Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 март 2021
Мислења
5
Поени од реакции
7
Проблемот е што мислам никој не знае со сигурност да ти го одговори ова прашање, ја менуваат процедурата (го укинуваат дабч) и никој не знае со сигурност дали ова ќе значи и промена на барањата/прифаќата во поглед на документи, и дали ќе има разлика од досегашните документи што ги прифаќаа. Претпоставувам потврдата би требало уште да важи и да остане се исто во поглед на кои документи ќе ги прифаќаат, но никој не може да ти гарантира во моментов, немаме искуство од прва рака.

ПС: за едно саат-два кога ќе стигнам дома ќе постирам апдејт на списокот

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Значи во новиот закон, се отстранети само здруженијава бугарски, кои што издаваат потекла на база на изводи, сега како што го читам законов,,, директно ке се подават документиве за интервју, но без потекло од здружение и без происход од Дабч.
Потоа правосудието,, одлучува дали ке ти го врати предметот во Дабч за докажува је на происход,,, или ке одиш на совет по гражданство.
Ново е Дека Дабч има оформено спец. Комисија за утврдување на нашево потекло,,,,, значи во правосудие понатаму ке одат само оние со докажан происход односно стар документ,,, сите други мислам дека ке ги вракат во таа комисија во Дабч.
Наравоучение од новиот закон,,, муда за лабуда,,,,,, жално и срамно,,,, Сега ниту се знае кој ке одат понатаму во правосудието, ниту се знае вратените во ДАБЧ ПРЕКУ КОИ УСЛОВИ КЕ ДОБИВААТ ОДКАЗ ИЛИ ПРОИСХОД,,,, СРАМ ЗА БГ ШТО ПРАВАТ ВАКВИ ЗАКОНИ
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Денес бев да ми го дадат бројчето од интервјуто (03.11.2020 во амбасада), вчера ми се јавија од амбасада
 
Член од
12 февруари 2021
Мислења
47
Поени од реакции
113
Tamn nabližia ukazite do mene i zastana rabotata veke cel mesec eee da ebam i životo
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Tamn nabližia ukazite do mene i zastana rabotata veke cel mesec eee da ebam i životo
kuti, siv maler sum i jas!
ke se ebe rabotava ke zaglavime uste godina dena do pasos vo raka, taka mi stoi
Автоматски споено мислење:

Мислам дека има светлина на крајот од тунелот! На ден 5-Март-2021 со УКАЗ бр. 81 од претседателот е пуштен новиот закон!
Ако со указ 26 се одобрени државјанства до јули (објавени во феб) значи 5ти март е указ 81... мислам дека има мн укази потпишано ама работата е закочена у МП каде ги менуваат статусите во однос на указот!
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
10 август 2019
Мислења
98
Поени од реакции
125
kuti, siv maler sum i jas!
ke se ebe rabotava ke zaglavime uste godina dena do pasos vo raka, taka mi stoi
Автоматски споено мислење:

Мислам дека има светлина на крајот од тунелот! На ден 5-Март-2021 со УКАЗ бр. 81 од претседателот е пуштен новиот закон!
Ако со указ 26 се одобрени државјанства до јули (објавени во феб) значи 5ти март е указ 81... мислам дека има мн укази потпишано ама работата е закочена у МП каде ги менуваат статусите во однос на указот!
Aj prevedi ako sakas nis ne raZbrav :D
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
kuti, siv maler sum i jas!
ke se ebe rabotava ke zaglavime uste godina dena do pasos vo raka, taka mi stoi
Автоматски споено мислење:

Мислам дека има светлина на крајот од тунелот! На ден 5-Март-2021 со УКАЗ бр. 81 од претседателот е пуштен новиот закон!
Ако со указ 26 се одобрени државјанства до јули (објавени во феб) значи 5ти март е указ 81... мислам дека има мн укази потпишано ама работата е закочена у МП каде ги менуваат статусите во однос на указот!
Auuu voa se ajle ukazi neobjaveni ova e oktomvri fanat so polozitelno ...Celi 55 ukazi pola da se zanas toa senogu ukazi sto e primer deka sepak imaat potpisano ponapred prepiski
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
I tako dodjosmo do apsurdne situacije da vise ljudi ima na finalnom nego na zadolzitelno,neverovatno.
22000 predmeta na finalnom.
 
Член од
4 март 2021
Мислења
3
Поени од реакции
12
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Do pred 4 meseci zadolzitelna traese 19 meseci, sega eve e skratena na 14, no zatoa pak finalna e prodolzena na 6 meseci :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom