Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Zatoa izgleda se ukinati terminite za intervju... daj Boze da bide pobrzo.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Da li neko stvarno veruje da ce Bugari za 9 meseci da daju drzavljanstvo?
To nikad nije bilo, niti ce biti, cak i u " zlatno doba" pre 10, 15 godina kad su davali pasose na izjavu cekalo se oko godinu dana.
Meni ovo lici na predizbornu kampanju i nista vise.
Trenutno u Ministarstvu ima oko 50 hiljada predmeta da se resi, prvo to da ociste pa mozda malo ubrzaju u buducnosti, negde 2035 godine.
 
Член од
2 март 2021
Мислења
1
Поени од реакции
11
Da li neko stvarno veruje da ce Bugari za 9 meseci da daju drzavljanstvo?
To nikad nije bilo, niti ce biti, cak i u " zlatno doba" pre 10, 15 godina kad su davali pasose na izjavu cekalo se oko godinu dana.
Meni ovo lici na predizbornu kampanju i nista vise.
Trenutno u Ministarstvu ima oko 50 hiljada predmeta da se resi, prvo to da ociste pa mozda malo ubrzaju u buducnosti, negde 2035 godine.
Da, vo pravo si. Zakonskiot rok od intervju do ukaz i sega e 12 meseci, pa ne se pocituva. Procedurata trae se podolgo i podolgo. Denovive za pasos se slikaat tie sto bile na intervju pred 2 i pol godini (nekade vtora polovina na 2018), sto znaci deka momentalno procedurata od intervju do pasos trae 2 i pol godini.

Na spisokot na @Bibo ima luge od mart 2019 sto se uste na finalna proverka, sto znaci deka veke cekaat tocno 2 godini. Oni tek doprva treba da go pominat celo cekanje na polozitelno, zemanje ukaz, prijavuvnje adresa, dobivanje EGN i slikanje za pasos, sto vo najdobar slucaj za niv ke trae uste minimum 9 meseci i nivnata procedura od intervju do pasos ke trae skoro 3 godini.

9 meseci e totalno iluzoren vremenski interval. 9 meseci momentalno trae samo zemanje ukaz od Sofija otkako veke e potpisan. Ne veruvam deka bilo koj so intervju od 2019 ili 2020 ke doceka pasos porano od 2 godini od denot na intervjuto, duri i da pocnat vo Ministerstvo da rabotat pobrzo od sega.
 
Член од
20 септември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
1
Neko iskustvo so podnesuvanje na zalba za otkaz ima fajde ili ne ?
 
Член од
17 декември 2020
Мислења
32
Поени од реакции
62
Поднесуваш молба за да ти го достават во Битола, и отприлика за две три недели стига, ќе ти се смени во статус дека е доставено во Битола и ќе одиш да го земеш.
Документи при подигање треба копии две од пасош и мали сликички две, и пасош нормално за да влезеш во конзулат.
Termin pravis za vo bitola ili ne za podiganje drzavjanstvo posto vo skopje sega na termin
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Termin pravis za vo bitola ili ne za podiganje drzavjanstvo posto vo skopje sega na termin
Некој беше одговорил пред неколку дена дека во Битола не треба термини затоа е подобро во Битола а не во Скопје. Поздрав
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Zdravo. Me interesira vashe mislenje vo vrska so popisot sega. Ne sledam redovno, mozhebi ova prashanje e postaveno nekolku pati, ako e taka se izvinuvam shto dosaduvam povtorno ama me faka panika. Dali bi vlijaelo dokolku se pishime makedonci vrz celata procedura za bugarski pasosh? Dali bi mozhele da razjasnime na taa tema da gi razrabotime verojatnostite? Shto bi mozhelo da se sluchi.. mozhebi popisot nema da ima nikakvo vlijanie vrz procedurata za bg pasosh ama sepak da si prasham.. ushte ednash izvinete i dajte nekoe mislenje.. I ajde do kaj sme veke so pasoshite, aj da se izradvame malku veke 5 godini chekam, eksik da bidi kosata mi popadna
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.887
Поени од реакции
16.201
Zdravo. Me interesira vashe mislenje vo vrska so popisot sega. Ne sledam redovno, mozhebi ova prashanje e postaveno nekolku pati, ako e taka se izvinuvam shto dosaduvam povtorno ama me faka panika. Dali bi vlijaelo dokolku se pishime makedonci vrz celata procedura za bugarski pasosh? Dali bi mozhele da razjasnime na taa tema da gi razrabotime verojatnostite? Shto bi mozhelo da se sluchi.. mozhebi popisot nema da ima nikakvo vlijanie vrz procedurata za bg pasosh ama sepak da si prasham.. ushte ednash izvinete i dajte nekoe mislenje.. I ajde do kaj sme veke so pasoshite, aj da se izradvame malku veke 5 godini chekam, eksik da bidi kosata mi popadna
Пиши се Бугарин и онака не ти менва тебе
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Zdravo da prasam vaka za edno drugarce ne e clen na forumov ama ima problem. Znaci ima izlezeno ukaz i ima preteno molba posrednikot negov za da go podigne udostoverenieto vo Sk ambasada statusot mu pisuva deka e prateno vo SK ambasada ama koga se javuva vo sk ambasada mu vikaat deka ne e uste stignato a statusot mu e smenet uste pred tri meseci. Resenie?



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Od takvi kako tebe pametni cveta Bugarija....kako ke izvadi maticen broj sama so posrednik za 1 den imas maticen!
Драг читателу.
Демоктратија е, секој си кажува свое мислење... и да “паметен“ сум, ако тоа е репер за тебе, сам отидов, земав ембг (можеш да преспиеш ако сакаш, можеш да почастиш кај службениците) и ќе ти биде готов егн за кратко. А ти може и си посредник, извини лебот шо ти го крадам.
п.с Пред амбасада, еден таков ко тебе, шо кажуваше дека “посредникот му кажал да дојде денес“ (некој си небитен Христијан шо уствари го излажал човекот) доби “урина“ од службеникот и посрамотување пред 30 луѓе, заради “посредниците“... биди ми жив и здрав и плаќај на посредници ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom