Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
И син ми се јавил денес ..нема..скоро 5 месеци
Сите што заглавивме со писмото мислам дека сите сме преку Амбасада, тие преку Битола и после нас подигнаа државјанство и се сликаа веќе. Претпоставувам дека проблемот нешто е во Амбасадата
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Сите што заглавивме со писмото мислам дека сите сме преку Амбасада, тие преку Битола и после нас подигнаа државјанство и се сликаа веќе. Претпоставувам дека проблемот нешто е во Амбасадата
Дефинитивно.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Јас поднесов пред малку, вчера посредникот ми се јави и ми рече дека новиот закон е одма у сила да му пратам копија од пасош. И за еден ден ми закажа интервју за фебруар 2022.

Ако сакаш број од човекот (има многу врски у Софија) еве:

070 - 926 200
Ицо од Пробиштип.
Многу јак, да беше јак немаше една година да чекаш за термин туку другата недела ќе беше на интервју во амбасада или конзулат.
 
Член од
16 декември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
62
Има луѓе што сами или преку посредник поднесоа молба дирекно во бг средец и за 1недела го имаа указот во амбасада или конзулат...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
4 октомври 2020
Мислења
105
Поени од реакции
249
Добар ден на сите! Ве молам кој би можел да ги сподели прашањата за интервју. Јас за жал ги избришав, после моето интервју ама еве дојде ред на ќерка ми да и требаат. Ви благодарам однапред!
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
176
Поени од реакции
182
Добар ден на сите! Ве молам кој би можел да ги сподели прашањата за интервју. Јас за жал ги избришав, после моето интервју ама еве дојде ред на ќерка ми да и требаат. Ви благодарам однапред!
Ова е све што успеав да соберам на таа тема. За вас и за сите кои имаат потреба
 

Attachments

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Vikash da se pospori?
A preku konzulat kolku max se zema
Ima li nekoj skoro stignato pismoto od preku konzulat?
13/11 добиено државјанство - преку Софија
(претходно испратена молба за земање од Битола, сам, на своја рака - благодарност до форумџиите тука, се снаоѓавме)
17/11 земено од Конзулат Битола, подавање за адреса
02/24 стигнато во Средец, се јавував да проверам на бројот
(вадење ЕГН веднаш таму, преку посредник)
04/03 сликање во Битола...

...и сега чекам само да ми стигне пасошот во Битола, а иначе се изработени во Софија истите (проверив online). Во следниве две-три недели.
Автоматски споено мислење:

Ова е све што успеав да соберам на таа тема. За вас и за сите кои имаат потреба
Само внимавајте кој е министер за правда моментално, претседател на парламент итн...пошо не се сменети од погоре во одговорите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom