Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Другари, потврда од судот се вади за неосудуваност или? Дека има и некои казнена и кривична евиденција?
 
Член од
26 мај 2020
Мислења
72
Поени од реакции
106
Другари, потврда од судот се вади за неосудуваност или? Дека има и некои казнена и кривична евиденција?
Ako nemas Postojano pribivavanje ili prodolzitelno pribivavanje ti treba samo neosuduvanost od skopje , Vo slucaj da imas prestoj vo bugarija t.e licna karta za prestoj ti treba neosudunovas I OD mk i OD BG i plus ti treba deka nemas obvinenija od sofijski reonen sud inace bez toa nema da ti primat dokumenti . Za neosuduvanost e 5 leva i go izdavaat odma dodeka drugoto e 2 leva i se ceka 3 dena deka nemas obvinenija
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Ako nemas Postojano pribivavanje ili prodolzitelno pribivavanje ti treba samo neosuduvanost od skopje , Vo slucaj da imas prestoj vo bugarija t.e licna karta za prestoj ti treba neosudunovas I OD mk i OD BG i plus ti treba deka nemas obvinenija od sofijski reonen sud inace bez toa nema da ti primat dokumenti . Za neosuduvanost e 5 leva i go izdavaat odma dodeka drugoto e 2 leva i se ceka 3 dena deka nemas obvinenija
Благодарам
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.419
Поени од реакции
9.092
Ve199666 беше на положително од 04.08.2020. и кога доби указ никој не му верова. Да вистина не погреши администраторот во министерството и сега ја најде грешката и ја исправи? Му направија стрес на човекот.
Најдобро и за најсигурно брате, е да си провери во амбасада. Лично да оди.
Посигурно нема. Кој знае што се случило, општа калакурница е насекаде.
Нека им ја објасни ситуацијата.

@Ve199666 јавувај се или ако си во можност оди, немаш друг избор другар.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
@macedonmk мислам дека имаше некој посредник кој можел за возачка да помогне.
Пиши му.
Мора 6 месеци да го имаш пасошот па после возачка да смениш, и кога ќе ја смениш ќе ти биде само фактички преведена на бугарски, пак ќе стој доле на возачката МК, дека во МК си полагал. Ако сакаш да имаш чисто бг возачка, ќе мора да полагаш категорија поголема од таа што ја имаш моментлано полагано во МК. Ама тоа е проблемот што мораш да имаш 6 месеци пасош за било што да направиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom