Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Dali ima nekoj vo Sofia utre, odnosno denes da ide za MK da mi go donese pasosot? Blagodaram odnapred


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nemoze sekoj da ti go donese ostavas ime na 1 lice moze da ti go podigne i nee pametno luge od forumov da ti go nosat ako veke ovlastenoto lice go podignalo...Radi aferata fake pasosi vo mk moze belja da ti se sluci so nego!
 
Член од
24 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo. Dali otkako ke se slikam mozi da se plati za istiot den da se zemi pasosot i ako da kolku kosta toa ? A kolku se plakja za podiganje po 3 dena
 
Член од
15 јуни 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво дечки, барам помош за мојата ситуација. Имав термин за подигање државјанство на 12 мај, но поради позитивен корона тест не можев да го подигнам. Ќе може ли некој да ми помогне околу понатамошната постапка? Некои луѓе велат дека може да се подигне од амбасадата во Скопје, но посредникот ми вели да ја терам постапката во Бугарија, со тоа што ќе закажам термин за подигање онлајн. Како можам да закажам термин онлајн и кој би бил најпаметен начин за да си го земам државјанството и да продолжам до земање на пасошот?
Фала ви
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Бев денес во конзулатот за да го легализирам изводот и кога им кажав дека ми треба за леге 6 ми кажаа дека нема потреба.Ако бил обичен извод се преведвал и легализирал,а ако е интернационален немало потреба.Дали има некој инфо дали е навистна така?
 
Член од
12 јуни 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да Ве прашам, колку сте информирани за некои нови закони што постојат. Посредникот ми рече дека сега постапката била малку поедноставна и имало можност пасошот да го добијам за 1 година. Некој да има инфо околу ова?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Здраво, сакам да Ве прашам, колку сте информирани за некои нови закони што постојат. Посредникот ми рече дека сега постапката била малку поедноставна и имало можност пасошот да го добијам за 1 година. Некој да има инфо околу ова?
Pasos nemozes da dobies za 1 godina minimum 2g posle intervju!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Здраво дечки, барам помош за мојата ситуација. Имав термин за подигање државјанство на 12 мај, но поради позитивен корона тест не можев да го подигнам. Ќе може ли некој да ми помогне околу понатамошната постапка? Некои луѓе велат дека може да се подигне од амбасадата во Скопје, но посредникот ми вели да ја терам постапката во Бугарија, со тоа што ќе закажам термин за подигање онлајн. Како можам да закажам термин онлајн и кој би бил најпаметен начин за да си го земам државјанството и да продолжам до земање на пасошот?
Фала ви
Izvrti gi poslednite 10 strani od temata nazad, procitaj malku, imas se objasneto, iskustva slicni na tvoeto, koj sto kako napravil, od kade i kako podignal ukaz i sl.....nema ni 10 minuti da ti odzeme toa.

Ako si imal zakazano termin vo Sofija, isprintaj na list rezervacijata i odi Sofija.

Klikni na ovoj link, procitaj go napisanoto, isto ima informacii sto ti se potrebni.

I pozdravi si go "posrednikot"..
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
I pozdravi si go "posrednikot"..
Не треба да го поздрави, треба да го извади тука со име, град, телефон за да знаат луѓето и да си пазат од ваквите „посредници“ кои ги вртат луѓето во круг и само им цицаат пари.
За тоа време ќе оди Софија ќе земи пасош и ќе биди преселен во ЕУ земја.

Zdravo. Dali otkako ke se slikam mozi da se plati za istiot den da se zemi pasosot i ako da kolku kosta toa ? A kolku se plakja za podiganje po 3 dena
Може, а ова се трошоците.
Едино што сега е гужва за ЕГН (барем тоа се последните информации за Софија ако подигаш Указ) и ќе ти требаат 2 дена доколку одиш указ+егн. За ЕГН ако одиш само би требало цела процедура во еден ден да си ја завршиш без проблем.

Би било фино откако ќе одиш да се вратиш тука и да напишеш како помина, за да се добие слика за идните како тебе кои би имале иста мака и да им сме од помош.

Друга работа, која не се однесува на тебе, било кој од Вас што ќе поставува прашање на темата ИЛИ нека прочита 10 страни наназад да не го има веќе одговорот па ако нешто не му е јасно нека праша ИЛИ нека сврти на почетните страници на темата каде има стари постови и објаснувања од Пале Крстич и таму скоро се' е објаснато.
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
30
Поени од реакции
76
Zdravo decki da vi se pofalam i jas sabajlevo zaminav vo 4 za bugarija zavrsiv rabota zedov licna karta i se slikav za pasos trebase utre ama ziva sreka ispadna deneska planot bese da se spija tamu ama zavrsiv rabota se denes i cekam samo pasosot da mi go ispratat ako vi treba nesto podetalno ke vi objasnam ova nakratko nidejki si idam za MK i mu posakuvam na sekogo so pobrzo da si go zemi pasosot nemate pojma kakvo e custvoto toa e spas za celata familija
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Здраво, сакам да Ве прашам, колку сте информирани за некои нови закони што постојат. Посредникот ми рече дека сега постапката била малку поедноставна и имало можност пасошот да го добијам за 1 година. Некој да има инфо околу ова?
Абе тие посредниците за нив може пасош и после 2 месеци. Пробај поднеси ќе се увериш. Јас чекам од 2017.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom