Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Го зедов Указ денеска во амбасада, колку се чека да стигне до софија, за енг?
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
Denes se javiv vo opstina sredec dali e stignato pismoto ete za sekoj slucaj da se osiguram posto gledam nekoj cekaat po 4 meseci
Jas od 12 januar cekam
I mi kazaa njama nishto
Se nadevam ke bide za brzo
I jas go cekam od 14 Jenuari...So mislis koga bi stignale nekoja Info kolku e max za da stignet 3 4 meseci ???
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Nekoi ovde od forumot cekaat I skoro 5meseci toa ne se znae jas od 26/11 se uste njama pismo..
A da se javi nekoj od kade podnel za adresa dali ambasada ili konzulat i da prasa so e rabotava da ne e nesto problem od kaj nas ne prakjaat ili ima nekoja greaska


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Praev muabet so posrednik zosto sakam da pocnam procedura. Izvadiv izvodi, I mi kaza deka toa e se sto mi treba i dve kopii od pasos. So tie dokumenti ddirektno BT na intervju. E sega ako nekoj znae povekje, neka pise
Здраво,
Точно ти кажал, значи ти треба:
-Изводи оригинал со предок од 1900-1918 година (извод твој, извод од родител, извод/умреница од дедо/баба и умреница од прадедо/прабаба) - ги носиш за да ти ги преведат на бугарски
-Фотокопија од пасош
-Две сликички пасошки формат
-Документ за неосудуван
-Лекарско
-Документ од здружение за бугарите во чужбина
Сето ова кога ќе го собериш одиш во конзулат и одма ти прават интервју
Автоматски споено мислење:

Одлично. И после тие десет дена, одма имаат избори. Jebe lud zbunjenog.
Јас сум за сликање сега во Април, ама колку што прочитав никаде не пишува дека Бугарија ги затвора границите, што значи дека може да се патува таму со ПЦР негативен тест, мое мислење.
Ако знае некој повеќе инфо нека сподели.
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Да, тие изводи и умреници треба да се извадени од пред 6 месеци да се валидни. Ги подаваш и они ти прават превод и потпишуваш документите на нотар на лице место. Треба да знаеш кога и на кое место ти се родени родителите. После посредникот ти поднесува молба и праќаат емаил кога точно треба да се појавиш.
Закачив слика од emailot што го добив. Рачунај мене ми закажаа оваа недела интервју за точно една година, значи новата процедура ќе трае околу година-две додека не добиеш.
Zdravo
Posrednikot mi rece da se javam vo ambasada vo sk da rezerviram termin za intervju denes se javiv I mi rezerviraa vo Noemvri mesec
Jas gi imav spremeno izvodite I prevedeni no ke zaminat poveke od 6 meseci dali ke vazat ili da gi prevedam ili treba da vadam novi izvodi I da gi prevedam?
Pozdrav
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Здраво,
Точно ти кажал, значи ти треба:
-Изводи оригинал со предок од 1900-1918 година (извод твој, извод од родител, извод/умреница од дедо/баба и умреница од прадедо/прабаба) - ги носиш за да ти ги преведат на бугарски
-Фотокопија од пасош
-Две сликички пасошки формат
-Документ за неосудуван
-Лекарско
-Документ од здружение за бугарите во чужбина
Сето ова кога ќе го собериш одиш во конзулат и одма ти прават интервју
Автоматски споено мислење:


Јас сум за сликање сега во Април, ама колку што прочитав никаде не пишува дека Бугарија ги затвора границите, што значи дека може да се патува таму со ПЦР негативен тест, мое мислење.
Ако знае некој повеќе инфо нека сподели.
Се ова ми е чудно. Посредникот ми викат дека треба само изводите оригинал и две копии од пасош, на едната да имат меил адреса. После тоа се закажува интервју и се подаваат тие документи, и се плаќа 400 евра. Не сум упатен многу, и се ова ми се многу информации
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Izvodi i umrenici so vaznost li baraat.
Mora li da bidat ne postari od 6 meseci?
Ili po nasive si terate kako sto pravat na 6 mesexi se ragas i na 6 meseci dedomi umira povtorno
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Се ова ми е чудно. Посредникот ми викат дека треба само изводите оригинал и две копии од пасош, на едната да имат меил адреса. После тоа се закажува интервју и се подаваат тие документи, и се плаќа 400 евра. Не сум упатен многу, и се ова ми се многу информации
Да ти само дај му 400 евра и плус документите ќе те фати 500 и повеќе евра. Јас за мене одев преку Софија ама сега за сопругата благодарение на сите добронамерни на форумов се упатив и сам сега си ги терам работите во конзулат Битола. Ако сакаш да ти дадам број од човекот за превод пиши ми приватна порака
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Да ти само дај му 400 евра и плус документите ќе те фати 500 и повеќе евра. Јас за мене одев преку Софија ама сега за сопругата благодарение на сите добронамерни на форумов се упатив и сам сега си ги терам работите во конзулат Битола. Ако сакаш да ти дадам број од човекот за превод пиши ми приватна порака
Kako sto go sfativ trebada platam na smetka, izgleda nekoja kun Bugarija. Poraka pratena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom