Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
17 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
16
bi trebalo da zemes po avtomatizam posle 5 godini prestoj so postojana adresa vo bg.drug nacin da dokazuvas poteklo so proishod -za dve do tri godini.
Фала на одговорот
Заборавив да напоменам дека имам и произход, ама читам дека веќе не се бара во документите за државјанство
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Фала на одговорот
Заборавив да напоменам дека имам и произход, ама читам дека веќе не се бара во документите за државјанство
се бара како не се бара,само што веке нема да се вади преку дабч.ти чим го имаш мој совет ти е уште веднаш да отпочнеш процедура и одиш на интервју па пошто нема потреба да чекаш за происход ти се скратува процедурата за 1 година и може да ти излезе за 2 години пасошот.
 
Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Студент сум во Софија и веќе имам ЕГН, постојана лична карта и постојана адреса. Дали сите овие работи би значеле побрзо добивање на државјанство?
Доколку аплицираш врз база на потекло тогаш твојот престој во Бугарија не прави никаква разлика, процедурата и времетраењето за добивање државјанство си е иста како кај останатите.

Но како што веќе спомнаа погоре, доколку веќе живееш таму над 5 години имаш опција и на таа основа да аплицираш (како странец кој долго живее во Бугарија) и за тоа не ти треба произход и документи за потекло, но имај на ум дека во ваков случај ќе мора и да се откажеш од македонско државјанство. Е сега не сум сигурен кога се аплицира на таа основа колку трае процедурата вкупно, но имам впечаток дека тоа трае дури уште подолго, имаме конкретно еден член од форумов на списокот кој уште од февруари 2020 е на положително и уште чека указ (оти треба во меѓувреме да го откаже мк државјанството па се чека и на нашите службеници и сета таа процедура и документација да се комплетира итн).
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
94
Доколку аплицираш врз база на потекло тогаш твојот престој во Бугарија не прави никаква разлика, процедурата и времетраењето за добивање државјанство си е иста како кај останатите.

Но како што веќе спомнаа погоре, доколку веќе живееш таму над 5 години имаш опција и на таа основа да аплицираш (како странец кој долго живее во Бугарија) и за тоа не ти треба произход и документи за потекло, но имај на ум дека во ваков случај ќе мора и да се откажеш од македонско државјанство. Е сега не сум сигурен кога се аплицира на таа основа колку трае процедурата вкупно, но имам впечаток дека тоа трае дури уште подолго, имаме конкретно еден член од форумов на списокот кој уште од февруари 2020 е на положително и уште чека указ (оти треба во меѓувреме да го откаже мк државјанството па се чека и на нашите службеници и сета таа процедура и документација да се комплетира итн).

Б'рзо ке биде можеби поб'рзо и од документ за происход . мене ме ебааа у македониа да чекам отказ. иначе до сега ке имав пасош у рака . 1 месец е да земеш отказ от македониа . кога фати ковид 8 месеци чекав за отказ . проблем е дека треба да се откажеш от мкд државјанство . и не ти и треба :) едваj некогаш ке се вратиш во неа :) успев
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
16
Фала ви за одговорите.
Неделава треба да извадам потврди за неосудуван и за казнена евиденција од Софија, па кога ќе се вратам во најкраток можен период ќе ги поднесам сите документи во конзулат. Втора година сум на факс, а постојано пребиваване имам од неодамна и не ми се чекат 5 години па ќе терам постапка од Битола.

Се надевам дека после добивањето на указот значително би ми се скратила постапката бидејќи имам адреса и егн.
Ќе споделам искуство кога ќе поминам на интервју
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Луѓе како беше за закажување во ДАБЧ? Минаа 7 години од кога јас си вадев државјанство, а еден пријател ме прашува да му помогнам.
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
10
jas za decata so majkata bevme zaedno na intervju dekemvri 2018 godina i za istoto intervju cekavme ebani edna ipol godina e sega cekam vece 7 meseci za eban potpis konecno.A za podiganje na ukaz termin od sega ima za 2022 godina fevruari.ete kolku se ceka.Duri od inat i da izleze ukazot nemam vise merak nitu da go podignam bidejci ova e dupenje u mozok
Decata se pomali ispod 14 godini se a intervju to e isto ko i za vozrasni te ili greska sum...
 
Член од
1 август 2019
Мислења
20
Поени од реакции
50
Дали потврдите од здруженијата се важечки според новиве измени за добивање БГ гражданство?
Прочитав дека се укинувале и неможело да се аплицирва со нив повеќе.
***Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија. С'гласно дејстваштата ј редакција, считано от 16.03.2021 г., б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от б'лгарски или чужд д'ржавен орган, или от Б'лгарската православна ц'рква. Отменена е разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, којато предвиждаше, че б'лгарски произход може да се доказва с документ, издаден от организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах***.
Дали важи изменава и за нас постарите апликанти ?
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Дали потврдите од здруженијата се важечки според новиве измени за добивање БГ гражданство?
Прочитав дека се укинувале и неможело да се аплицирва со нив повеќе.
***Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија. С'гласно дејстваштата ј редакција, считано от 16.03.2021 г., б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от б'лгарски или чужд д'ржавен орган, или от Б'лгарската православна ц'рква. Отменена е разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, којато предвиждаше, че б'лгарски произход може да се доказва с документ, издаден от организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах***.
Дали важи изменава и за нас постарите апликанти ?
Не, нема да важи. Како што пишува, „считано“ - сметано од 16.03.2021. Значи за сите од 16ти март оваа година па натака.
 
Член од
1 август 2019
Мислења
20
Поени од реакции
50
Не, нема да важи. Како што пишува, „считано“ - сметано од 16.03.2021. Значи за сите од 16ти март оваа година па натака.
Интересното ќе биди кај Јотова,дал ќе мава печат на нас...
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Bugarska ambasada nema da raboti do 14 april sega mi kazaa na tel :(
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Сега ѕвонев во Средец бараше 5 минути и сеуште не е стигнало ми рече да се јавам пак накај 10ти следниот месец. Подигнато во Амбасада 18-19 ноември. Е*ење у здрав мозок :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom