Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Уште многу потпишан указ од 20 Август
А од 26 веќе во 6ти месец чекам да стигне писмо во општината Средец...
Razgovarav so posrednik negov klient cekal 8 meseci da stigne pismoto do opstina sredetc taka da toa e najdolgoto cekanje imal klienti kade za 1,5 mesec cekale da stigne pismoto vo momentov nema pravilo koj i kolku kje ceka
 
Член од
22 декември 2020
Мислења
52
Поени од реакции
69
Razgovarav so posrednik negov klient cekal 8 meseci da stigne pismoto do opstina sredetc taka da toa e najdolgoto cekanje imal klienti kade za 1,5 mesec cekale da stigne pismoto vo momentov nema pravilo koj i kolku kje ceka
ima se znae 6 meseci negde se ceka sea....za 1.5 meseci nema nikoj ne ni imalo lazat!
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Здраво на сите!
Честитки за сите што добија Указ чувство е прекрасно!!!!
И со Среќа на сите што ви стаса писмо до Средец...
Дали има сеуште некој што чека да му стаса писмото од Ноември до Средец..
Благодарам!!
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
А дали е подобро,дали побрзо стасува писмото ако пишиш адреса на пример во Ќустендил,дали побрзо оти процедурата

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Screenshot_20210504-124053.png
Objaven prethodnata nedela a Ukazot br.47 e potpisan na 16.04.2021

Nesto ne mi e jasno prethodniot Ukaz od potpisuvanje do objavuvanje imase razlika 45 dena a na Ukaz br.47 samo 14 dena ne logicno e nekako
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Член од
12 февруари 2021
Мислења
47
Поени од реакции
113
Не ми е јасно нешто.Цело време олеснето било,че олеснеле...... а еве јас од август чекам потпис значи 10 месеца.А после уште толку ќе чекам за подигање на указ .Па ова нормално ли е бре????Многу сум разочаран.
Isto...
 
Член од
21 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
12
Здраво на сите! Имам поднесено 2018 год. преку чичко, но ми кажаа дека веќе не важи преку чичко, па на денот на интервјуто ги подадов документите од клубот во Струмица, посмртницата од прадедо, извод од дедо, татко. Дали некој е во иста ситуација како мене? Или пак би можел до некаде да го претпостави исходот, дали има можност да ме одбијат? Посредник на другар му кажал дека ако на происходот му пишува дека вади преку роднина ќе го одбијат со сигурност после интервјуто. Инаку сум на статус положително. Ви благодарам однапред!
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Прегледај го приврзокот 294371
Objaven prethodnata nedela a Ukazot br.47 e potpisan na 16.04.2021

Nesto ne mi e jasno prethodniot Ukaz od potpisuvanje do objavuvanje imase razlika 45 dena a na Ukaz br.47 samo 14 dena ne logicno e nekako
ne bi sakal da spekuliram no ova e samo moja pretpostavka i mislam deka sega ke ima pomalku ukazi kako brojka no so mnogu poveke novosteknati drzavjanstva vo ukaz. dokolku sega prosecno okolu 100lica po ukaz dobivale mislam deka sega taa brojka vo eden ukas ke bide drasticno pogolema. sepak napomenuvam ova e moja teza ke vidime u periodov sto sledi kako ke bide.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
So vakvo tempo znak prasalnik kolku ke se ceka ukaz najverovatno pak po 12 meseci. Site napredni drzavi olesnuvaat ovie na Balkanot oteznuvat ova e Balkan Balkan
Ministerstvo za pravda,i kaj Rumenko R,imaat deficit na kadar ne im se raboti na bugarite za 600e plata koga so bg pasos mozat do 3000e da zarabotat,bas zborev so eden posrednik i mi kaza vika 20% imaat pomalce kadar i bugarite nemaat zelba da apliciraat vo min za pravda imalo mnogu obavezi!
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
29
Поени од реакции
6
Може е малце офф топик ама ме интересира дали можам да отворам сметка во банка во бугарија. Немам бугарско државјанство во процедура е, или можеби е подобро да отворам фирма таму.
 
Член од
14 април 2021
Мислења
43
Поени од реакции
27

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Nema nikakvi promeni denes, a? Pocivat si oni, terat praznici, em po evropejski em po balkanski....
  • Ден на труда на 1 мај (с'бота)
  • Великден на 2 мај 2021 (почива се от 30 април до 4 мај вкл.)
  • Гергьовден на 6 мај (четв'рт'к)
Najverojatno i utre, pa i petok ke si gi povrzat :tapp: .... Ovaa nedela kako so mi stoe ke nema nikakvi promeni. Siibamamkatamrsna:uzi::yid:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom