Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Ako moze nekoj da mi go pise brojot na poraka od pale posrednikot, i dali nekoj znae kako e procedurava so vaganje permanent residence vo bg, fala


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Stranata na Bugarskoto Ministerstvo za proverka na statusite , ne funkcionira ili samo kaj mene nešto ne otvora ? :vrtioci:
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648

Attachments

Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
ne se gubi bre
02.08.2020 bilo nedela kako den

da ne menuvaat masovno statusi (n)(n)(n)
padnata e....
Pred 6 meseci imase proekt da ne bide zaden status deka vi e ipsraten ukazot vo ambasada i tolku,sakaat da bide deka e izvaden maticen broj sto e najdobro za site da sledime sve ili adresa nesto se zborese, moze sega pravad nadgradba!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Pred 6 meseci imase proekt da ne bide zaden status deka vi e ipsraten ukazot vo ambasada i tolku,sakaat da bide deka e izvaden maticen broj sto e najdobro za site da sledime sve ili adresa nesto se zborese, moze sega pravad nadgradba!
Servero otkazal od klikanje :uzi: nogo traffic mu praame :pos:
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Ednoto e ako si bil intervju Sofija a preku posrednik si baral da ti se isprati ukazot u sk (promenet status od onoj kaj sto ti dava da rezerviras data i cas na podoganje na ukaz) a drugoto e ako celata postapka i intervjuto singo vodel preku ambasada u sk.
prevod: isti k... vo dva primeroka
 
Член од
20 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
5
Другари, дали може некој да ми појасни дали постои начин (и ако постои каков е) за подигање на Удостоверение во Амбасада во Скопје, доколку цела процедура е терана преку Министерство за Правосудие во Софија. Јас имам добиено Указ (Указ бр. 90/2020), уште лани, но фати пандемијата со короната, па затворање граници, па чекање 8+ месеци ако закажеш во Софија за подигање и сл. Имам пратено неколку пати на тој посочениот e-mail, неколку пати, во рок од неколку месеци за да се прати Удостоверението во Амбасада, ама до сега нема стигнато никаква повратна информација (а и на сајтот се уште стои полето за закажување за подигање - што претпоставувам е така бидејќи не е ни воопшто пратено за Скопје или тој систем повеќе не функционира). Го пратам форумов и имам прочитано многу информации, ама за оваа проблематика не најдов одговор што е конкретен. Доколку има некој конкретен начин како тоа да се изведе, би бил благодарен за одговор (секако преферирам некој постандарден пат, но доколку таков начин не е опција секако може и било кој друг начин кој завршува работа).
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2019
Мислења
98
Поени од реакции
125
Другари, дали може некој да ми појасни дали постои начин (и ако постои каков е) за подигање на Удостоверение во Амбасада во Скопје, доколку цела процедура е терана преку Министерство за Правосудие во Софија. Јас имам добиено Указ (Указ бр. 90/2020), уште лани, но фати пандемијата со короната, па затворање граници, па чекање 8+ месеци ако закажеш во Софија за подигање и сл. Имам пратено неколку пати на тој посочениот e-mail, неколку пати, во рок од неколку месеци за да се прати Удостоверението во Амбасада, ама до сега нема стигнато никаква повратна информација (а и на сајтот се уште стои полето за закажување за подигање - што претпоставувам е така бидејќи не е ни воопшто пратено за Скопје или тој систем повеќе не функционира). Го пратам форумов и имам прочитано многу информации, ама за оваа проблематика не најдов одговор што е конкретен. Доколку има некој конкретен начин како тоа да се изведе, би бил благодарен за одговор (секако преферирам некој постандарден пат, но доколку таков начин не е опција секако може и било кој друг начин кој завршува работа).
treba da ispratis molba do pravosudie za da ti go pratat drzavljanstvoto vo Bitola ili Skopje
Автоматски споено мислење:

treba da ispratis molba do pravosudie za da ti go pratat drzavljanstvoto vo Bitola ili Skopje
Другари, дали може некој да ми појасни дали постои начин (и ако постои каков е) за подигање на Удостоверение во Амбасада во Скопје, доколку цела процедура е терана преку Министерство за Правосудие во Софија. Јас имам добиено Указ (Указ бр. 90/2020), уште лани, но фати пандемијата со короната, па затворање граници, па чекање 8+ месеци ако закажеш во Софија за подигање и сл. Имам пратено неколку пати на тој посочениот e-mail, неколку пати, во рок од неколку месеци за да се прати Удостоверението во Амбасада, ама до сега нема стигнато никаква повратна информација (а и на сајтот се уште стои полето за закажување за подигање - што претпоставувам е така бидејќи не е ни воопшто пратено за Скопје или тој систем повеќе не функционира). Го пратам форумов и имам прочитано многу информации, ама за оваа проблематика не најдов одговор што е конкретен. Доколку има некој конкретен начин како тоа да се изведе, би бил благодарен за одговор (секако преферирам некој постандарден пат, но доколку таков начин не е опција секако може и било кој друг начин кој завршува работа).
6B3DC486-E26F-4ACE-BF3F-32A32EB0B589.jpeg 6B3DC486-E26F-4ACE-BF3F-32A32EB0B589.jpeg
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
65
Поени од реакции
177
Zdravo na site, me interesirat za podiganje na ukaz dali mozit da platam pred da odam vo ambasada? I dali mozit da se platit vo bilo koja uni banka a da ne e vo bitola
 

Kajgana Shop

На врв Bottom