Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Kolku za info.... Pismata od opstinite Se stignati ( oktomvri mesec koj podignal drzavjanstvo) prasyvajte vo ambasada I PO posrednicite
Супер!

Следен месец, како и што очекувам, ќе можам да ги побарам и јас (подигнато ноември). Но во секој случај, следна недела се јавувам, може ќе изненадат.
 
Член од
15 август 2019
Мислења
81
Поени од реакции
32
Мотивите, с които молбите за натурализација на кандидати на основание чл. 15, т. 1 от ЗБГ – б'лгарски произход, нај-често са отхв'рлјани от С'вета по гражданството са:
  • представени неистински документи, установени чрез изв'ршени криминалистични експертни изследванија на представените по преписките за натурализација документи, удостоверјавашти б'лгарската националност на в'зходјашт на кандидата;
  • отрицателно становиште на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, в'преки представените от кандидатите по преписките официални документи, в които е вписана б'лгарска националност на в'зходјашт;
  • зајавена от кандидата, по време на провеждането на интервју народност, различна от б'лгарската.
За периода 01.01.2007г. - 31.12.2009г. нај-голјам е относителнија дјал на отказите, поради представени неистински документи, установени чрез изв'ршени криминалистични експертни изследванија на представените по преписките за натурализација документи, удостоверјавашти б'лгарската националност на в'зходјашт на кандидата. От обшто 7763 преписки, приклјучили с отказ, за 6067 от тјах, т.е. в 78% от случаите, отказ'т е поради представени неистински документи.
Еве овде пиши некои од причините заради кои што ги одбиле молбите за бг државјанство.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Супер!

Следен месец, како и што очекувам, ќе можам да ги побарам и јас (подигнато ноември). Но во секој случај, следна недела се јавувам, може ќе изненадат.
Mozes I taka.... Nisto Ne bi te kostalo i ovaa Nedela Da prasas.... :)
 
Член од
5 јули 2020
Мислења
26
Поени од реакции
10
Zdravo imam podignato drzavjanstvo vo noemvri vo bitola koga bi stasalo pismoto vo sofija seuste nema nishto ?
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Rabotat li veke . 5 meseci bez broj sum ne znam do kade sum so procedurava ne sum staven vo sistem

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Zdravo imam podignato drzavjanstvo vo noemvri vo bitola koga bi stasalo pismoto vo sofija seuste nema nishto ?
Oktomvri mesec tie sto podignale... Stignati Se... Taka Da... Noemvri, Dekemvri, prasuvajte.... Ne Se znae.... Inace raboti administracija od deneska.... Itn..... :)
Автоматски споено мислење:

Rabotat li veke . 5 meseci bez broj sum ne znam do kade sum so procedurava ne sum staven vo sistem

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Bateeeeeee......... So segasna situacija mozno e Da cekas do 1 godina taka Da... BIDI u tek tuka... I uzivaj... Se isplati cekanje :)
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Oktomvri mesec tie sto podignale... Stignati Se... Taka Da... Noemvri, Dekemvri, prasuvajte.... Ne Se znae.... Inace raboti administracija od deneska.... Itn..... :)
Автоматски споено мислење:


Bateeeeeee......... So segasna situacija mozno e Da cekas do 1 godina taka Da... BIDI u tek tuka... I uzivaj... Se isplati cekanje :)
Katastrofa uspesno intervju dadeno 18 avgust preku roditel nema uste broj i pin jebiga pozdrav i izvinete me

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom