot i se natamu pa ke pisam kako pominav.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
За повлекување на оригинал документи кај мене побараа молба за повлекување на документ со адреса во Бугарија каде ке го испратат по пошта.

Така ме информираше посредникот дека била процедурата и ставив негова адреса само сеуште не било испратено кога ми го донесе пасошот па ке видиме кога и дали воопшто ке го испратат.
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Samo da ve informiram, nokeska bevme vo 3.40 tamo, imase 8 dusi pred nas potoa jas @Bobi_broker i @ton4hi, cekavme do 11 i nesto, bidejki vcera ostanale 30tina dusi demek na spisok a izlegoa skoro 100 niv gi procitaa prvi pa posle tie so licni karti pa nas na kraj ke ci pratam slika od grupata koja cekase u 12 napladne, nie podignavme ukaz i poddadovme za adresa i egn. vi posakuvam uspeh ne se otkazuvajte i site da docekate ukaz
 

Attachments

Член од
7 јануари 2021
Мислења
26
Поени од реакции
49
Definitivno ponedelnik i vtornik ima najgolema guzva za podiganje na ukazi. Ama koga i da odite ke si ima cekanje pred 10-11 nema da go dobiete. Ako odite za sigurno da go zemete toj den bidete tamo najkosno vo 7 bugarsko vreme. Od 6 pocnuvaat da idat tie so se so posrednici. Mozite i da probate kaj 12 da odite so nadez deka ke go zemete za pola sat zosto do togas obicno guzvata se rascistuca ama sekoj den e razlicno i taja opcija e rizik ama imalo i takvi slucaevi. A ponatamu za egn i za slikanje ne znam uste cekam do dusa ne se ni brzam pa ne mu dosagam na posrednikot bitno zedovme ukaz...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom