Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 февруари 2014
Мислења
96
Поени од реакции
193
Здраво друштво, јас пред некој ден пишав и сега пак пишувам, бидејќи не отварам многу често страната за бугарско државјанство и незнам до кај е процедурата.
Бев на интервју на 18.09.2019. Ме пишува дека сум на финална листа, али незнам кога ми се има сменато од задолжителна во финална, па за да знам од прилика кога би требало да се смени во Положително.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Здраво друштво, јас пред некој ден пишав и сега пак пишувам, бидејќи не отварам многу често страната за бугарско државјанство и незнам до кај е процедурата.
Бев на интервју на 18.09.2019. Ме пишува дека сум на финална листа, али незнам кога ми се има сменато од задолжителна во финална, па за да знам од прилика кога би требало да се смени во Положително.
Pogledaj spisak koji azurira bibo i videces da je neko ko je imao npr intervju 24.09.2019. na finalnom od 12.02.2021. Znaci, ti si na finalnom oko 10.02.2021.
Ovaj status traje 6 meseci i vise trenutno.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Здраво друштво, јас пред некој ден пишав и сега пак пишувам, бидејќи не отварам многу често страната за бугарско државјанство и незнам до кај е процедурата.
Бев на интервју на 18.09.2019. Ме пишува дека сум на финална листа, али незнам кога ми се има сменато од задолжителна во финална, па за да знам од прилика кога би требало да се смени во Положително.
Јас и ти практично ист ден сме биле на интервју па може по мене да се ориентираш. почеток март влегов на финална а моментално уште се до ноември заглавени (преку месец дена стојат на исто место и нема прогрес, никој не знае што се случува и кога ќе продолжат). Така да имаме уште неколку месеца за чекање до положително...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
3 февруари 2014
Мислења
96
Поени од реакции
193
Јас и ти практично ист ден сме биле на интервју па може по мене да се ориентираш. почеток март влегов на финална а моментално уште се до ноември заглавени (преку месец дена стојат на исто место и нема прогрес, никој не знае што се случува и кога ќе продолжат). Така да имаме уште неколку месеца за чекање до положително...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Фала бате, бидејќи прочитав погоре малку некој со интервју во Декември 2019 година влегол на финална и ние во Септември 2019 исто пак од Март во финална. Не е фер
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
55
Поени од реакции
27
Здраво , дали во Бугарија има некакви рестрикции како полицски час ? Планирам да одам другава недела и треба да бидам Бугарија во 8 или 9 сабајле , па планирам до 12 вечерта (тогаш кај нас почнува полициски час) да ја напуштам државава и да влезам Бугарија, само незнам дали има и таму полициски час. Поздрав
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
1500 denari ... 48 casa vazi .. ti go davaat za polovina cas .... Neznam za nedela imas broj na stranata javi se prasaj
Izvini toj e negativen/pozitiven test t e brz test 1500 denari i e obiecen i za vnatrresno vo drzavava i za nadvoresno??? I se pominuva na granica Sofija so nego taka deka gledam ti bese drugar brzo??
 
Член од
28 јули 2019
Мислења
9
Поени од реакции
8
Od Dekemvri 2020 na ovoj status, dali nekoj znae uste kolku treba da se ceka Screenshot_20210606-231114_Chrome.jpg
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.106
Ke cekash dodeka da dobiesh ukaz,kako i jas sto cekam isto od dekmvri
Само да не паничари како тебе и да не пиши секој ден на темата непотребни постови ПРЕД да добие указ, пошто како што чекаат по списоците 300 луѓе така чека и тој и ти. Седете, не ја трупајте темата со временски прогнози за да не се губат постовите си списоци и квалитетни информации па после кој и да дојде нов да треба да листа 400 страници од типот „Леле нема укази“ за да дојди до бараната информација.

Пошто ем луѓето се мрзи да бараат, ем вие што паничите не може крајот да ви се најди.
Учи јазик додека пишуваш тука бадијала постови.
Тетка ми на скоро 60 има помало нив на паника од тебе. Најсериозно.

*(Ако те теши, указот веќе ти е потпишан, само што не е објавен. Доколку и тоа не ти е утеха и не е потпишан тогаш ќе бидеш потпишан до 15 јуни сигурно, а до крај на јули објавен или во текот на август објавен - со оглед на тоа КАКО и КОЛКУ ќе се работи таму со изборите). Во секој случај 2020 за побрзо од очекуваното ќе биде исчистена.

Олабај се.
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Само да не паничари како тебе и да не пиши секој ден на темата непотребни постови ПРЕД да добие указ, пошто како што чекаат по списоците 300 луѓе така чека и тој и ти. Седете, не ја трупајте темата со временски прогнози за да не се губат постовите си списоци и квалитетни информации па после кој и да дојде нов да треба да листа 400 страници од типот „Леле нема укази“ за да дојди до бараната информација.

Пошто ем луѓето се мрзи да бараат, ем вие што паничите не може крајот да ви се најди.
Учи јазик додека пишуваш тука бадијала постови.
Тетка ми на скоро 60 има помало нив на паника од тебе. Најсериозно.

*(Ако те теши, указот веќе ти е потпишан, само што не е објавен. Доколку и тоа не ти е утеха и не е потпишан тогаш ќе бидеш потпишан до 15 јуни сигурно, а до крај на јули објавен или во текот на август објавен - со оглед на тоа КАКО и КОЛКУ ќе се работи таму со изборите). Во секој случај 2020 за побрзо од очекуваното ќе биде исчистена.

Олабај се.
Rekov vekje ne se zalam,nitu komentiram negativni raboti
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Само да не паничари како тебе и да не пиши секој ден на темата непотребни постови ПРЕД да добие указ, пошто како што чекаат по списоците 300 луѓе така чека и тој и ти. Седете, не ја трупајте темата со временски прогнози за да не се губат постовите си списоци и квалитетни информации па после кој и да дојде нов да треба да листа 400 страници од типот „Леле нема укази“ за да дојди до бараната информација.

Пошто ем луѓето се мрзи да бараат, ем вие што паничите не може крајот да ви се најди.
Учи јазик додека пишуваш тука бадијала постови.
Тетка ми на скоро 60 има помало нив на паника од тебе. Најсериозно.

*(Ако те теши, указот веќе ти е потпишан, само што не е објавен. Доколку и тоа не ти е утеха и не е потпишан тогаш ќе бидеш потпишан до 15 јуни сигурно, а до крај на јули објавен или во текот на август објавен - со оглед на тоа КАКО и КОЛКУ ќе се работи таму со изборите). Во секој случај 2020 за побрзо од очекуваното ќе биде исчистена.

Олабај се.
Kosi bate, bravo..Eden i edinstven strog chlen ni si..Ako nema ko tebe ke ne sulat od nepotrebni komentarni i negativna energija.. Samo ostro v'gluzdoj haha zlaten toj, ubav :bravobe::pijani::ojeaa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom