Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 јануари 2020
Мислења
11
Поени од реакции
2
Ambasada sk... Ili Konzulat BT?
Автоматски споено мислење:


Mesec do mesec ipol.... OK si e :) kolku bese vnukata vozrast ako Ne e tajna? Pozz
Vo ambasada vo sk se slikav ke moze broj kade treba da zvonam da pitam ili e-mel i dali seuste vazi toa da se zakaze termin za da se podigne pasosot ili e samo a ukazi i slikanje toa
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
A neli moze od ambasada da podignes drzavj, pa koa ke ispadne egn i adresa da se slikas vo Sofija? Oti cela postapka preku sofija pasos u raka u 2022 , vaka ako biva 1 mesec cekas drzavj , 2-3 za egn i adresa , i posle brza postapka slikanje u sofija za 3 dena pasos ,? Aj neka objasne nekoj ako biba
Da se uklucam i jas na kratko mozit ke vi e od korist neke info moe... Ukazot mi izleze 10 ti dekemvri 2020 na 14 Jenuari go podignav Bitola konzulat sve posrednikot molbi si pustase drka jas sum preku sofija... E sega pustivme dukumenti kopija od drzavnasvto itn za adresa i maticen broj toj rece 2 meseci do slikajne....Jas od samiot start so citam po forumov mu kazav na nego deka sakam so pobrzo taka da insistiram za Sofija da se slikam pa za 3 dena da go zemam deka mi napomenaja vo konzulat od mesec i pol do dva ke sum go cekal taka da Sofija dokolku bi se odelo bi kostala procedurata poskapo normalno test prevoz od Ohrid itn.... Moe mislejne e Sofija za slikajne nez so da recam drugo na nekoj mozda ne mu znacit nisto 2 meseci na nekoj mozda mu znacit kaj sekogo e razlicno....
 
Член од
18 август 2020
Мислења
6
Поени од реакции
26
Zdravo, so mislete se gleda po koga si bil na intervju ili se gleda po od koga si na polozitelno za izdavanje na ukaz?
Fala
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Da se uklucam i jas na kratko mozit ke vi e od korist neke info moe... Ukazot mi izleze 10 ti dekemvri 2020 na 14 Jenuari go podignav Bitola konzulat sve posrednikot molbi si pustase drka jas sum preku sofija... E sega pustivme dukumenti kopija od drzavnasvto itn za adresa i maticen broj toj rece 2 meseci do slikajne....Jas od samiot start so citam po forumov mu kazav na nego deka sakam so pobrzo taka da insistiram za Sofija da se slikam pa za 3 dena da go zemam deka mi napomenaja vo konzulat od mesec i pol do dva ke sum go cekal taka da Sofija dokolku bi se odelo bi kostala procedurata poskapo normalno test prevoz od Ohrid itn.... Moe mislejne e Sofija za slikajne nez so da recam drugo na nekoj mozda ne mu znacit nisto 2 meseci na nekoj mozda mu znacit kaj sekogo e razlicno....
Pismoto do Sofija stignuva za 3 do 4 meseci sega.Toa 2 do 3 e istorija.Parite se tuka nekade posto za slikanje vo ambasada se plaka 80 evra. Pasosot se ceka dopolnitelnib2 do 3 meseci(preku ambasada).E sega ima prednosti posto ne moras da tepas pat do Sofija i da pravis testovi.Inaku posle slikanje tamu pasosot mozes da go zemes za eden den, tri dena ili za mesec zavisi kolku ti e dlabok dzebot.
 
Член од
16 јуни 2020
Мислења
9
Поени од реакции
56
Drugari vie sto dobivate ukazi zs vi e tolku tesko da pisete imam ukaz mile go nema sigurno dobil i ne se zamara,gledam ovde 10 juni ukaz,a od 9 clenot go nema,jas odma pisav imam ukaz
Jas sum od 9 juni polozitelno no ne bev vklucen vo posledniot ukaz. Se nadevam deka ke bide ovaa nedela. Sekako ke izvestam koga ke imam promena.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Мој другар е бр на молба 126**/2017, интервју 1.10.2018 , положително СРЕДИНА НА ЈУЛИ преку родител. Кога да очекува указ од прилика? Поздрав
 
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Kako ti pobaraa posrednikot ili preku status dopolnitelna, dali licno gi dsde dokumentite li posrednikot, dali za toa imas potvrda pismena deka se predadeni dopolnitelni dokumenti. Jas nemam...
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Мој другар е бр на молба 126**/2017, интервју 1.10.2018 , положително СРЕДИНА НА ЈУЛИ преку родител. Кога да очекува указ од прилика? Поздрав
Malce cudno ja sum bil na intervju 21.11.2018,a prepiska 213xx/2018 i sum 25 juni polozitelno,siguren e deka e juli?
Автоматски споено мислење:

Kako ti pobaraa posrednikot ili preku status dopolnitelna, dali licno gi dsde dokumentite li posrednikot, dali za toa imas potvrda pismena deka se predadeni dopolnitelni dokumenti. Jas nemam...
Screenshot_20201206-115706_Photos.jpg
Ova ti e moeto brojce vakvo treba da ti dade inace nemas garancija deka predal dopol dokimenti...
Umrenici od dedo,pradedo,izvod od majka i mene i potvrda od Lazar strumicki club..
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2020
Мислења
5
Поени од реакции
12
[/QUOTE]
Автоматски споено мислење:

Ke ve zamolam ako mozit nekoj da mi dade broj od Lazar od strumica vi blagodarqm imajte ubav vikend
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
[/QUOTE]
Автоматски споено мислење:

Ke ve zamolam ako mozit nekoj da mi dade broj od Lazar od strumica vi blagodarqm imajte ubav vikend
[/QUOTE]
+38971239202 Lazar Mladenov...
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
Јас се решив да одам преку Софија. Со оглед на тоа дека имаат избори во Бугарија посигурна варијанта ми е Софија, преку амбасада би можела да се развлече процедурата.
Ne otece na forumov so meseci nema ukazi sega koga dobi noemvri hehe :D:ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom