Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Zdravo imam ukaz N:276/2020 preku posrednik sum slobodni termini ima kraj na noemvri ima li nacin za pobrzo da se zeme?
со среќа што си земал Указ, а твојот посредник незнае да ти каже дали можеш побрзо?
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Kolko se sansite da se zeme ukaz poteklo roditel i brat pozdrav

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Kolko se sansite da se zeme ukaz poteklo roditel i brat pozdrav

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
А да си најдеш некоја друга забава? Да гледаш филмови или да земеш да учиш нешто,било што?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
@branko1 za moderator


Sent from my iPhone using Tapatalk
Штета што не се замараат или немаат време инаку него и пар ликови слободно би ги одморил од темата на некој месец.
Ако ништо друго да можев редовно би им бришел мислења од тој тип и разно-разни хихи-хаха досетки.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Najdobro e BT konzulat i ako si na polozitelno vekje mozes da pratis molba pred da ti izleze ukazot. Imase clenovi koi napravija taka i odma koga im izleze ukazot im pisuvase deka e praten BT ili SK. Ama mozes i odkako ke ti izleze prakjas molba so kopija od pasos preku dhl do min za pravosudie toa stiga drugiot den i mene mi se smeni status za 1 nedela deka udostoverenieto e prateno vo BT


Sent from my iPhone using Tapatalk
За другарот кој сеуште е на положително испративме само молба без копија од пасош, има ли шанси заради тоа да не го испратат во Амбасада? Да пратиме повторно со копија од пасош или?
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
За другарот кој сеуште е на положително испративме само молба без копија од пасош, има ли шанси заради тоа да не го испратат во Амбасада? Да пратиме повторно со копија од пасош или?
Ova neznam nekoj poupaten neka odgovori


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
36
После овие реклами, се враќаме во програма со новостите на зададената тема.
Автоматски споено мислење:



Дали тие твои пријатели околу твојот датум зеле државјанство и од каде го зеле истото?

Леге 6, адресата? Ако е таа, таа не е "фиктивна", официјалната на Општина Средец е, иначе. И да, на неа најголем број се "пишат". Впрочем, секоја општина може да ти ја изврши таа услуга (да те запише на нивна адреса м.з.), пошо Законот дава опции за две адреси во БГ.

Прашувам, пошто и јас и група форумџии чекаме од ноември.
Jas go zemav vo Ambasada vo Skopje, a tie nekolku dena posle mene vo Sofija
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
@Генерал изгорен си Генерал да бидиш макар на виртуелниот свет да имаш моќ акцес хуухуууу
Најјак си Генерале, иначе те поддржувам се сложвам со тебе би те предложил за Генерал на Форумот.
Кажи сега како Админ ние од 25 Јуни кога да очекуваме Указ/Отказ?
Поздрав Шефе, двата клошари Недела проверваме Кајгана и со Бранко се токмиме хуухуу
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Zdravo imam ukaz N:276/2020 preku posrednik sum slobodni termini ima kraj na noemvri ima li nacin za pobrzo da se zeme?
со среќа што си земал Указ, а твојот посредник незнае да ти каже дали можеш побрзо?
Очигледно не знае не е лошо да си помагаме :)
Има шанси, ќе испратиш до Министерство за Правосудие копија од пасош + МОЛБА да ти го испратат указот во Амбасада во Скопје или Конзулат во Битола, МОЛБАТА ја имаш како изгледа неколку страни наназад ќе ја испечатиш и можеш уште утре во пошта 130-140 денари за неколку дена е во Софија. Указот го испраќаат за неколку недели до месец, ќе се јавуваш во АМбасада или Конзулат кога ќе ти потврдат дека е стигнат одиш да го подигнеш (носиш 3 слики пасошки формат, 2 копии од пасош, 25 евра уплатени во уни банка они знаат само кажи и за државјанство ми се, 10 евра во евра за на шалтери). Таму ќе добиеш лист пополнуваш на бугарско писмо име презиме податоци и адреса во Бугарија(најчесто ЛЕГЕ 6 општина средец). После чекаш и чекаш и чекаш после 2ипол месеца се јавуваш во општина средец прашуваш дали писмото за тебе стигнало(исто тука го има бројот неколку страни назад). Обично треба да поминат 3 за да стигне дипломатска пошта до Софија, кога ќе ти потврдат дека писмото е стигнато фаќаш добар посредник и ти вади ЕГН и се сликаш во исти ден и добиваш пасош за 1,3 или 30 денови зависи колку ќе платиш.
Инаку оваа информација би те коштала повеќе, вака ќе те кошта едно кафе ако доаѓаш во Штип :D
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
@Генерал изгорен си Генерал да бидиш макар на виртуелниот свет да имаш моќ акцес хуухуууу
Најјак си Генерале, иначе те поддржувам се сложвам со тебе би те предложил за Генерал на Форумот.
Кажи сега како Админ ние од 25 Јуни кога да очекуваме Указ/Отказ?
Поздрав Шефе, двата клошари Недела проверваме Кајгана и со Бранко се токмиме хуухуу
Зошто се тригерна? Пошто секој втор пост ти е офтопик?

Еве ќе добиеш пасош и? Ќе одиш во ЕУ?
Знаеш јазик, било кој?

Знаеш нешто повеќе за местото каде ќе одиш?
Знаеш некој занает?
Знаеш каде и во кои институции мора да бркаш документи?

Или ЕУ (бугарскиот пасош) магично ќе ти ги реши сите проблеми?

Наместо да дремиш на темата со хихи хаха досетки и да се понашаш како некоја тетка, земи учи нешто (јазик, занает, вештина некоја која ќе ти користи за да не зјаеш во празно со пасошот во рака).

Во спротива, за тебе ќе важи она веќе добро познатото: Ти излезе од селото, но не и селото од тебе.

п.с. за што и да те интересира дополнително, имаш приватни пораки, дојди - ќе ти нацртам.
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
За другарот кој сеуште е на положително испративме само молба без копија од пасош, има ли шанси заради тоа да не го испратат во Амбасада? Да пратиме повторно со копија од пасош или?
Ke ti dademe za nekoj den odgovor , vojkan koj dobi na ista data ukaz so mene ima vakov slucaj, do sreda ke znaeme dali proaga ili ne .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Зошто се тригерна? Пошто секој втор пост ти е офтопик?

Еве ќе добиеш пасош и? Ќе одиш во ЕУ?
Знаеш јазик, било кој?

Знаеш нешто повеќе за местото каде ќе одиш?
Знаеш некој занает?
Знаеш каде и во кои институции мора да бркаш документи?

Или ЕУ (бугарскиот пасош) магично ќе ти ги реши сите проблеми?

Наместо да дремиш на темата со хихи хаха досетки и да се понашаш како некоја тетка, земи учи нешто (јазик, занает, вештина некоја која ќе ти користи за да не зјаеш во празно со пасошот во рака).

Во спротива, за тебе ќе важи она веќе добро познатото: Ти излезе од селото, но не и селото од тебе.

п.с. за што и да те интересира дополнително, имаш приватни пораки, дојди - ќе ти нацртам.
Село весело 4 години живеев Германија и Java учам, арно ми кажа ќе останев чаљо... Фала Генерале
 

Kajgana Shop

На врв Bottom