Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Прегледај го приврзокот 298075
Da ste zivi i zdravi site da si docekate. Fala vi na site za se
Па тоа бе брату! У дневна ставај го над ТВ кој дојде да види маката твоја како завршила! Нека ти е честито и бркај сега возачка и си знаеш... тамо горе некаде си седнуваме у кафана ја праиме голема :)
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Почитувани другари и другарки, дојде денот да си пакувам куферите и веројатно многу време повеќе активен да бидам нема на темава ама понекогаш ќе фрлам око.
Еве вака јас како знаете од 15.12 чекав за ебаната адреса да стигне од конзулатот во Битола до Средец ама ништо. Ја контактирав адвокатката која ми врши цела работа и ми рече дојдо Софија ќе средиме.
Затоа во Средата извадив зелен картон и ПЦР тест и кренав вечерта за Софија, стигнав до граница до 23:30, во Софија стигнав 2:30 и мојата адвокатка беше со мене рече дека во Вторникот и рекла колешка дека даваат потврди за адреси, чекав ред цела вечер око не склопив, чекав прво ред не за улаз туку од десна страна отвори министерството и појдов, полицаецот ми вика за какво? Јас му викам еми за потвдение за адреса а тој ми вика еми денес нема адреси, ја викнав адвокатката праша и вика денеска им текнало нема адреси, ќе пробаме да извадиме дупликат од указ, влегов да чекам од страната на тие шо чекаат указ со датум од 2021, влегов заедно со адвокатката на шалтер и адвокатката и вели за потврди за адреса а службеничката и вика дека тоа било само еден ден пробно имало гужва више нема да даваат така. И адвокатката и вика шо праеме сега а она и вика дојдете после 2 ќе ви извадам пак удостоверение ќе платите пак такса и после тоа ќе пуштам пријава за општина, одете тамо и поднесете за егн, тоа и напраивме, вчера поднесовме за егн околу 16:00 по бг време, спиев тамо, мораше во Хотеч Славјанска беседка го препорачувам не е многу сакп и е на 100м од министерство и од средец 600м. Денес го зедов егнт со сликав по експресна постапка и у понеделник го зеам пасапорто и дим да ме њама. Значи во рака немав никаков термим само пасош, адвокатката ми го даде изводод преведен и легализиран и тоа беше се. Гледам тука има некои ШПЕКУЛАТОРИ дека ако земете пак указ од Софија ќе имате проблем, проблем никаков нема да има и да стигне писмото во Средец вие веке имате адреса во систем, писмото ќе биде фрлено во корпа. Нема да има никаков проблемАко сака некој контакт од адвокатката нека ми пише порака.
На крај БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ШТО МИ ПОМОГНАЛЕ, ШТО ПОБРЗО СИТЕ ДА СИ ЗЕМЕТЕ ПАСОШОТ И НЕКА Е СРЕЌНО.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
ЧЕКАЊЕ ПИСМО ЗА АДРЕСА : Подигнат Указ датум
Update 11.06.2021

ДЕКЕМВРИ 2020

@Půtîñöt 15.12.2020 BT IZLEZENA ADRESA PREKU SOFIJA PODIGNATO
@RRR123 18.12.2020 BT
ЈАНУАРИ 2021
@Gogice 04.01.2021 SK
@Marjan.6 12.01.2021 BT
ФЕВРУАРИ 2021
@Ole@ 05.02.2021 SK
@nikita96 15.02.2021 BT
@Bayern Bayern 15.02.2021 SK
@emilio0o 16.02.2021 BT
@elenapet 17.02.2021 SK
@vojkan88 23.02.2021 BT IZLEZENA ADRESA PREKU SOFIJA PODIGNATO
@majkat 23.02.2021 BT
@MockingJayM 23.02.2021 BT
@urke 24.02.2021 NIS
@Ribarott 26.02.2021 BT
@dac_kufer 26.02.2021 BT
МАРТ 2021
@Sampion 16.03.2021 SK
@miskolo 18.03.2021 SK IZLEZENA ADRESA PREKU SOFIJA PODIGNATO
@NemamIme111 18.03.2021 SK
АПРИЛ 2021
@Cakislav84 06.04.2021 BT
@Cufka 08.04.2021 BT
@kremacmk 15.04.2021 BT
@FAHRER 19.04.2021 SK IZLEZENA ADRESA PREKU SOFIJA PODIGNATO
@Mood 28.04.2021 SK IZLEZENA ADRESA PREKU SOFIJA PODIGNATO
МАЈ 2021

@Спасе Пекаро 18.05.2021 BT
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2020
Мислења
43
Поени од реакции
85
ЧЕКАЊЕ ПИСМО ЗА АДРЕСА : Подигнат Указ датум
Update 09.06.2021

ДЕКЕМВРИ 2020

@Půtîñöt 15.12.2020 BT
@RRR123 18.12.2020 BT
ЈАНУАРИ 2021
@Gogice 04.01.2021 SK
@Marjan.6 12.01.2021 BT
@Tasko8 14.01.2021 BT IZLEZENA ADRESA PREKU SOFIJA PODIGNATO
ФЕВРУАРИ 2021

@Ole@ 05.02.2021 SK
@nikita96 15.02.2021 BT
@Bayern Bayern 15.02.2021 SK
@emilio0o 16.02.2021 BT
@elenapet 17.02.2021 SK
@vojkan88 23.02.2021 BT
@majkat 23.02.2021 BT
@MockingJayM 23.02.2021 BT
@urke 24.02.2021 NIS
@Ribarott 26.02.2021 BT
@dac_kufer 26.02.2021 BT
МАРТ 2021
@Sampion 16.03.2021 SK
@miskolo 18.03.2021 SK
@NemamIme111 18.03.2021 SK
АПРИЛ 2021
@Cakislav84 06.04.2021 BT
@Cufka 08.04.2021 BT
@kremacmk 15.04.2021 BT
@FAHRER 19.04.2021 SK
@Mood 28.04.2021 SK
МАЈ 2021
@Спасе Пекаро 18.05.2021 BT
@miskolo aj dodaj me na spisoko zemah go ukazo denska od Bitola
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Почитувани другари и другарки, дојде денот да си пакувам куферите и веројатно многу време повеќе активен да бидам нема на темава ама понекогаш ќе фрлам око.
Еве вака јас како знаете од 15.12 чекав за ебаната адреса да стигне од конзулатот во Битола до Средец ама ништо. Ја контактирав адвокатката која ми врши цела работа и ми рече дојдо Софија ќе средиме.
Затоа во Средата извадив зелен картон и ПЦР тест и кренав вечерта за Софија, стигнав до граница до 23:30, во Софија стигнав 2:30 и мојата адвокатка беше со мене рече дека во Вторникот и рекла колешка дека даваат потврди за адреси, чекав ред цела вечер око не склопив, чекав прво ред не за улаз туку од десна страна отвори министерството и појдов, полицаецот ми вика за какво? Јас му викам еми за потвдение за адреса а тој ми вика еми денес нема адреси, ја викнав адвокатката праша и вика денеска им текнало нема адреси, ќе пробаме да извадиме дупликат од указ, влегов да чекам од страната на тие шо чекаат указ со датум од 2021, влегов заедно со адвокатката на шалтер и адвокатката и вели за потврди за адреса а службеничката и вика дека тоа било само еден ден пробно имало гужва више нема да даваат така. И адвокатката и вика шо праеме сега а она и вика дојдете после 2 ќе ви извадам пак удостоверение ќе платите пак такса и после тоа ќе пуштам пријава за општина, одете тамо и поднесете за егн, тоа и напраивме, вчера поднесовме за егн околу 16:00 по бг време, спиев тамо, мораше во Хотеч Славјанска беседка го препорачувам не е многу сакп и е на 100м од министерство и од средец 600м. Денес го зедов егнт со сликав по експресна постапка и у понеделник го зеам пасапорто и дим да ме њама. Значи во рака немав никаков термим само пасош, адвокатката ми го даде изводод преведен и легализиран и тоа беше се. Гледам тука има некои ШПЕКУЛАТОРИ дека ако земете пак указ од Софија ќе имате проблем, проблем никаков нема да има и да стигне писмото во Средец вие веке имате адреса во систем, писмото ќе биде фрлено во корпа. Нема да има никаков проблемАко сака некој контакт од адвокатката нека ми пише порака.
На крај БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ШТО МИ ПОМОГНАЛЕ, ШТО ПОБРЗО СИТЕ ДА СИ ЗЕМЕТЕ ПАСОШОТ И НЕКА Е СРЕЌНО.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ah be bratce... Poleka, poleka Se cistime. Cestitki I ponatamosen uspeh, Se najdobro.....
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
105
Поени од реакции
249
Почитувани другари и другарки, дојде денот да си пакувам куферите и веројатно многу време повеќе активен да бидам нема на темава ама понекогаш ќе фрлам око.
Еве вака јас како знаете од 15.12 чекав за ебаната адреса да стигне од конзулатот во Битола до Средец ама ништо. Ја контактирав адвокатката која ми врши цела работа и ми рече дојдо Софија ќе средиме.
Затоа во Средата извадив зелен картон и ПЦР тест и кренав вечерта за Софија, стигнав до граница до 23:30, во Софија стигнав 2:30 и мојата адвокатка беше со мене рече дека во Вторникот и рекла колешка дека даваат потврди за адреси, чекав ред цела вечер око не склопив, чекав прво ред не за улаз туку од десна страна отвори министерството и појдов, полицаецот ми вика за какво? Јас му викам еми за потвдение за адреса а тој ми вика еми денес нема адреси, ја викнав адвокатката праша и вика денеска им текнало нема адреси, ќе пробаме да извадиме дупликат од указ, влегов да чекам од страната на тие шо чекаат указ со датум од 2021, влегов заедно со адвокатката на шалтер и адвокатката и вели за потврди за адреса а службеничката и вика дека тоа било само еден ден пробно имало гужва више нема да даваат така. И адвокатката и вика шо праеме сега а она и вика дојдете после 2 ќе ви извадам пак удостоверение ќе платите пак такса и после тоа ќе пуштам пријава за општина, одете тамо и поднесете за егн, тоа и напраивме, вчера поднесовме за егн околу 16:00 по бг време, спиев тамо, мораше во Хотеч Славјанска беседка го препорачувам не е многу сакп и е на 100м од министерство и од средец 600м. Денес го зедов егнт со сликав по експресна постапка и у понеделник го зеам пасапорто и дим да ме њама. Значи во рака немав никаков термим само пасош, адвокатката ми го даде изводод преведен и легализиран и тоа беше се. Гледам тука има некои ШПЕКУЛАТОРИ дека ако земете пак указ од Софија ќе имате проблем, проблем никаков нема да има и да стигне писмото во Средец вие веке имате адреса во систем, писмото ќе биде фрлено во корпа. Нема да има никаков проблемАко сака некој контакт од адвокатката нека ми пише порака.
На крај БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ШТО МИ ПОМОГНАЛЕ, ШТО ПОБРЗО СИТЕ ДА СИ ЗЕМЕТЕ ПАСОШОТ И НЕКА Е СРЕЌНО.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Celata srekja na svet ti ja posakuvam kade i da resis da odis. Me naezi tekstov. Samo uspeh da te sledi ponatamu na tvojot zivoten pat!!!!
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Drugari zdravo ,
Deneska da spodelam mng interesno i frapantno patuvanje Skopje-Sofija-Skopje :) zaedno so @miskolo i @vojkan88.

Za sreka nemase mng guzva “deka petok” - okolu 15 luge.
Otidovme so cel da podigneme povtorno ukaz.
Plativme 25€ i cekavme red. Toa tamu e bagra bez komanda, koja nit se tera nit se vodi, toj sto ke resi da odi na ovoj nacin Sofija ( Spremete se psihicki, fizicki, umstveno i drmnete nekoja caska rakija :) ).

Dojdovme na red …..
@miskolo nekako so taa srekna facka zavrsi odma rabota , go podigna ukazot povtorno bez nikakvo maltretiranje. (Coekot e faca gratis )

Dojdov jas na red, vozvisen od situacijata na @miskolo, rekov ke bide odlicno brzo bez mng maltretiranje NO:
Tetkata so plava kosa, pristara zenicka izgleda nema tolku mnogu pcueno od svojata 12 godina pa normalno jas i mojata sreka go dobivme pikadoto :) .
Od ne znam koe koleno do koe koleno iznaredi sekakvi navredo kon mene ( kako makedonskiot narod ne treba da postoi i NE postoi kako Makedonec itn … ) , no za sreka zavrsiv rabota i podignav UKAZ so odgovor deka nemam podignato ukaz vo Skopje i na sekoja nejzina navreda mojot odgovor bese ,Da taka e vo pravo ste .

Sleduva @vojkan88: verojatno vidno iznervirana od mene @vojkan88 go dobi centarot na pikadoto. Bese vraten da se vrati vo 14h poradi istata pricina podignat ukaz vo Bitola. Se vrativme vo 14h i zavrsivme site trojca rabota.

Po podignati ukazi otidovme do sredec i tamu isto taka podnesovme za adresa.

Ona sto sakam da go potenciram e slednovo.
1. Ne cekajte i odite sto pobrzo vo Sofija
2. Nemoze da ne navredat onolku kolku sto nie ja sakame slobodata i out od ovaa vukojebina
3. Sekoj sto ke otide golemi se sansite da zavrsi rabota bidejki tie 25€ na toa sitno i malo bugarce mu znacat mng.

Tolku od mene odlicna druzba deneska, premnogu stres i den so ke go pametis.

Bidete pozdraveni pa sledna nedela odime na slikanje.

Stay strong and have a clear vision for your goals ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Почитувани другари и другарки, дојде денот да си пакувам куферите и веројатно многу време повеќе активен да бидам нема на темава ама понекогаш ќе фрлам око.
Еве вака јас како знаете од 15.12 чекав за ебаната адреса да стигне од конзулатот во Битола до Средец ама ништо. Ја контактирав адвокатката која ми врши цела работа и ми рече дојдо Софија ќе средиме.
Затоа во Средата извадив зелен картон и ПЦР тест и кренав вечерта за Софија, стигнав до граница до 23:30, во Софија стигнав 2:30 и мојата адвокатка беше со мене рече дека во Вторникот и рекла колешка дека даваат потврди за адреси, чекав ред цела вечер око не склопив, чекав прво ред не за улаз туку од десна страна отвори министерството и појдов, полицаецот ми вика за какво? Јас му викам еми за потвдение за адреса а тој ми вика еми денес нема адреси, ја викнав адвокатката праша и вика денеска им текнало нема адреси, ќе пробаме да извадиме дупликат од указ, влегов да чекам од страната на тие шо чекаат указ со датум од 2021, влегов заедно со адвокатката на шалтер и адвокатката и вели за потврди за адреса а службеничката и вика дека тоа било само еден ден пробно имало гужва више нема да даваат така. И адвокатката и вика шо праеме сега а она и вика дојдете после 2 ќе ви извадам пак удостоверение ќе платите пак такса и после тоа ќе пуштам пријава за општина, одете тамо и поднесете за егн, тоа и напраивме, вчера поднесовме за егн околу 16:00 по бг време, спиев тамо, мораше во Хотеч Славјанска беседка го препорачувам не е многу сакп и е на 100м од министерство и од средец 600м. Денес го зедов егнт со сликав по експресна постапка и у понеделник го зеам пасапорто и дим да ме њама. Значи во рака немав никаков термим само пасош, адвокатката ми го даде изводод преведен и легализиран и тоа беше се. Гледам тука има некои ШПЕКУЛАТОРИ дека ако земете пак указ од Софија ќе имате проблем, проблем никаков нема да има и да стигне писмото во Средец вие веке имате адреса во систем, писмото ќе биде фрлено во корпа. Нема да има никаков проблемАко сака некој контакт од адвокатката нека ми пише порака.
На крај БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ШТО МИ ПОМОГНАЛЕ, ШТО ПОБРЗО СИТЕ ДА СИ ЗЕМЕТЕ ПАСОШОТ И НЕКА Е СРЕЌНО.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Браво шампионе! Само успеси нека ти носи и среќата да биде на твоја страна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom