Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Drugari edno prasanje za epten blizok prijatel mi e ke dava dopolnitelni dokumenti ke gi praka preku dhl,kaj notarkana kaj bugarska ambasada ke si gi zaveri,potvrdata od Lazar dali se zaveruva na notar nego po kargo mu ja pratia od strumickiot club kako fotokopija od prvata
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Kako da proveram dali posrednikot mi zakazal za podiganje ukaz vo sofija
Druze seuste go nemas zemano Ukazot?... So istiot broj I pin sto proveruvavme za potpis...... Ako Ti rezerviral, kje ti bide smenet statusot.... Koj e prv sloboden termin preku Sofija? Septemvri 2021? Pozzz So lesno neka e....
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
4
Поени од реакции
11
Zdravo,

Imam rezervirano datum za podiganje na drzavjanstvo vo Mart 2021. Do pred nekoe vreme koga proveruvav na portalot si stoese deka imam dobieno drzavjanstvo , a sega mi dava da rezerviram pak.
Nekoj dali ima slicna situacija ?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Zdravo,

Imam rezervirano datum za podiganje na drzavjanstvo vo Mart 2021. Do pred nekoe vreme koga proveruvav na portalot si stoese deka imam dobieno drzavjanstvo , a sega mi dava da rezerviram pak.
Nekoj dali ima slicna situacija ?
Takov problem javuva kaj site mozes da si rezerviras i januari 2021 sega,ama cim si rezerviral vlezen si kaj niv vo sistem...
Автоматски споено мислење:

Drugari edno prasanje za epten blizok prijatel mi e ke dava dopolnitelni dokumenti ke gi praka preku dhl,kaj notarkana kaj bugarska ambasada ke si gi zaveri,potvrdata od Lazar dali se zaveruva na notar nego po kargo mu ja pratia od strumickiot club kako fotokopija od prvata
Na samata potvrda si ima sve ne se zaveruva na notar...
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
29
Поени од реакции
119
Zdravo decki povekje od 4god rabotam vo holandija na crno i eve bas sea koga go dobiv ukazot 215 pred 2 meseci skoro podnesov da mi go pratat vo holandska ambasda ali uste ne mi bese odobreno dali ke go pratat.. ali me fatia deka rabotam na crno pa mi dadoa zabrana od 1god za vo EU................. pa zemav odma prezakazav vo sofija da se slikam za oktomvri 2021god,mi dadoa 1 mesec rok da ja napustam drzavata pa vo megju vreme najdov advoakt sto ke moze izgl da mi ja namali kaznata za zabrana od 1god sto mi e.Me interesira dali moze da mi go ukinat ukazot ili toa e vekje potpisano ne mozat nisto oni.fala unapred Sreken praznik na site da ste zivi i zdravi za mnogu godini da e
Автоматски споено мислење:

uste nesto zaboraiv da dopisam zakazav za vo sofija ali koga ke velzam pak na stranata mi davaa da zakazam od ponovo a vekje mi ima stignato poraka na e-mail deka mi e zakazano toj i toj datum vo tolku saat .
 
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Zdravo decki povekje od 4god rabotam vo holandija na crno i eve bas sea koga go dobiv ukazot 215 pred 2 meseci skoro podnesov da mi go pratat vo holandska ambasda ali uste ne mi bese odobreno dali ke go pratat.. ali me fatia deka rabotam na crno pa mi dadoa zabrana od 1god za vo EU................. pa zemav odma prezakazav vo sofija da se slikam za oktomvri 2021god,mi dadoa 1 mesec rok da ja napustam drzavata pa vo megju vreme najdov advoakt sto ke moze izgl da mi ja namali kaznata za zabrana od 1god sto mi e.Me interesira dali moze da mi go ukinat ukazot ili toa e vekje potpisano ne mozat nisto oni.fala unapred Sreken praznik na site da ste zivi i zdravi za mnogu godini da e
Автоматски споено мислење:

uste nesto zaboraiv da dopisam zakazav za vo sofija ali koga ke velzam pak na stranata mi davaa da zakazam od ponovo a vekje mi ima stignato poraka na e-mail deka mi e zakazano toj i toj datum vo tolku saat .
Stom imas zakazano za vo Sofija nema da ti go ispratat vo ambasada koga kje imas bg pasos mozesh slobodno pak nazad nema da imash problem
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Здраво дечки, дали некој може да ми каже колку месеци се чека во моментов од финална до положително, а колку до потпишување на указ. Фала ви
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Здраво дечки, дали некој може да ми каже колку месеци се чека во моментов од финална до положително, а колку до потпишување на указ. Фала ви
Okolu 4 meseci finalna i 8 meseci polozhitelno
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Se nadevam deka izborite nema da prectavuvcat problem i zastoj vo vrska so statusite i objavuvanjeto na ukazi
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Тешка, тешка тиња се Бугарите. Сто пати нека бидат во ЕУ, ама пак нема да се понапред од нас. Порано се чекаше 10-12 месеци на задолжителна, сега се чека по 19 со тенденција на зголемување. Финална беше 2-3 месеци, сега еве е околу 5, преку родител и повеќе. Положително траеше 2-3 месеци исто, во некои случаи и пократко, сега е 8-9 а до скоро беше и 12. Дојде ли Нова година, не се работи цел месец, не мрда ништо. И тоа што ќе се сработи се објавува со месец два задоцнување во системот. Термини за подигање лист хартија, значи само за подигање, дури после година дена од потпишувањето на указот. Смешки. Еден куп скандали со ДАБЧ МАБЧ без никаква конкретна разрешница. Сега идат избори, може пак нешто да се закочи. 3 години и два месеци откако подадов документи, уште сум на финална, што се вика до пола. Не се тачни значи, бугарска работа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom