Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Ne vi se ja svakam poentata na karanje sekoj den,i pisuvanje sekoj den do kaj e pismoto od sredec i mi rekoa da se javam za 1 mesec sto da pravam....i jas cekam adresa pa si cekam ne zamaram na forumov lele koga ke bide,neznam zasto vi e problem na site da svatite deka ovde na forumov ne se ubrzuvaat statusi ako kukate i ako vikate ne rabotat nisto bugarite...ima zastoj 4 meseci so adresi toa e....nee do forumov ne ZAMARAJ TE sekoj den do adresi javuvajte si se vo sredec i tamo kukajte!
 
Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Одлична вест. Значи би требало да се стигнати до почеток на ноември со статус финална => положително. Останативе членови (септември и октомври) којзнае дали се поминати :cautious:

Прегледај го приврзокот 291148
Од финална кон положително промените одат по датум на интервју, не по датум кога се ставени на финална.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Од финална кон положително промените одат по датум на интервју, не по датум кога се ставени на финална.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Ахаааа :) Супер, не го знаев тоа. Али ко што гледам генерално така и се движат списоците (освен мали претумбации).
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Brat zaso misles deka na gradilista imas najmala dnevnica . Gi pratam sekojdnevno oglasi za rab po ger , austrija dobro se plateni edni obicni moleri cel den so valjako . Gips karton isto taka dobro plateni ,armiraci,tesari , sekako ako odes direkt preku ger firma ne preku balkanci. Eve ja sum bravar i zavaruvam mig so argon od 25 do 40 evra ti e saat bruto. Najslabo se znae mc donalds ako si drvo . So i da znaes zanaet si e plus i e dobro platen
Зависи тој кои познавања има, тој кажа дека е краниста - е за да раководиш со таква механизација не те зема германецот и австриецот на невидено.
За армирач и останато е сосема подруго.
Во однос на молери и гипс картон, исто океј е платено ама ако одиш преку фирма ќе ти падни газот за дневница која нема да ја видиш т.е. газдата ќе заработува ти ќе рмбаш, а додека дојдеш до твое нешто и твоја фирма или едноставно да те запознае народ треба ВРЕМЕ И ЈАЗИК.
Е тоа онаа главата дабова не може да го сфати.
Нема ти со германецот и австриецот да се договориш на англиски, можеби со некој сомалиец кој ќе лупа заедно со тебе молерај и ќе јади на пауза месни нарезак.

И не е само барселона како барселона проблем, скоро сите членови кои мислат дека БГ пасошот ќе им го реши животот се соочуваат со истото.
Може да ти отвори врати да, ама ако сакаш да одиш странство ти треба ова ти што го правиш да се информираш за работата, дневниците, огласи да пратиш + да го знаеш јазикот.

Овој од погоре освен УРААААААААААА УКАЗИИИИИИИИИИИИИ друго не гледам да прави, а како што пишав тоа е НЕГОВА работа и може да прави што сака (доволно возрасен е) но крајно лицемерно е на друг член да му вика еј бато не е ова темата за да прашаш тука за работа.

ЕЈ, не било ова темата.
Точно НЕ е ова тема за да се праша или да се понуди работа, НО најпосетена тема е и ПЛУС може да му се помогни некому.
Па зошто да го осудиме тој што прашал? Каде ни се изгуби човечноста во меѓувреме?

Темата (според барселона) е за УКАЗИ и може тој на секој втор пост да пишува АЈДЕЕЕ УКАЗИИИ ЈОТОВААААА ПОТПИИИШИИИ и тоа е во ред, а не е во ред кога некој се јави со проблем и бара помош.

Емпатија и човечност 0, лицемерие МИЛИОН.

Срамота е.

Инаку, приватно во однос на работа и слично, јазик и било како, ШТО САКА нека прави. Еднаш најдобронамерно му кажав да си бара чарето со лиценците за краниста, ми се испонаша... нека брка работа, не е мој проблем негов си е - каков му ум таква му капа. Но да му вели на друг член кој ЕДНАШ побарал помош дека е офтопик, а самиот на недлено ниво најмалку 5 пати оди офтопик е тоа е лицемерие парескеланс.
 
Член од
11 септември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
52
Sto se sluchuva so nas koi go podignavme drzavjanstvoto vo noemvri vo Skopje. Uvedomitelno pismo nikako da stigne. Denes zvonev i pak nema.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Зависи тој кои познавања има, тој кажа дека е краниста - е за да раководиш со таква механизација не те зема германецот и австриецот на невидено.
За армирач и останато е сосема подруго.
Во однос на молери и гипс картон, исто океј е платено ама ако одиш преку фирма ќе ти падни газот за дневница која нема да ја видиш т.е. газдата ќе заработува ти ќе рмбаш, а додека дојдеш до твое нешто и твоја фирма или едноставно да те запознае народ треба ВРЕМЕ И ЈАЗИК.
Е тоа онаа главата дабова не може да го сфати.
Нема ти со германецот и австриецот да се договориш на англиски, можеби со некој сомалиец кој ќе лупа заедно со тебе молерај и ќе јади на пауза месни нарезак.

И не е само барселона како барселона проблем, скоро сите членови кои мислат дека БГ пасошот ќе им го реши животот се соочуваат со истото.
Може да ти отвори врати да, ама ако сакаш да одиш странство ти треба ова ти што го правиш да се информираш за работата, дневниците, огласи да пратиш + да го знаеш јазикот.

Овој од погоре освен УРААААААААААА УКАЗИИИИИИИИИИИИИ друго не гледам да прави, а како што пишав тоа е НЕГОВА работа и може да прави што сака (доволно возрасен е) но крајно лицемерно е на друг член да му вика еј бато не е ова темата за да прашаш тука за работа.

ЕЈ, не било ова темата.
Точно НЕ е ова тема за да се праша или да се понуди работа, НО најпосетена тема е и ПЛУС може да му се помогни некому.
Па зошто да го осудиме тој што прашал? Каде ни се изгуби човечноста во меѓувреме?

Темата (според барселона) е за УКАЗИ и може тој на секој втор пост да пишува АЈДЕЕЕ УКАЗИИИ ЈОТОВААААА ПОТПИИИШИИИ и тоа е во ред, а не е во ред кога некој се јави со проблем и бара помош.

Емпатија и човечност 0, лицемерие МИЛИОН.

Срамота е.

Инаку, приватно во однос на работа и слично, јазик и било како, ШТО САКА нека прави. Еднаш најдобронамерно му кажав да си бара чарето со лиценците за краниста, ми се испонаша... нека брка работа, не е мој проблем негов си е - каков му ум таква му капа. Но да му вели на друг член кој ЕДНАШ побарал помош дека е офтопик, а самиот на недлено ниво најмалку 5 пати оди офтопик е тоа е лицемерие парескеланс.
ODJEBI BOLESNIKU (Cela Skandinavija zboruva Angliski 5 drugari imam tamu sto ziveat 4 godini bolen coveku) treba i nivniot jazik da go naucis ali za pocetok angliski pominuva zboruvas naprazno bes resor napamet seznajko (mesni narezak sofokle pomos zatebe)
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2019
Мислења
98
Поени од реакции
125
Ako na nekoj nesto mu znaci denes go podignav ukazot vo Bitola
Rabotno vreme od 9:30 - 12:30
Od vtornik do petok
Plakanje 36€ vo uni banka
Bankata se naoga vo centarot potocno vo domot na kulturata
Ako uste nesto ve interesira moze vo inbox
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
promeni i kaj drugi prepiski 8903 , 8933 ,8955 na polezitelno.. nekako ne odat po red bukvalno ama tuka se nekade.
Ima ima... Rabotat gi izgleda. 8528, 8530 gi proveriv, smeneti se vo polozitelno. Deka i da e i kaj tebe ke ima promena. Imam belezano mnogu broevi na prepiski na finalna, poposle ke gi pregledam da vidime do kaj se stignati so promenite. Pozdrav :roker: :pistoldz::pijani::ајнапиво::pijanco:
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Kaj mene ima promena denes vo polozitelno (finalna 6ti noemvri) int 25.03.2019.
Cestitam,
Od kad intenzivnije pratim promenu od finalno na polozitelno, imam neki utisak da ce zauvek raditi februar i mart,znaci evo vec zadnjih 6 meseci rade ova dva meseca i nikako vise da ubrzaju.
U proseku odrade dva dana intervjua nedeljno.
Ovo nije realno vise :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom