Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Zdravo, vtornik sakam da go podignam resenieto od konzulat od bitola, dali ja ima nekoj uplatnicata da mi ja isprati za plakanje, i dali ke mozi pred da odam da ja uplatam pa odma da zavrsam rabota? Fala
Немој така ќе се зезниш.Прво оди тие да ти дадат сметка на која што треба да уплатиш т.е.две се сметки и по колку пари да ти кажат.Прави се дека ништо незнаеш.
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Сакам да те замолам тебе и сите нови или релативно нови членови на темата пред да поставите прашање барем малку да се потрудите да прочитате некоја страна поназад.
Доколку не најдите мислење, има премногу офтопик мислења - а темата не е модерирана, тогаш имате search и можност така да дојдете до информација.
Доколку и така не најдете, тогаш прашајте.

Скоро сите прашања се одговорени и одговорите т.е. термините на чекање се горе долу истите.

Не дека не мрзи да одговараме, ќе одговориме не е проблем. Но така има безброј мислења кои се непотребни и кои се повторуваат - па заради тоа се губат различните видови на информации до кои треба да се стигнува „на прва“.
So citanje nekolku strani nanazad mn e tesko da se najde odgovor imam barano i imam naogano ama 1 saat vrtenje i oci ke ti padnat
Ne e strasno ako se prasa istite prasanja se vrtat celo vreme
 
Член од
4 април 2017
Мислења
31
Поени од реакции
53
So citanje nekolku strani nanazad mn e tesko da se najde odgovor imam barano i imam naogano ama 1 saat vrtenje i oci ke ti padnat
Ne e strasno ako se prasa istite prasanja se vrtat celo vreme
I jas sum protiv, ja pratam
temata nekoj period.. tocno ima se napisano site potrebni dokumentacii samo mora da se srede najbitnite raboti da se stavat na edno mesto pa i makar nova tema strogo samo za dokumentacija.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
@Tina Gjo ovaa nedela ke prstigne!!Srekjno pa I nie sme po tebe
Ne veruvam deka ovaa nedela kje pristigne zatoa sto na clen tuka sto bil 10 dena po sin mi isto vo Bitola mu e stignato. A neli ednas vo 1 - 2 meseci se prakjalo.. kaj im e tuka logikata ? I zosto ne bile zaedno isprateni voopsto ne mi e jasno . :toe:
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Ne veruvam deka ovaa nedela kje pristigne zatoa sto na clen tuka sto bil 10 dena po sin mi isto vo Bitola mu e stignato. A neli ednas vo 1 - 2 meseci se prakjalo.. kaj im e tuka logikata ? I zosto ne bile zaedno isprateni voopsto ne mi e jasno . :toe:
Nz kako da gi svatam I jas prijatelkata od 18/10 podigna a I stigna na 02/01 a ovde citav deka I kon sredinata objavuva deka I'm e stignato uste malku sitno broime
Автоматски споено мислење:

Nz kako da gi svatam I jas prijatelkata od 18/10 podigna a I stigna na 02/01 a ovde citav deka I kon sredinata objavuva deka I'm e stignato uste malku sitno broime
Ispustiv Mene mi rekoa ednac kon krajot na mesecot sledniot pat naredniot mesec e Sea nz...kako da gi svatam
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
DOKOLKU SITE JA POCITUVAME IDEJATA ZA POSTOENJE NA FORUMOV TOGAS KE BIDE LESNO DA SE PROSETA NAZAD PO NEGO I DA SE NAJDE INFORMACIJA KOJA VEKE JA IMA.

PRESTANETE DA SI CESTITATE, DA PRASUVATE NEVAZNI RABOTI, DA NAGAGJATE KOGA STO KE SE SLUCI, DA SE KARATE,... SETO TOA MOZE DA GO PRAVITE SO DIREKTNA KOMUNIKACIJA, A NE PREKU FORUMOV. NA TOJ NACIN NEMA NI DA SE POVTORUVAAT PRASANJATA I ODGOVORITE PO ILJADA PATI.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
So citanje nekolku strani nanazad mn e tesko da se najde odgovor imam barano i imam naogano ama 1 saat vrtenje i oci ke ti padnat
Ne e strasno ako se prasa istite prasanja se vrtat celo vreme
Значи те мрзи да бараш?

А знаеш зошто очи ти испаднале додека да дојдеш до информацијата која тебе ти треба?
Пошто 50 страни уназад треба да бараш низ постови како
„денес указ немаше другари, ајде утре“
„леле оваа јотова...“
„другари, молба некој да не има?“

СИТЕ работи по 50 пати одговорени веќе.
Крај краева на почеток на темата пишува се' што треба да се знае, првите неколку страници, само кој да ги чита. Сите ги мрзи.

Полесно е да дојде тука и да речи еј јас сум на финална од 6 месец, кога ќе бидам положително?

А некој што се мачел да поставува линкови од блог каде ги има СИТЕ информации за постапката, што се мачел да ги ажурира таму роковите, што се мачел некој како ПАЛЕ КРСТИЧ тука ден и ноќ да одговара на прашања (само по нејзиниот јузер да ја пребарате темата и ќе најдете МОРЕ ОД ИНФОРМАЦИИ), некој сега што се мачи и што ви води списоци и што можете од истите списоци благодарение на Бибо да утврдите ТОЧНО до каде е постапката со термините. Значи не од тоа кога сте правеле интервју туку од СПИСОЦИТЕ можете ТОЧНО да знаете со недела до две разлика КОГА ќе добиете и указ и следна промена на статус и сe' поврзано со тоа.

АМА НЕ, ние сакаме на готово, на тацна.

Имате пријатлеи на тацна, само ве мрзи да барате.
Исто, тоа што прашувате по 50 пати за иста работа придонесува да не можете да дојдите до бараната информација брзо.

Исто, неажурноста на администрацијата и несакањето да постават модератор на темата (најверојатно заради трафик и заради лупање постови на истата - иако не знам кому може ова да му е од корист) доведува до море од постови ко не треба воопшто да бидат тука.

Јас пратив до конзулат пред три дена, се јавив пред два дена и ми рекоа не ми стигна указот. Вас што ви рекоа?
А да размислат малку ќе знаат дека денот има ИЛЈАДНИЦИ како нив и секој случај е приказна сама за себе.
Единствено валидно е тоа што го пишува на блогот за постапката, тоа што го пишува тука на почетните страници за постапката, постови на пале и слични стари јузери како неа кои ја знаат точно цела постапка и списоците на бибо.

Се' останато е офтопик. Се' oстанато е бавење со „временска прогноза“, со „нострадамус“ и „баба ванѓа“ муабети од типот леле дали следниот вторник ќе има указ?

Како и во државичето, така и на форумот, хаосот си го правиме САМИ.

Слободно продолжете.
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Значи те мрзи да бараш?

А знаеш зошто очи ти испаднале додека да дојдеш до информацијата која тебе ти треба?
Пошто 50 страни уназад треба да бараш низ постови како
„денес указ немаше другари, ајде утре“
„леле оваа јотова...“
„другари, молба некој да не има?“

СИТЕ работи по 50 пати одговорени веќе.
Крај краева на почеток на темата пишува се' што треба да се знае, првите неколку страници, само кој да ги чита. Сите ги мрзи.

Полесно е да дојде тука и да речи еј јас сум на финална од 6 месец, кога ќе бидам положително?

А некој што се мачел да поставува линкови од блог каде ги има СИТЕ информации за постапката, што се мачел да ги ажурира таму роковите, што се мачел некој како ПАЛЕ КРСТИЧ тука ден и ноќ да одговара на прашања (само по нејзиниот јузер да ја пребарате темата и ќе најдете МОРЕ ОД ИНФОРМАЦИИ), некој сега што се мачи и што ви води списоци и што можете од истите списоци благодарение на Бибо да утврдите ТОЧНО до каде е постапката со термините. Значи не од тоа кога сте правеле интервју туку од СПИСОЦИТЕ можете ТОЧНО да знаете со недела до две разлика КОГА ќе добиете и указ и следна промена на статус и сe' поврзано со тоа.

АМА НЕ, ние сакаме на готово, на тацна.

Имате пријатлеи на тацна, само ве мрзи да барате.
Исто, тоа што прашувате по 50 пати за иста работа придонесува да не можете да дојдите до бараната информација брзо.

Исто, неажурноста на администрацијата и несакањето да постават модератор на темата (најверојатно заради трафик и заради лупање постови на истата - иако не знам кому може ова да му е од корист) доведува до море од постови ко не треба воопшто да бидат тука.

Јас пратив до конзулат пред три дена, се јавив пред два дена и ми рекоа не ми стигна указот. Вас што ви рекоа?
А да размислат малку ќе знаат дека денот има ИЛЈАДНИЦИ како нив и секој случај е приказна сама за себе.
Единствено валидно е тоа што го пишува на блогот за постапката, тоа што го пишува тука на почетните страници за постапката, постови на пале и слични стари јузери како неа кои ја знаат точно цела постапка и списоците на бибо.

Се' останато е офтопик. Се' oстанато е бавење со „временска прогноза“, со „нострадамус“ и „баба ванѓа“ муабети од типот леле дали следниот вторник ќе има указ?

Како и во државичето, така и на форумот, хаосот си го правиме САМИ.

Слободно продолжете.
Prav si
Sekako ima na prvite strani sum cital no isto sum cital deka ima i promeni deka ednash se cekalo 1 mesec a sega 3 ili 3 i pol meseci znaci toa sakav da znam
Ne znam dali se gleda ama sum mnogu star clen i nikogash ne sum zamaral dosega imam pisano 4-5 pati
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Prav si
Sekako ima na prvite strani sum cital no isto sum cital deka ima i promeni deka ednash se cekalo 1 mesec a sega 3 ili 3 i pol meseci znaci toa sakav da znam
Ne znam dali se gleda ama sum mnogu star clen i nikogash ne sum zamaral dosega imam pisano 4-5 pati
I vakvi odgovori se visok, nema zosto da se dokazuvame na forumov, prati mu go odgovorot direktno na toj sto mu odgovaras za da ne go opteretuvas forumov. Ovoj post na nikogo od naz ne mu koristi, tuku ni smeta. Ako na forumov ima samo korisni informacii lesno ke se vrati sekoj i ke gi najde bez da se pisuva za isto prasanje sto pati
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Ajdeee ajdeee juli e gotov ovaa nedela samo napred
@barselona123 , gi procite li postovite pogore, ne gi razbiras ili ne se slozuvzs so niv, raduvaj si se sam, ne mora na site da ni kazes deka se raduvas. Ili smetas deka treba site sto se raduvaat da napisat po eden post. Stom nema moderator da brise nekorisni postovi, dajte da se potrudime site , vo korist na site ni e toa
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
@barselona123 , gi procite li postovite pogore, ne gi razbiras ili ne se slozuvzs so niv, raduvaj si se sam, ne mora na site da ni kazes deka se raduvas. Ili smetas deka treba site sto se raduvaat da napisat po eden post. Stom nema moderator da brise nekorisni postovi, dajte da se potrudime site , vo korist na site ni e toa
Um od clen so akaunt od 2020 nema pravo da kazuva pravila na grupata za toa brkaj ja gumata imam jas pravo,iskustvo i ime na forumot da siram pozitiva na ovie luge napateni gospodine pametnakovic
 

Kajgana Shop

На врв Bottom