Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 јануари 2021
Мислења
8
Поени од реакции
0
Znaci vaka :
Postapkata ja pocnav April 2018
Intervju 15 avgust 2018 Bitola
Brojce dobiv okolu 15 dekemvri 2018
Finalna 15 april 2020
Polozitelno 21 juli 2020
Ukaz denes
Dokumenti dedo 1912 god tatko jas
So sreka da e I da si docekate site do eden :)
Можи да ми пишиш број од посредникот доколку си бил преку посредник.
Фала
 
Член од
10 август 2019
Мислења
98
Поени од реакции
125
Можи да ми пишиш број од посредникот доколку си бил преку посредник.
Фала
Ne daj gospod da bidis preku mojot posrednik hahaga Jone od Ohrid
Nego ke ti pratam od posrednikot na pale krstic go falat pa vidi so nego I jas ke go angaziram istiot sega za egn I pasos
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Што треба сега да направам,можи совет.
Фала
Гледам по 2 пат праша, а никој во меѓувреме не ти одговара на темата туку само те прашуваат она што нив ги интересира - што е СРАМОТА.

Сега, ќе си пратиш молба во БГ да ти го испратат указот во конзуланото претставништво во БТ (бидејќи амбасадата во СК - според она што читаме на темата има ковид заболени) и потоа таму одиш да го подигнеш указот и да закажиш адреса... обично Леге 6, општина Средец.
Доколку ти треба молба, прати ми пп и ќе ти доставам, иако ја има постирано на темава повеќе пати досега.

Потоа ѕвониш во Средец за да прашаш дали се стигнати документите (што и не е документи туку те внесуваат во систем али еве се чека 1-3 месеци), толку е маткањето но океј, во секој случај е побрзо него да одиш преку Софија за подигање на указот.

Стигни до одење по ЕГН, посредник за рака (добар некој барај) и таму ќе завршиш со сликање и пасош во 1 до 2 дена максимално.
Можеш да одиш и сам, нормално.
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
Гледам по 2 пат праша, а никој во меѓувреме не ти одговара на темата туку само те прашуваат она што нив ги интересира - што е СРАМОТА.

Сега, ќе си пратиш молба во БГ да ти го испратат указот во конзуланото претставништво во БТ (бидејќи амбасадата во СК - според она што читаме на темата има ковид заболени) и потоа таму одиш да го подигнеш указот и да закажиш адреса... обично Леге 6, општина Средец.
Доколку ти треба молба, прати ми пп и ќе ти доставам, иако ја има постирано на темава повеќе пати досега.

Потоа ѕвониш во Средец за да прашаш дали се стигнати документите (што и не е документи туку те внесуваат во систем али еве се чека 1-3 месеци), толку е маткањето но океј, во секој случај е побрзо него да одиш преку Софија за подигање на указот.

Стигни до одење по ЕГН, посредник за рака (добар некој барај) и таму ќе завршиш со сликање и пасош во 1 до 2 дена максимално.
Можеш да одиш и сам, нормално.
Фала брату,не е проблем никаков да прашам и по трет пат.
Дали можи да ја пушти некој молбата и адресата каде што треба да се прати.
И освен молбата што треба друго да се прати заедно со неа


Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Фала брату,не е проблем никаков да прашам и по трет пат.
Дали можи да ја пушти некој молбата и адресата каде што треба да се прати.
И освен молбата што треба друго да се прати заедно со неа


Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
moze pisimi poraka ke ti dadam odlicen posrednik...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
moze pisimi poraka ke ti dadam odlicen posrednik...
Најверојатно и ти самиот си посредник.

А посредник НЕ му треба, али океј.


Фала брату,не е проблем никаков да прашам и по трет пат.
Дали можи да ја пушти некој молбата и адресата каде што треба да се прати.
И освен молбата што треба друго да се прати заедно со неа
Земи направи од статусот принтскрин и испринтај (мада тие ќе си видат во систем), а во самата молба имаш СЕ' од податоци што треба да испратиш.

Повели и со среќа.

(Во делот амбасада скопје замени со в Консулство на Република Б'лгарија
Битола, Република Северна Македонија)

Доколку имаш други прашања обрати се на темата, ако нема некој да ти врати (не сум јас постојано тука за жал) кога ќе се уклучам повторно и доколку знам веднаш ќе ти реплицирам.
 

Attachments

Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Најверојатно и ти самиот си посредник.

А посредник НЕ му треба, али океј.



Земи направи од статусот принтскрин и испринтај (мада тие ќе си видат во систем), а во самата молба имаш СЕ' од податоци што треба да испратиш.

Повели и со среќа.

(Во делот амбасада скопје замени со в Консулство на Република Б'лгарија
Битола, Република Северна Македонија)

Доколку имаш други прашања обрати се на темата, ако нема некој да ти врати (не сум јас постојано тука за жал) кога ќе се уклучам повторно и доколку знам веднаш ќе ти реплицирам.
taja molba bez posrednik za 40 dena ke mu stigne vo ambasada
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
Брајча фала нај искрено,прво ќе одам преку конзулат Битола а потоа со посредник.
Иначе јас одев преку Русе од Кратово досега сум пре задоволен,така да ќе продолжам со него
Уште еднаш фала за сите одговори и со среќа на сите

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Брајча фала нај искрено,прво ќе одам преку конзулат Битола а потоа со посредник.
Иначе јас одев преку Русе од Кратово досега сум пре задоволен,така да ќе продолжам со него
Уште еднаш фала за сите одговори и со среќа на сите

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
Ne znam zasto gi macis lujgevo da ti odgovaret koga veke imas posrednik.Prasaj si go nego
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
taja molba bez posrednik za 40 dena ke mu stigne vo ambasada
So razbiras ti be jas sam ja prativ molbata preku dhl za 5 rabotni dena se smeni statusot deka e prateno vo konzulat vo bt udostoverenieto posle 2 dena otidov i go zedov, bez posrednik. @Спасе Пекаро najdobro odi preku konzulat pobrzo e. So srekja


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
taja molba bez posrednik za 40 dena ke mu stigne vo ambasada
Провиден си братко. Всушност беше и од порано но не вреди човек да се замара.
Оди шири дезинформации и лажи луѓе на друго место, не тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom