Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
9 мај 2018
Мислења
4
Поени од реакции
11
Zdravo,
Imam termin za podiganje na ukaz vo Mart. Me interesira osven pasos dali treba nekoi drugi dokumenti kako izovd da ponesam ?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Go nemashe na spisokot za toa prasav, btw gi cistat zaostanati izgleda juni juli narednite 2 nedeli ocekuvam promena i kaj mene
Оооо извини, 08 јули мислев, не јуни. Јуни го завршија, сега се до 7-15 јули негде.

Цело време беше на списокот но се немаше уклучено со месеци на форумов и ко за инат баш денес го избришав, и еве сега јави дека имал промена. Во принцип не ги бришам така лесно ама денес мака мачев да го постирам списокот оти беше преголем (има лимит на форумов на максимален број на карактери дозволени во еден пост), па пробав на разни ситници да скратам но пак беше предолг, и на крај реков ај него ќе го избришам оти со месеци не се уклучил (а му имав и пратено порака минатата недела) и си реков ако случајно се јави ќе го вратам на списокот, и еве го само што го избришав одма се јави :D Се надевам утре ќе падне некој указ и ќе се расчистат неколку имиња па да имам простор да додавам нови на листата, иначе морам да бирам што следно да скратам и како да направам простор. :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2020
Мислења
48
Поени од реакции
105
Vo vrska so karantinot- toa se odnesuva samo na bugarski drzavjani ako ne sum greska, no ne i za nas koji sme vo procedura... za nas MORA pcr
 
Член од
1 август 2016
Мислења
26
Поени од реакции
1
Zdravo aplicirav za BG pasos i potekloto mi e preku tetka taa ima BG pasos.Prasanjeto mi e dali na nekoj mu imaat odobreno preku clen na posirokoto semejstvo t.e vo mojot slucaj tetka. Sega e vo fazata

Образувана преписка N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Na intervju bev vo septemvri 2019
Fala vi
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Zdravo aplicirav za BG pasos i potekloto mi e preku tetka taa ima BG pasos.Prasanjeto mi e dali na nekoj mu imaat odobreno preku clen na posirokoto semejstvo t.e vo mojot slucaj tetka. Sega e vo fazata

Образувана преписка N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Na intervju bev vo septemvri 2019
Fala vi
подобро ти е да однесеш дополнителни документи и тоа по линија на поредок дедо (роден 1900-1918) , татко и обавезно потврда од клуб Струмица (ако ти треба бр на мобилен од Лазар пиши), по ново одбиваат ако се иде по линија братучед, тетка, вујко итн. Доколку си терал процедура со посредник, додека си на задолжителна носете дополнителни документи.
 
Член од
1 август 2016
Мислења
26
Поени од реакции
1
подобро ти е да однесеш дополнителни документи и тоа по линија на поредок дедо (роден 1900-1918) , татко и обавезно потврда од клуб Струмица (ако ти треба бр на мобилен од Лазар пиши), по ново одбиваат ако се иде по линија братучед, тетка, вујко итн. Доколку си терал процедура со посредник, додека си на задолжителна носете дополнителни документи.

Da preku posrednik e inaku imam izvadeno takov dokument od klub od Bitola Makedonsko-Bugarsko prijatelstvo.Ako te odbijat posle od ponovo se aplicira taka ? nemoze da dodades dokumenti?
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
Se proveruva li nekade od koga si na polozitelno ili ne. Ne pomnam od koga e na polozitelno intervju 08/2018 podneseni dokumenti 05/2017.

INFO: za bugarska treba PCR test zadolItelno ne probuvajte so falsh testovi od 1200- 1500 denari vrakaat naZad NE PUSTAT a nasite kaznuvaat. Bugarite imaat vo bugarija golemi kontroli I stegnato e za sega.
P.S. INFOTO E OD MKD POLICIJA NA GRANICA

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Da preku posrednik e inaku imam izvadeno takov dokument od klub od Bitola Makedonsko-Bugarsko prijatelstvo.Ako te odbijat posle od ponovo se aplicira taka ? nemoze da dodades dokumenti?
додека си на задолжително однесете дополнителни документи од поредок ( дедо, татко) и потврда од клуб Струмица. Ти напишав по линија на тетка, вујко, братучеди, не даваат. Затоа додека си во задолжителна однесете ги потребните документи, а не да чекаш да те одбијат бе другар. На ново постапката повторно ќе те кошта плус губиш неколку години во чекање.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Da preku posrednik e inaku imam izvadeno takov dokument od klub od Bitola Makedonsko-Bugarsko prijatelstvo.Ako te odbijat posle od ponovo se aplicira taka ? nemoze da dodades dokumenti?
Види тетката по која линија вадела.
Вади по истата линија... бидејќи логиката е ако таа добила ќе добиеш и ти по истата линија.
Нејзин татко, па татко твој или мајка (брат/сестра на тетка ти) и потоа ти...

Мора да имаш линија по која докажуваш корени.

Доколку не можеш по тетка т.е. истата стекнала државјанство со живеење во БГ тогаш барај линија по твоите роднини преку мајка-татко па поврзувај со нивни родители и така до прадедо/прабаба. Да најдиш некој роден во период 1900-1920 (идеално) и врз нив вади потврда од клуб.
Сите тие документи час поскоро носи ги во Софија.

Сето ова треба да го знае твојот посредник и веќе да ти го има кажано.

Само линија преку тетка и потврда од клуб не знам колку ќе ти мине. Има луѓе на кои им поминало по тетки, братучеди и слично, но има и голем број кои се одбиени.

Со среќа.


Se proveruva li nekade od koga si na polozitelno ili ne. Ne pomnam od koga e na polozitelno intervju 08/2018 podneseni dokumenti 05/2017.
Мислам дека не може тоа другар, отприлика ориентирај се по другите твои статуси.
Ако сум грешка ќе ме корегираат поискусните од мене.
Во секој случај, штом си положително, проверувај си почесто статус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom