Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 март 2018
Мислења
19
Поени од реакции
45
Da li ce biti neka promena sa finalna na polozitelno? Odavno nema :)
 
Член од
14 април 2021
Мислења
43
Поени од реакции
27
@Altair75 за нов модератор на темата!

Како бе брат не те мрзи секој ден да проверуваш преписки по конзулатски пат и да пишуваш постови за чие составување треба пола саат? :D Браво бе дечко!

Ако си од Скопје пиши порака, те частам кафе и палачинка :D
ja su od skopje
Автоматски споено мислење:

Da prasam dali nekoj znae kako idat postapkite za drzavjanstvo po novata procedura (bez proishod). Barav nanazad komentari I ne najdov.

Bev prethodno odbien deka ne podnesov dokumenti po vtor pat posle intervju I sega odam preku drug posrednik. Mi vika deka za 9 meseci od intervju trebalo da se dobie drzavjanstvo.

Ako znae nekoj neka pise. Fala.
bate stom te odbile odi sega pak, ne ti treba posrednik ako nemas pari za frlanje, proishod ne trebat sega no moze da ne zvikaat vo Sofijja da vidat literaturniod Blgarski da li go znaeme
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
24
Здраво дечки.

Државјанство подигнав 18ти Февруари. Денес конечно ми кренаа телефон во Средец, писмо нема сеуште, следниот месец рекоа, па ќе видиме.

На кој мејл треба да пишеме за писмо, и конкретно што треба да содржи во него?

Чекам пасош и бегам истиот ден, можеби затоа сум нестрплива, инаку поднесов документи пред 7 години.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Ne pamtam volku ukazi so red. Izgleda im tekna deka cekame 2 godini i 6 meseci od intervju pa ubrzaa. Samo neka prodolzat vaka :)
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Дур не го исчистат април 2021 со укази...
треба долгорочно да гледаме и да спремаме ново дете :sneaky::sneaky::sneaky:
Samo neka ubrzat...ne sakam da si pisuvam ovde dozivotno :pos: i u pravo si, daj drugo dete za moderator, ke mu napraveme podgotovki ako treba :sekcza::pijanco::oleee:
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Здраво дечки.

Државјанство подигнав 18ти Февруари. Денес конечно ми кренаа телефон во Средец, писмо нема сеуште, следниот месец рекоа, па ќе видиме.

На кој мејл треба да пишеме за писмо, и конкретно што треба да содржи во него?

Чекам пасош и бегам истиот ден, можеби затоа сум нестрплива, инаку поднесов документи пред 7 години.

убава идеа!
да преминеме на реализација!

праќаш маил до:
To: priemna@justice.government.bg
CC: bgcitizen2@justice.government.bg


Ск'пи,

Име и фамилија

Указ №.

Дата на Указ:

Молба бр.: (prepiska br-taa sto se logiras za proverka)

В'зложено: (Sk/Bt)

дата на зареждане: (koga e podignato)



Молја ви за информација кога писмото за нов гражданин ште б'де изпратено до обштината: ____ (naveduvas opstina)



Благодарја
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Da prasam dali nekoj znae kako idat postapkite za drzavjanstvo po novata procedura (bez proishod). Barav nanazad komentari I ne najdov.

Bev prethodno odbien deka ne podnesov dokumenti po vtor pat posle intervju I sega odam preku drug posrednik. Mi vika deka za 9 meseci od intervju trebalo da se dobie drzavjanstvo.

Ako znae nekoj neka pise. Fala.
СИТЕ ама буквално СИТЕ посредници лажат кога ќе ги прашаш кога указ.
Порано лажеа за 2 години после интервју, сега за 9 месеци.

Тоа што никој нема пишувано како е според новата порцедура е затоа што НИКОЈ и нема поднесено според новите правила т.е. мислам дека имаше еден лик али тоа е сигурно постирано во минатиот месец (а бидејќи темата е обемна со онтопик и офтопик муабети ќе ти треба време да го најдиш тоа постирано).
Така да, аплицирај, врати се и кажи како помина или пак како и сите останати чекај некој да аплицира со надеж дека ќе се врати тука да каже што и како.

