Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Pa pisi od koga cekas i dali preku amasada ili kozulat sto te kosta? Koga vi treba nesto sakate da vi napisat detalno a da dadete vie nekoe info nesakate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Напротив ! Имам пошано најмалку 15 пати во претходните 5 месеци, еве пак, преку амбасада чекам од 19. Ноември Да си дочекате сите
 
Член од
21 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
12
Здраво на сите! Имам поднесено 2018 год. преку чичко, но ми кажаа дека веќе не важи преку чичко, па на денот на интервјуто ги подадов документите од клубот во Струмица, посмртницата од прадедо, извод од дедо, татко. Дали некој е во иста ситуација како мене? Или пак би можел до некаде да го претпостави исходот, дали има можност да ме одбијат? Посредник на другар му кажал дека ако на происходот му пишува дека вади преку роднина ќе го одбијат со сигурност после интервјуто. Инаку сум на статус положително. Ви благодарам однапред!
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво дечки!

Имате некој update за каква е моменталната процедура за вадење држ?

Односно, нели, имаат милион промени ко по обичај, па сега најпоследните што викаат? Кои документи *моментално* се бараат при интервју во Правда/амбасада/конзулат?

Имам пријатели кои што тек почнуваат, али мојата процедура од нивната ќе се разликува, очигледно.

Сето она што досега се носеше во Правда останува? Сосе од БККС документот...или?

Автоматски споено мислење:

Напротив ! Имам пошано најмалку 15 пати во претходните 5 месеци, еве пак, преку амбасада чекам од 19. Ноември Да си дочекате сите
Конечно!

Среќно!
Автоматски споено мислење:

Pa pisi od koga cekas i dali preku amasada ili kozulat sto te kosta? Koga vi treba nesto sakate da vi napisat detalno a da dadete vie nekoe info nesakate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Полека само, дечкото буквално на секоја втора/трета страна си има пост. Прати го и ти форумот, не одма си му р'жнал. :)
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Здраво дечки,

Како што ви ветив дека ќе споделам инфо од кога ќе се сликам за пасошот.
- Во Понеделникот бев во Софија и си го подигнав државјанството.
- Во Вторникот отидовме да се сликаме по брза постапка и вчера ми го донесоа пасошот и личната карта мене и на мајка ми.
- На сликата е местото каде што се сликавме за Лична карта и Пасош
- За влез во Бугарија потребен ви е ПЦР тест не постар од 72 часа и кога ќе влегуваш на бугарска граница ги земаат и ги задржуваат.

Јас и понатаму останувам активен член на форумот и голема благодарност до сите кои несебично споделуваа информации особено до @palekrstic и многу други.

Поздрав и сите да си дочекате, јас веќе почнав да ги пакувам куферите и летово се селам.
 

Attachments

Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Дали преку добар посредник може да се успее побрзо да го пратат писмото од конзулат до општина или џабе пари ќе биде?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Дали преку добар посредник може да се успее побрзо да го пратат писмото од конзулат до општина или џабе пари ќе биде?
od konzulat sr praka vo min za pravda od od tamo vo opstina...
Od konzulatot koga se praka vo min za pravda se ceka mnogu mesec i poveke...
A imase posrednici sto baraa 500e demek stom stigne u pravda,odma ke go povlecat vo opstina...lagi se toa
 
Член од
14 април 2021
Мислења
43
Поени од реакции
27
od konzulat sr praka vo min za pravda od od tamo vo opstina...
Od konzulatot koga se praka vo min za pravda se ceka mnogu mesec i poveke...
A imase posrednici sto baraa 500e demek stom stigne u pravda,odma ke go povlecat vo opstina...lagi se toa
ako prajkaat mesechno diplomatska poshta od konzulati vo min na pravda vo Sofia zoshto togash cekame mnogu na primer za brojce? Vo Sofia li e zastoj za tie raboti shtom mesechno prajkaat posta od konzulative
 
Член од
11 октомври 2017
Мислења
411
Поени од реакции
153
Дали има некој Инфо точно до каде се стигнати со Укази? Дали веќе пола Септември е потпишан?
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
34
Поени од реакции
40
i mene me enteresira to , do kaj se stignati so ukazite nesto novo?
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
So srekja, za arno zs ubavo, moze Da go spodelis tvojot pat :) mozebi kje mu bide korisno nekomu... Koga go podigna drzavjanstvoto... Pozz
Na 19. Noemvri go podignav drzavjanstvoto,
Posle tri meseci tocno stigna vo Sredec,
Preku posrednik izvadiv maticen broj,
Se slikav na 24.mart vo Bitola,
Pasosot go zedov na 30.april.
Pozdrav do site.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
[
Дали има некој Инфо точно до каде се стигнати со Укази? Дали веќе пола Септември е потпишан?
Pocetok na avgust Se potpisani, vrati Se nekoja strana na nazad I kje go vidis spisokot na @ Bibo
Автоматски споено мислење:

Decki... Za mnogu Godini utresniot praznik,na pomos neka e.... Opusti te Se, Se slusame od Vtornik :)
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
После празниците одам за Софија, Кај правете ПЦР тестови најевтино и најбрзо? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom