Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
на страна 605 имаш молба потполнуваш, копија од пасош и копија од молбата кога ги подаде документите и ја праќаш препорачано во Софија. Потоа чекаш да ти се промени стаусот во указот е испратен во конзулат Битола. Прелистај страни наназад доста членови имаат пишувано што и како, да не се повторуваме за исти прашања.
Автоматски споено мислење:


да дечкото е осудуван затоа е и отказот.
Ispratil pred 20 dena deka ne e.
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Ispratil pred 20 dena deka ne e.
провери дали писмото е пристигнато и кога е примено доколку сте го пратиле препорачано. На доста членови статусот указ пратен во ск/бт им бил променат во рок од една недела ако не и побрзо. Исто провери на која адреса сте ја испратиле молбата дали кореспондира со таа на Правосудие во Софија.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Сакам да ве информирам дека моето писмо за адреса е стигнсто во Средец указот го подигнав на 15 11 2020.Имам и прашање, ако се сликам во конзулат колку се чека за пасош прашувам за тие што сега брзо го добиле пасошот, кога се сликале
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Oд искуство ако некој знае , дали децата на 13г и 10г на нивната автобиографијата за државјанство треба да се потпишат или родителите само?
 
Член од
18 февруари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, имам прашање во врска со адресата која што ми е потребна при подигнување на указот од амбасада. Од каде може да ја добијам адресата и дали се плаќа за да може да се користи? Гледам дека повеќето ја имате искористено Леге бр.6.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Dali nekoj znae dali razlikata na dati vo raganje e problem?
Vo izvodot na baba mi tatko i go pisuva so edna data, vo negoviot izvod druga data? Ne odnesov potvrda od notar za toa.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Здраво, имам прашање во врска со адресата која што ми е потребна при подигнување на указот од амбасада. Од каде може да ја добијам адресата и дали се плаќа за да може да се користи? Гледам дека повеќето ја имате искористено Леге бр.6.
Taa e besplatna, drugite se so pari!
 
Член од
4 април 2020
Мислења
21
Поени од реакции
20
Da ve zamolam nekoj da odgovori dali dokolku ukazot go zemam tuka vo ambasada i dali mozam tuka da zavrsam rabota da pominat site dokumenti i. Slikanje za pasos da ne moram vo sofija poradi covidot da ne idam i me interesira celata postapka do pasos vo raka kolku ke me cini blagodarnost dosekoj odgovor
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Сакам да ве информирам дека моето писмо за адреса е стигнсто во Средец указот го подигнав на 15 11 2020.Имам и прашање, ако се сликам во конзулат колку се чека за пасош прашувам за тие што сега брзо го добиле пасошот, кога се сликале
Preku Bitola li odevte ? Sin mi e preku Bitola od 04.11 vcera zvonev se uste ne e stignato.
 
Член од
27 април 2020
Мислења
89
Поени од реакции
111
Postovani prijatelji,
Interesuje me vase misljenje o broju datih ukaza na godisnjem nivou.Svi znamo da je u 2019 godini bio najveci broj onih koji su aplicirali za drzavljanstvo otprilike 29000.negde sam nasao podatak da otprilike na mesecnom nivou Bugarska dodeli oko 1000 ukaza o drzavljanstvu sto je na godisnjem nivou oko 12000.
Pa je i logicno da oni koji su imali intervju 2019 i najduze cekaju na odluku. Sta se recimo desava sa 2020. godinom u kojoj je imalo kako sam negde procitao oko 10000 zahteva za drzavljanstvo tj da nema dovoljno ni da se rasporedi tih 1000 na mesecnom nivou.
Pozdrav za sve
 

Kajgana Shop

На врв Bottom