Во секој случај, НЕ верувај на посредници прваранти.
Ретко некој од нив да си ја брка работата поштено од почеток до крај.
 
Член од
14 април 2021
Мислења
43
Поени од реакции
27
убава идеа!
да преминеме на реализација!

праќаш маил до:
To: priemna@justice.government.bg
CC: bgcitizen2@justice.government.bg


Ск'пи,

Име и фамилија

Указ №.

Дата на Указ:

Молба бр.: (prepiska br-taa sto se logiras za proverka)

В'зложено: (Sk/Bt)

дата на зареждане: (koga e podignato)



Молја ви за информација кога писмото за нов гражданин ште б'де изпратено до обштината: ____ (naveduvas opstina)



Благодарја
bate ne se pishuet skapi, a uvazaeni !
СИТЕ ама буквално СИТЕ посредници лажат кога ќе ги прашаш кога указ.
Порано лажеа за 2 години после интервју, сега за 9 месеци.

Тоа што никој нема пишувано како е според новата порцедура е затоа што НИКОЈ и нема поднесено според новите правила т.е. мислам дека имаше еден лик али тоа е сигурно постирано во минатиот месец (а бидејќи темата е обемна со онтопик и офтопик муабети ќе ти треба време да го најдиш тоа постирано).
Така да, аплицирај, врати се и кажи како помина или пак како и сите останати чекај некој да аплицира со надеж дека ќе се врати тука да каже што и како.

Во секој случај, НЕ верувај на посредници прваранти.
Ретко некој од нив да си ја брка работата поштено од почеток до крај.
ja su po novata, koj iska neka pita ne se priteznavajte , ja se znam
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Здраво дечки.

Државјанство подигнав 18ти Февруари. Денес конечно ми кренаа телефон во Средец, писмо нема сеуште, следниот месец рекоа, па ќе видиме.

На кој мејл треба да пишеме за писмо, и конкретно што треба да содржи во него?

Чекам пасош и бегам истиот ден, можеби затоа сум нестрплива, инаку поднесов документи пред 7 години.
Od kade go podigna ambasada ili konzulat?
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Mi imat ispusteno edna bukva vo prezimeto dali pri izdavanje na drzavjanstvo bi imal problem i ako moze kade da se intervenira
Napisi molba za prezimeto kako e i kako treba da bidi isprati kopija od pasos (kaj mene vo imeto imase greska) prativ preku dhl vo ministerstvo i bese vo red
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Da li ce biti neka promena sa finalna na polozitelno? Odavno nema :)
Koliko se meni cini, ti radnici u ministarstvu odradjuju trenutno ukaze i verovatno ne mogu da stignu da ukucavaju dva statusa paralelno jer verovatno radi malo ljudi...
Nadam se da je do sada komisija zasedala vise puta i da samo ce odjednom da ukucaju 2 hiljade predmeta..
Ukoliko ne bude tako, onda cemo cekati jos dugoooo dugooo u ovom statusu.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
убава идеа!
да преминеме на реализација!

праќаш маил до:
To: priemna@justice.government.bg
CC: bgcitizen2@justice.government.bg


Ск'пи,

Име и фамилија

Указ №.

Дата на Указ:

Молба бр.: (prepiska br-taa sto se logiras za proverka)

В'зложено: (Sk/Bt)

дата на зареждане: (koga e podignato)



Молја ви за информација кога писмото за нов гражданин ште б'де изпратено до обштината: ____ (naveduvas opstina)



Благодарја
Site so cekame za adresa pustajte email ama site da vidime dali ke bide njama ili ima i koj e na fb u grupata neka prenese i oni da pustat emailovi pa da vidime so ke bide


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom